به گزارشافکارنیوز،این مرد با استفاده از یک بدافزار اطلاعات گوشی یا تبلت و کامپیوتر طعمه‌هایش را به‌دست می‌آورد تا بتواند دست به اخاذی از آنها بزند.

نخستین شکایت از این مرد را دختر جوانی در پلیس فتای استان زنجان مطرح کرد. او که از مدتی قبل تماس‌های تهدیدآمیزی از یک مرد جوان دریافت می‌کرد با حضور در اداره پلیس به مأموران گفت:

مدتی قبل وقتی تلفنم زنگ خورد، صدای پسر جوانی را از پشت خط شنیدم. او می‌گفت که همه اطلاعات و عکس‌های خصوصی‌ام را در اختیار دارد و اگر می‌خواهم آنها را پس بگیرم، باید چند میلیون تومان به او پرداخت کنم. ابتدا تصور کردم که دروغ می‌گوید و مزاحم تلفنی است اما حرف‌های مرد جوان حقیقت داشت. او برای اینکه حرف‌هایش را ثابت کند تعدادی از عکس‌های خصوصی‌ام را برایم فرستاد و با دیدن آنها شوکه شدم. من همه این عکس‌ها را در گوشی‌ام ذخیره کرده بودم و نمی‌دانستم چطور وی به آنها دست پیدا کرده است. وقتی تهدیدهای پسر جوان جدی شد، تصمیم گرفتم از او شکایت کنم.

با شکایت دختر جوان رسیدگی به پرونده در دستور کار مأموران قرار گرفت. تیمی از کارشناسان تحقیقات خود را آغاز کردند اما دختر جوان مدعی بود که تاحالا گوشی‌اش را در اختیار کسی قرار نداده و نمی‌داند که چطور مرد ناشناس به اطلاعات او دست پیدا کرده است. مأموران در ادامه بررسی‌ها متوجه شدند که دختر جوان مدتی قبل یک پیام وایبری دریافت کرده که شامل تصاویر بسیار زیبا از طبیعت بوده است. او از طریق این پیام وارد یک سایت شد تا تعدادی از عکس‌های زیبا را دانلود کند اما آنچه در این میان توجه مأموران را جلب کرد، این بود که آن تصاویر در حقیقت یک بدافزار برای دستبرد به حافظه گوشی دختر جوان بوده است.

مأموران دریافتند زمانی که دختر جوان روی لینک دانلود کلیک کرده، بدافزار شروع به فعالیت کرده و تمامی اطلاعات موجود در داخل گوشی را به آدرس فردی که از این بدافزار استفاده می‌کرد، ایمیل کرده است. بدین‌ترتیب فرد ناشناس به اطلاعات دختر جوان ازجمله عکس‌ها و فیلم‌های خصوصی او دست پیدا کرده و نقشه اخاذی از وی را کلید زده است.

دستگیری هنگام شکار دومین طعمه


با این اطلاعات مأموران به ردگیری‌های تخصصی پرداختند و در نهایت توانستند آی‌پی فردی را که از این بدافزار استفاده می‌کرد شناسایی کنند. آنها در ادامه به دانشجوی ۲۱ساله‌ای به نام میثم رسیدند که با این شگرد دست به سرقت اطلاعات گوشی، تبلت یا کامپیوتر افراد مختلف می‌زد. با دستگیری پسر جوان در خانه‌اش او به اداره پلیس منتقل و مشخص شد که وی همزمان با تهدید دختر دیگری به انتشار عکس‌های خصوصی‌اش در حال اخاذی از او بوده است.

میثم تحت بازجویی قرار گرفت و با اعتراف به نقشه اخاذی‌هایش گفت: من این بدافزار را در صفحه فیس‌بوکم طراحی کرده بودم. سپس تصاویر زیبا را از طریق وایبر و شبکه‌های اجتماعی برای افراد مختلف می‌فرستادم و آنها به محض کلیک روی آن، وارد همان برنامه‌ای می‌شدند که من برای سرقت اطلاعاتشان استفاده می‌کردم. من این کار را فقط از روی کنجکاوی انجام دادم اما وقتی به اطلاعات شخصی تعدادی از دختران دست پیدا کردم، وسوسه شدم که از آنها اخاذی کنم اما موفق نشدم.

سروان شعبانپور، سرپرست پلیس فتای استان زنجان با بیان این خبر به شهروندان توصیه کرد: از دانلود کردن لینکهای ناشناس جدا خودداری و با استفاده از آنتیویروسهای بهروز از آلودهشدن گوشی یا کامپیوترشان به اینگونه بدافزارها جلوگیری کنند.