به گزارش افکارنیوز، دکتر معصومه ابتکار در این دیدار با یادآوری اهمیت جهانی محیط زیست و تاثیرات جهانی معضلات ناشی از آسیب های وارده به محیط زیست، اظهار داشت: محیط زیست موضوعی جهانی است و مرزهای سیاسی شناخته شده میان کشورها نمی تواند مانعی برای حل و فصل مباحثمحیط زیستی و اشتراک تجربیات در این حوزه باشد و ما معتقدیم همه کشورهای جهان برای رفع چالش های این حوزه باید با هم همکاری کنند.

محیط زیست موضوعی جهانی و فرامرزی است

وی با اشاره به آثار سوء اقدامات مخرب و تهدید کننده محیط زیستی در جهان که منجر به تغییرات آب و هوا و پدیده گرمایش در جهان شده است، گفت: تاثیرات سوء این موضوع در منطقه ما منتج به خشک شدن تالاب ها و در معرض خطر قرار گرفتن تنوع زیستی تالاب ها به دلیل تاثیر پذیری آن ها از تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین شده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: همین موضوع در ایران سبب چالش بزرگی شده است و آن اینکه شاهد تابستانی طولانی و سخت و پاییزی کم باران هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به توانایی های ایران و سوئیس در زمینه های مختلف، افزود: دو کشور می توانند در زمینه های دو یا چند جانبه محیط زیستی از قبیل تغییرات آب و هوا، رفع آلودگی هوا، بهبود کیفیت هوا، بهینه سازی مصرف انرژی و آب، استفاده از انرژی های نو و تجدید پذیر نظیر خورشید و باد با یکدیگر همکاری و تبادل تجربیات و دانش داشته باشند.

استکهلم، بازل و رامسر، فرصتی برای توسعه همکاری ها

وی با اشاره به میزبانی مرکز منطقه ای استکهلم و بازل از سوی ج. ا. ایران، گفت: همچنین مرکز منطقه ای رامسر با عضویت ۲۳ کشور فعالیت های خود را پیگیری می کند و سوئیس می تواند حمایت های علمی و فنی خود را در زمینه حفاظت از محیط زیست کشورهای عضو در زمینه حفاظت از تالاب ها و به صورت برگزاری کارگاه های آموزشی مشترک از این فعالیت ها نشان دهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به همکاری ج. ا. ایران با گروه ۷۷ و چین در زمینه تغییرات آب و هوایی اشاره کرد و افزود: دو کشور می توانند در خصوص این موضوعات همکاری های خود را گسترش بخشند.

اعلام آمادگی برای استفاده از تجربیات سوئیس در زمینه مشارکت بخشی جوامع بومی و محلی و نهادهای اجتماعی
ابتکار با ذکر نمونه هایی از همکاری های مشترک محیط زیست ایران و سازمان های مردم نهاد این حوزه در زمینه هایی همچون حفاظت از تالاب ها، حفظ تنوع زیستی و حیات وحش، استفاده از توان سمن های محیط زیست دو کشور و ایجاد همکاری های مشترک بین این گروه ها را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور نام برد.

معاون رئیس جمهور افزود: ایران تمایل دارد تا از تجربیات کشورهای پیش رو در زمینه فعالیت های مردم نهاد و جوامع بومی و محلی همچون سوئیس جهت تقویت نقش این بخش ها در حفاظت از محیط زیست کشور و گونه های منحصر به فرد حیات وحش همچون یوزپلنگ آسیایی، بهره گیرد.

وی تاکید کرد: اقتصاد سبز، صنعت سبز، پیگیری دریافت تکنولوژی سبز، استفاده از تجارب علمی و پژوهشی مراکز علمی و دانشگاهی سوئیس برای حل چالش های کنونی ج. ا. ایران از جمله موضوعات کلیدی برای همکاری های دوجانبه زیست محیطی ایران و سوئیس با تکیه بر فعال شدن بخش دولتی و خصوصی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین ضمن محکوم کردن فعالیت های تروریستی منطقه، بر لزوم همکاری تمامی کشورهای جهان برای مقابله با گروه های تروریستی همچون داعش تاکید و اظهار داشت: گسترش چنین اقداماتی نه تنها برای منطقه بلکه برای کل جهان تهدیدی بزرگ است و کشورهایی همچون سوئیس می توانند به دلیل میزبانی از نهادهای بین المللی نقشی مهم در کنترل و خنثی کردن چنین اقداماتی و گسترش صلح داشته باشد.

جنگ و خشونت دو عامل مهم تخریب محیط زیست در جهان

ابتکار در ادامه با اشاره به رفتار وحشیانه اسرائیل با مردم غزه و یادآوری نامه ارسالی خود به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درباره بحران محیط زیستی در غزه، گفت: در آن نامه نسبت به تهدیدات انسانی ناشی از بحران محیط زیستی غزه هشدار دادم و خواستار اقدام فوری در این زمینه شدم.

معاون رئیس جمهور خشونت و جنگ را دو عامل مهم تخریب محیط زیست در سراسر جهان و در نتیجه به مخاطره افتادن حیات بشر دانست و گفت: نمونه این شرایط را در افغانستان، عراق، سوریه و غزه مشاهده می کنیم.

وی ضمن دعوت از متخصصان و شرکت های فعال در زمینه موضوعات زیست محیطی کشور سوئیس برای شرکت در نمایشگاه بین المللی محیط زیست که بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می شود، تصریح کرد: بدون شک این حضور می تواند فرصت خوبی برای شرکت ها و بخش خصوصی سوئیس برای فعال شدن در بازار ایران باشد.

اعلام آمادگی سوئیس برای گسترش همکاری های محیط زیستی با ایران

جولیو هاس سفیر سوئیس در تهران با ابراز خرسندی از توجه و فعالیت های ابتکار در حوزه محیط زیست و آگاهی از مسئولیت سنگین وی در این حوزه، گفت: فکر می کنم حل مسائل محیط زیست ایران علاوه بر حمایت دولت نیاز به پیوند اجتماعی با مردم و بدنه جامعه ایرانی دارد.

وی هدف از این دیدار را آشنایی بیشتر با برنامه ها و فعالیت های زیست محیطی سازمان تحت مدیریت معصومه ابتکار، اعلام آمادگی برای همکاری بیشتر و استفاده از تجربیات ایران در زمینه حفاظت محیط زیست در منطقه اعلام کرد.

هاس گفت: تعامل با سایر کشورها برای استفاده از تجربیات محیط زیستی آن ها در برخورد با چالش های متعدد، بسیار حائز اهمیت است.

سفیر سوئیس در تهران ادامه داد: باید تلاش های لازم برای تعریف پروژه های مرتبط با تغییرات آب وهوا و بهینه سازی مصرف انرژی صورت پذیرد و ما آماده همکاری های جدی و تبادل تجربیات کارشناسی، تخصصی و دانشگاهی با شما در این زمینه ها و استفاده از تجربیات ایران برای حل معضلات منطقه ای هستیم.