به گزارش افکارنیوز، سعید اوحدی، گفت: سازمان حج و زیارت هفدهم ربیع الاول سالروز میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) را به عنوان فراخوان حج تمتع در تقویم این سازمان ثبت کرده است و بر این اساس جمعه این هفته یعنی هفدهم ربیع الاول اطلاعیه فراخوان حج تمتع صادر و منتشر می‌شود.

وی گفت: در مدت یک هفته یعنی۲۷ دی اطلاعیه دوم منتشر و در آن گروه‌های قیمتی، ظرفیت‌ها و اسامی کاروان‌ها اعلام می‌شود. ضمن آن که از روز سوم تا پنجم بهمن ثبت نام زائران حج تمتع آغاز خواهد شد.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: متقاضیان برای ثبت نام حج تمتع می‌توانند به سامانهhaj۹۴. haj. irمراجعه و از منازل خود نام نویسی کنند.

ودیعه گذاران تا ۱۵ اسفند ۸۴ مراجعه کنند

اوحدی افزود: زائرانی که تا ۱۵ اسفند ماه ۸۴ ودیعه‌گذاری کرده‌اند امسال می‌توانند برای تمتع نام‌نویسی کنند. در اطلاعیه‌ای که صادر می‌شود گروه‌های قیمتی، شیوه ثبت نام و میزان اقساط و سود سپرده ودیعه گذاران مشخص خواهد شد.

وی اظهار داشت: سهمیه حج تمتع ۹۴ همچون سال گذشته است و امیدواریم بر اساس وعده ای که وزارت حج عربستان داده است بتوانیم برای سال‌های بعد افزایش سهمیه داشته باشیم.

گذرنامه‌های حج‌گزاران تا پایان سال۹۴ اعتبار داشته باشد


رییس سازمان حج و زیارت گفت: توصیه به متقاضیان این است که تاریخ اعتبار گذرنامه‌های آنان تا پایان سال ۹۴ باشد و اگر گذرنامه معتبر ندارند حتما پیش از ثبت‌نام برای گرفتن گذرنامه معتبر اقدام کنند.

اوحدی گفت: امسال نیز تلاش سازمان حج و زیارت بر این است که برای رفاه حال زائران هزینه‌های حج تمتع را در دو قسط دریافت کند طوری که متقاضیان یک قسط را در بهمن و قسط دوم را در اردیبهشت پرداخت خواهند کرد.

وی افزود: با وجود افزایش سطح کیفی خدمات و خروج بیش از ۲۰ درصد از هتل‌ها از گردونه خدمت رسانی امیدواریم امسال در هزینه‌های حج تمتع هیچگونه افزایش قیمتی نداشته باشیم.

ثبت نام مرحله دوم عمره از نیمه اول بهمن


رییس سازمان حج و زیارت گفت: اطلاعیه پیش‌ثبت‌نام مرحله دوم عمره نیمه اول بهمن اعلام و ثبت نام از نیمه دوم یعنی ۱۶ بهمن آغاز خواهد شد.

اوحدی افزود: پروازهای مرحله دوم از ۲۱ اسفند آغاز می‌شود و تا ۲۶ خرداد ادامه خواهد یافت؛ در مرحله دوم نیز تلاش می‌کنیم در چند روز اول تا اولویت ۳۵۰ را دوباره فراخوان کنیم زیرا بعضی از متقاضیان عمره ترجیح می‌دهند در مرحله دوم مشرف شوند.

وی اضافه کرد: در چند روز اول سامانه فاخر به طور هوشمند ظرفیت‌های خالی را اعلام می‌‌کند و پیش‌بینی ما این است بتوانیم تا اولویت ۴۰۰ را بدون مشکل برای همه متقاضیان استان‌ها اعلام کنیم.

تفاوت جزئی قیمت عمره نوروزی


رییس سازمان حج و زیارت با بیان این که در اطلاعیه نیمه نخست بهمن گروه‌های قیمتی اعلام خواهد شد، گفت: تلاش ما بر این است که در مرحله دوم ثبت نام عمره افزایش قیمتی نداشته باشیم اما عمره نوروزی عمره ویژه‌ای است که قطعاً قیمت آن تفاوت جزیی با بقیه زمان‌ها خواهد داشت.

افزایش قیمت عمره رمضان به دلیل مدت زمان


اوحدی افزود: همچنین در ایام رمضان به علت این که دوره عمره به ۱۷ و ۲۱ روز افزایش پیدا می‌کند افزایش قیمتی نیز برای عمره رمضان خواهیم داشت.

وی گفت: تا این لحظه بیش از ۱۱۵ هزار نفر از زائران عمره در قالب ۳۴۰ پرواز به سرزمین وحی مشرف شده اند.

اوحدی با اشاره به این که معدل تاخیر پروازها حدود ۱۸ دقیقه است، گفت: البته در چند روز گذشته خطوط هواپیمایی عربستان تاخیرهای بیش از ۴ ساعت داشت که سازمان حج و زیارت امروز در نامه‌ای به شرکت هواپیمایی عربستانی اخطار داد و از آنها خواست پاسخگو باشند.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: تا امروز مشکل خاصی نبوده است و عمره‌گزاران در سلامت کامل به سر می‌برند و خدمات قابل قبولی به آنان ارائه شده است.

اوحدی گفت: امسال برای نخستین بار از سامانه فاخر رونمایی شد و این سامانه شرایط و تمهیدات خوبی برای زائران فراهم و از ایجاد صف‌های طولانی مقابل دفاتر خدمات زیارتی جلوگیری کرد.

وی افزود: امسال توانستیم در مرحله اول عمره تا اولویت ۴۰۰ را اعلام کنیم و در بعضی استان‌ها تا اولویت ۴۵۰ نیز اعلام شد.

موردی از شیوع بیماری خرما در عربستان گزارش نشده است


رییس سازمان حج و زیارت گفت: به عمره گزاران اطمینان می‌دهیم که تاکنون موردی از شیوع «بیماری خرما» در عربستان گزارش نشده است.

سعید اوحدی با اشاره به انتشار خبر شیوع بیماری خرما در بعضی از پایگاههای اینترنتی، افزود: با پیگیری مرکز پزشکی سازمان حج و زیارت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شد که این خبر صحت ندارد و تاکنون موردی از شیوع این بیماری از طریق وزارت بهداشت عربستان، سازمان بهداشت جهانی یا مرکز پزشکی حج و زیارت گزارش نشده است.