گروه اجتماعی،با وجود اجرای طرح مبارزه با دلالان، همچنان قیمت میوه در سطح شهر سودا می‌کند؛ این در حالی است که تا دو ماه هر زمان در رابطه با دلایل قیمت بالای میوه در سطح شهر سوال می‌شد، عنوان می‌کردند که دلالان و سودجویان عامل این افزایش قیمت‌ها هستند، اما حتی برخورد ضربی اصناف، تعزیرات و دیگر ارگان‌های نظارتی نیز در کاهش قیمت‌ها موقر نبود.

به گزارش خبرنگارافکارنیوز، برای بررسی این موضوع حتی شاید لازم نباشد به سطح شهر بروید تا قیمت‌ها را با میادین میوه و تره‌بار مقایسه کنید. مراجعه‌ای به سایت بانک مرکزی و آخرین گزارش‌ها مربوطه به قیمت خرده‌فروشی برخی اقلام خوراکی نشان می‌دهد که چه تفاوت فاحشی میان قیمت میوه در سطح شهر با میادین میوه و تره‌بار وجود دارد.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، هر کیلو سیب گلاب در میادین میوه و تره‌بار ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان، لیموشیرین ۱۹۵۰ تومان، انار ۱۹۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان، آلو ۳۵۰۰ تا ۳۸۰۰ تومان، گلابی ۴۶۵۰ تا ۴۹۵۰ تومان، شلیل و شبرنگ ۳۳۰۰ تا ۳۶۰۰ تومان، انگور ۲۰۰۰ تا ۳۳۰۰ تومان، طالبی ۱۱۵۰ تومان، خربزه ۱۱۰۰ تومان و هندوانه ۷۰۰ تومان قیمت دارد.

این در حالی است که همین محصولات را باید در سطح شهر تا دو برابر و در برخی موارد سه برابر قیمت خریداری کرد. براساس این گزارش، به طور متوسط هر کیلو سیب گلاب در سطح شهر ۵۴۱۰ تومان، نارنگی ۶۳۱۵ تومان، لیموشیرین ۵۳۶۱ تومان، انجیر ۸۴۸۸ تومان، انار ۵۹۲۲ تومان، آلو ۷۱۸۰ تومان، گلابی ۷۴۴۷ تومان، شلیل و شبرنگ ۷۰۸۱ تومان، هلو ۶۵۱۳ تومان، انگور ۴۸۴۷ تومان، طالبی ۱۵۴۱ تومان، خربزه ۱۷۵۸ تومان و هندوانه ۸۰۲ تومان به فروش می‌رود.
حسین مهاجران، رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران در این رابطه در گفت‌وگو با «افکارنیوز» اظهار داشت: در کل بنا نبود که طرح جمع‌آوری دلالان به طور کامل جا بیفتد.

وی افزود: من روز اول هم گفته بودم که اگر واقعا علاقه‌مند به اجرای طرح مبارزه با دلالان هستید، نیاز این کار، علاقه‌مندی دو صنف میوه و تره‌بار و بارفروشان است. این در حالی است که این اتفاق نیفتاد، چون نفع یک عده‌ای در این‌جا در خطر است.

رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران تصریح کرد: باید بگویم اتاق اصناف، سازمان حمایت، سازمان بازرگانی، استانداری، تعزیرات و… اگر همه وارد شوند، اما صنف بارفروش علاقه‌مند به همکاری نباشد که نیست، این کار خیلی مشکل است تا جا بیفتد.

مهاجران با بیان این‌که بارفروشان باید علاقه‌مند به اجرای طرح باشند و آمادگی برای این کار داشته باشند، عنوان کرد: وقتی که طرف می‌گوید میوه‌ام را شهرستان می‌برم، بهتر می‌فروشم، یعنی مبارزه با طرح و ایستادگی در مقابل طرح.

وی با بیان این‌که با این مسایل چه می‌توانیم بکنیم، متذکر شد: ما نباید گناه را گردن این و آن بیاندازیم. کارشناس باید وارد صحنه شود و از نزدیک همه مسایل را مشاهده کند. آن زمان براساس نظر کارشناسی می‌توانیم مشکل را حل کنیم.

رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران با بیان این‌که شعار دادن را باید کنار بگذاریم، متذکر شد: براساس نظر کارشناسی می‌توانیم بفهمیم چه می‌کنیم و چقدر مقصر هستیم.
مهاجران در ادامه گفت: واحدهای میوه‌و تره‌بار ۳۵ درصد سود به طور قانونی می‌توانند روی فاکتور بکشند و هزینه مغازه خود را با آن ۳۵ درصد سود تنظیم و تامین کنند، اما در عمل شعار داده می‌شود.

وی افزود: هنوز بیش از نیمی از این سود ما در میدان بابت پول‌هایی که نباید بدهیم و معلوم نیست در جیب چه کسی می‌رود، می‌رود.
رییس اتحادیه میوه و سبزی تهران با بیان این‌که عده‌ای علاقه‌مند نیستند که چیزی به نفع کشاورز و مصرف‌کننده تمام شود، عنوان کرد: هر کسی منافع خودش برایش مهم است؛ حتی اگر این منافع حق او نباشد.

مهاجران با بیان اینکه دلالان همچنان در سکوها کار خود را انجام میدهند، خاطرنشان کرد: من شرمنده هستم که نتوانستیم زحمات به این مهمی را که دستاورد آن، کاهش قیمتها خواهد بود، اتفاق نیفتاده است؛ چراکه کسی نمیخواهد این اتفاق بیفتد.