مهر: رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از آغاز تحقیقات این پژوهشگاه در زمینه تبدیل سلولهای معمولی به سلول بنیادی خبر داد و گفت: در این پروژه که با همکاری محققانی از آمریکا و ترکیه آغاز شده است در صددیم با تزریق چند ژن به سلول معمولی، پتانسیل سلولهای بنیادی را در آن ایجاد کنیم.

دکتر عباس صاحبقدم لطفی عصر روز گذشته در حاشیه سمینار شبکه آزمایشگاه های علمی ایران(شاعا) در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین پروژه های تحقیقاتی پژوهشگاه اظهار داشت: از برنامه های تحقیقاتی این پژوهشگاه تبدیل سلولهای معمولی به سلولهای بنیادی با استفاده از روش IPS است.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، روش IPS را از روشهای نوین در حوزه سلولهای بنیادی دانست و خاطر نشان کرد: در این روش که توسط ژاپنی ها ابداع شده است، به جای اینکه از موجودات زنده سلولهای بنیادی بگیریم، سلولهای معمولی گرفته می شود و با وارد کردن چند ژن به آنها پتانسیل بنیادی بودن داده می شود.

وی با تاکید بر اینکه این پروژه از جمله تحقیقات در مرز دانش است، ادامه داد: این پروژه با همکاری تیم تحقیقاتی متشکل از محققان کشور و چند محقق از کشورهای ٱمریکا و ترکیه آغاز شده است که امیدواریم تا ۷ ماه آینده به این فناوری دست یابیم.

اعطای جایزه بانک اسلامی به ۳ کشور

وی با اشاره به اعطای جایزه ۱۰۰ هزار دلاری بانک توسعه اسلامی به این پژوهشگاه افزود: جوایز بانک توسعه اسلامی به موسسات پژوهشی مراکز آموزشی تعلق می گیرد که فعالیت آنها در مرزهای دانش باشد و جامعه از خدمات علمی و فناوری آنها بهره مند شده باشند.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه جایزه اخیر این بانک به ایران اعطا شد، اظهار داشت: در میان ۵۵ کشور اسلامی جایزه برتر علم و فناوری به پژوهشگاه مهندسی ژنتیک اعطا شد. در سال جاری علاوه بر ایران کشورهای بنگلادش و مالزی نیز این جایزه را دریافت کردند.