به گزاش افکارنیوز، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست درباره انتقال آب دریای خزر به مناطق خشک عنوان کرد: انتقال آب خزر به مناطق خشک چون فلات مرکزی و دریاچه ارومیه حرکت مناسبی نیست زیرا این کار تبعات سیاسی اجتماعی و اقتصادی فراوانی به همراه خواهد داشت به گونه ای که بعدها شاید از انجام این عمل پشیمان شویم.

وی درباره انتقال آب دریای خزر به عنوان یک راه حل برای رفع خشکی سالی اظهار داشت: انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه و فلات مرکزی برای رفع خشکسالی باید به عنوان آخرین راه حل استفاده شود.

وی در ادامه افزود: برای رفع خشک سالی باید همه راه حلهای موجود را امتحان کنیم و در آخر هیچ کدام راهگشا نبود به انتقال آب دریای خزر فکر کنیم.

فرشچی در ادامه درباره اهمیت ویژه انتقال آب دریای خزر تصریح کرد: انتقال آب دریای خزر به مناطق خشک مطالعه دقت و بررسی فراوانی را می‌طلبد در این راستا باید ارزیابیهای زیست محیطی گسترده‌ای انجام شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست در ادامه به این نکته اشاره کرد: مطالعاتی که باید در این حوزه صورت بگیرد پیرامون تعیین نوع دستگاههای آب شیرین کن و نحوه انتقال آب با توجه به تفاوت ارتفاع دریا از سطح مناطق خشک باشد.

وی در پایان گفت: مسلما انتقال آب به مناطق خشک اثراتی را بر روی خاک و جنگلهایی که در مسیر عبور آنها هستند می‌گذرد بنابراین باید به انتقال آب دریای خزر به مناطق خشک بیشتر فکر کنیم.

*مخالفت سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای خزر

داوود میر شکار مدیر زیست بوم و آکوبیولوژی دریای خزر درباره انتقال آب دریا خزر گفت: زیست بومهایی که در دریای خزر زندگی می‌کنند اگر وارد دریاچه ارومیه شوند به طور حتم سرنوشت انسان نامعلوم خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت: انتقال آب دریا خزر به دریاچه ارومیه نیاز به تحقیقات دقیق علمی دارد و صرف مدت زمان کوتاهی نمی‌توان به این عمل اقدام کرد.

میر شکار در ادامه درباره رویکرد سازمان محیط زیست نسبت به انتقال آب دریا خزر افزود: سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای خزر مخالف است.