به گزارش فارس، محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) پيش از عزيمت به عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه نكته ويژه در اين سفر حضور بخش خصوصي و اتاقهاي بازرگاني، صنعت و معدن و تعاون ايران، است، گفت: در اين سفر اولين اجلاس بزرگ اقتصادي ايران و عراق با حضور سرمايهگذاران و فعالان اقتصادي دو كشور در بغداد برگزار ميشود.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر روابط ایران و عراق همواره رو به رشد بوده است، گفت: تهران و بغداد همچنان ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌های مشترک دارند و این سفر افق روشنی را برای ارتقا سطح همکاری‌ها فراهم می‌کند.

وی افزود: هم اکنون عراق بعد از چین و امارات در جایگاه سوم کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد و در این سفر تلاش می‌کنیم با افزایش حجم مبادلات فی‌مابین، عراق را در سال‌های آینده به شریک اول تجاری خود تبدیل کنیم.

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: در این سفر اسناد متعددی برای پر کردن ظرفیت‌های خالی تعاملات و همکاری‌های دو کشور آماده شده و قرار است سند راهبردی همکاری‌های تهران و بغداد به امضا برسد.

وی همچنین از همکاری‌های نفتی و گازی ایران و عراق و ایجاد خطوط انتقال گاز به سوریه و لبنان از طریق عراق خبر داد و گفت: هم اکنون بخش زیادی از برق عراق توسط ایران تامین می‌شود که قرار است در این سفر به میزان آن افزوده شود.

رحیمی افزود: تلاش می‌کنیم در این سفر سهمیه زائرین ایرانی به عتبات عالیات را به ۶ هزار نفر در روز و در ایام ویژه مذهبی تا ده هزار نفر افزایش دهیم و همچنین تعداد پروازها را نیز افزایش خواهیم داد.

معاون اول رئيسجمهور تاكيد كرد: در زمينه مسكن و هتلسازي و تاسيس شركتهاي مشترك نيز در اجلاس اقتصادي مشترك بحث تبادل نظر خواهد شد و تلاش ميكنيم تبادلات تجاري و اقتصادي فيمابين را در كوتاه مدت به ۱۰ ميليارد و در سالهاي آينده و در ميان مدت به ۲۰ ميليارد و نهايتا براي افقي كه در آينده ترسيم شده است به ۳۰ ميليارد دلار برسانيم.