به گزارشافکارنیوز،از ابتدای هفته جاری تا کنون شاهد رزیش نعمات آسمانی در سطح کشور و به خصوص تهران بودیم به این امید که پس از اتمام بارندگی در تهران شرایط آبو هوایی در کلانشهر تهران بهبود یابد.

اما پس از بارندگی نسبتا شدیدی که در یکی دو روز گذشته در تهران رخ داد هنوز شاهد وضعیت ناسالم هوا در پایتخت هستیم.

*عرضه بنزین اصلاح شده در تهران


براساس برنامه ریزی صورت گرفته در وزارت نفت قرار بود عرضه بنزین یورو۴ در برخی از کلانشهرها آغاز شود و اخیرا قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فراروده های نفتی نیز اعلام کرده است ۲۰میلیون لیتر بنزین یورو۴ در ۸ کلانهشر کشور توزیع می شود.

براساس آمار و اطلاعات شرکت پخش استان تهران روزانه حدود ۱۳ میلیون لیتر بنزین در کلانهشر تهران مصرف می شود که باید بنزین عرضه شده در تهران از پالایشگاه اراک که به عنوان بزرگترین تولید کننده بنزین یورو۴ کشور است تامین شود اما با مشکلاتی که از یک ماه قبل در پالایشگاه اراک ایجاد شد تولید بنزین در این واحد پالایشی نصف شده و بخشی از بنزین تهران از بنزین وارداتی تامین می شود.

به هرحال پیگیریهای خبرنگار فارس حاکی از آن است که بنزین یورو۴ تولیدی در کشور با بنزین معمولی ترکیب و به عنوان بنزین اصلاح شده عرضه می شود زیرا با تولیدات فعلی نمی توان به ۸ کلانشهر بنزین با استاندارد یورو۴ عرضه کرد.

عرضه بنزین اصلاح شده در کشور در حالی رخ می دهد که سازمان محیط زیست به دلایل سیاسی و اعلام سرطانزا بودن مانع از تولید ریفورمیت بنزین با کیفیت یورو۴ درپتروشیمی ها شد و پس از توقف تولید ریفورمیت در مجتمع های پتروشیمی وزارت نفت به دنبال واردات بنزین با استاندارد نامشخص رفت که نتیجه بنزین وارداتی را نیز می‌توان در کیفیت هوای کلانشهرها دید.

*افزایش گاز رسانی به نیروگاه هاوصنایع


یکی دیگر از مواردی که ممکن است موجب افزایش آلایندگی در کلانشهرها شود کاهش گاز رسانی به نیروگاه ها و صنایع در فصل زمستان به دلیل افزایش مصرف گاز در بخش خانگی است اما سخنگوی شرکت ملی گاز ایران این ادعا را رد کرده و اعلام می کند گاز رسانی به نیروگاه ها و صنایع در پاییز و زمستان سال جاری سه برابر سال گذشته است.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه با افزایش ظرفیت تولید گاز در روزهای پایانی پائیز سال جاری گازرسانی به نیروگاه های برق در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی سه برابری داشته است، تصریح می کند؛ در این مدت به طور متوسط روزانه بیش از ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی تحویل نیروگاه های برق کشور شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه این در حالی است که پائیز سال گذشته روزانه حدود ۳۵ میلیون مترمکعب گاز تحویل نیروگاه‌ها شده است، اظهار می کند علاوه بر این در طول چند روز گذشته تاکنون به طور میانگین روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون مترمکعب گاز تحویل صنایع عمده و کارخانه‌ها شده است.

با این شرایط مصرف مازوت و گازوئیل در نیروگاه ها و صنایع کاهش یافته و گاز طبیعی جایگزین آن شده است.

پس با این شرایط این سوال در ذهن می ماند که علت آلودگی هوا چیست و چرا با ناپایداری هوا در چند روز گذشته شاهد بهبود کیفیت هوا در تهران نیستیم.