به گزارش افکارنیوز، مرتضی طلایی درباره برگزاری انتخابات شورایاری‌ها، ‌ اظهار داشت: برای فراهم کردن شرایط برگزاری این انتخابات در تلاش هستیم اما هنوز تاریخ قطعی برای آن نمی‌‌توان اعلام کرد اما هم اکنون ستادهای انتخابات شورایاری‌ها در مناطق و محلات در حال تشکیل است.

وی با بیان اینکه آیین نامه‌ و اساسنامه شورایاری‌ها در حال بازنگری است و در شاخص‌های افراد داوطلب برای عضویت تغییراتی ایجاد خواهد شد، ادامه داد: تنها نکته‌ای که برایمان حائز اهمیت است و از رسانه‌ها برای رسیدن به آن طلب کمک داریم انجام دو کار است؛ نخست اینکه تلاش کنیم نخبگان جامعه در سطح محلات حساس شوند تا این انتخابات را دست کم نگریند و با حضور خود در شورایارای‌ها، ‌ ظرفیت‌های موجود در شورایاری‌ها و مدیریت‌ محلات را در جهت توسعه و پیشرفت محلات مورد استفاده قرار دهند.

نایب رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: در حال حاضر سالانه حداقل ۱۰۰ میلیون تومان برای هر محله شهر تهران از طریق مدیریت محله در حوزه‌های فرهنگی، ‌ اجتماعی، ‌ خدماتی، ‌ رفاهی و ورزشی استفاده می‌کنیم، ‌ این رقم عدد کمی نیست و اگر خبرگان و نخبگان محلی این ظرفیت را بدست بگیرند می‌توانند پیشرفت قابل توجهی در محلات به وجود آورند.

وی با بیان اینکه دومین کاری که باید انجام شود حضور فعالانه برای برگزاری انتخابات شورایاری‌هاست، خاطرنشان کرد: حضور فعالانه مردم کمک می‌کند تا انتخابات شورایاری‌ها از قالب محلی، ‌ گروهی، قبیله‌ای، فامیلی و دوستی خارج شود و آراء مردم در انتخاب افراد تأثیرگذار باشند. واقعیت امر این است که در برخی از موارد یک فرد، فامیل و اقوام خود را برای رأی گیری گردهم آورده و توانسته در شورایاری حضور یابد.

رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها افزود: بنده علاقمند هستم که این دوره انتخابات به گونه‌ای برگزار شود که دو نکته‌ای که به آن اشاره کردم در آن رخ دهد؛ هم حضور نخبه‌ها و افراد کارآمد و همچنین حضور حداکثری مردم در محلات برای انتخابات بهترین افراد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چه تغییراتی در بازنگری آیین نامه شورایاری‌ها اعمال خواهد شد، گفت: ما در حال تغییر شاخص‌های داوطلبان حضور در شورایاری‌ها هستیم که بر اساس آن سطح تحصیلات را افزایش می‌دهیم و میزان سن را اصلاح خواهیم کرد. در این راستا سطح تحصیلات را لیسانس یا فوق دیپلم در نظر خواهیم گرفت این درحالی است که هم اکنون سقفی برای تحصیلات وجود ندارد.

طلایی تصریح کرد: البته به نتیجه رسیدن درباره تغییر در میزان سن داوطلبین کار دشورای است زیرا یک نگاه این است که جوان گرایی کنیم یک نگاه این است که این مرحله جایی است که باید از تجربه و ظرفیت‌های بزرگترها استفاده کنیم. بنابراین دنبال مکانیزمی هستیم که هم بتوانیم از ظرفیت معتمدین و هم جوانان استفاده کنیم. همچنین درباره مدت سکونت داوطلبین نیز معتقدیم که فرد داوطلب باید حداقل ۵ سال سابقه سکونت در آن محل را داشته باشد چراکه در نظرگرفتن دو سال سکونت در محله کافی نیست و فرصت مناسبی برای شناسایی یک محله محسوب نمی‌شود.

وی اظهار داشت: قصد داریم انتخابات شورایاری‌ها را دو وجهی برگزار کنیم؛ یک وجه انتخاب مردم و وجه دیگر انتخاب غیرمستقیم مردم، به این معنا که اگر ۷ نفر را مردم به صورت مستقیم از طریق آرا انتخاب می‌کنند، ۶ نفر هم به صورت غیرمستقیم توسط سازوکار دیگری که در حال طراحی آن هستیم انتخاب شوند تا ترکیب و تلفیق این دو بتواند ظرفیت مناسبی را در محلات ایجاد کند و به نوعی به پارلمان محلی تشکیل شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران گفت: آیین نامه مذکور باید در ستاد شورایاریها و دبیرخانه ستاد برگزاری انتخابات آماده شود و در ستاد هماهنگی شورایاریها به تصویب برسد تا ملاک عمل قرار گیرد.