به گزارشافکارنیوز،فروردین ماه امسال بود که مسعود سلطانی‌فر رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از ارائه طرحی به منظور آنچه توزیع سفر در ایام سال نامید، خبر داده و گفته بود: «پیشنهاد تعطیلات زمستانی ۷ یا ۸ روزه در نیمه بهمن ماه را به دولت می‌دهیم تا تعطیلات زمستانی داشته باشیم.»

منظور او از طرح این پیشنهاد این بود که بتوان با مدیریت زمان سفرها، از حجم انبوه مسافرانی که همه ساله فقط ایام نوروز و یا تابستان را فصل مناسب سفر می‌دانند، کم شود و با در نظر گرفتن تعطیلات زمستانی این حجم انبوه مسافرت‌ها را به فصل زمستان که تعداد سفرها کمتر است، انتقال داد. ولی این طرح و پیشنهاد در روند اجرا به مشکل برخورد چرا که برای این منظور باید یک هفته تعطیلی در زمستان در نظر گرفت و این اتفاق با برنامه های آموزشی کشور در مدارس همخوان نیست.

۱۱ ماه بعد از ارائه این پیشنهاد و انجام برخی اقدامات عملیاتی به منظور اجرای این طرح، مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز سه‌شنبه ۲۱ بهمن در گفتگو با خبرنگار مهر درباره سرنوشت این ایده، گفت: تعطیلی اداره ها در زمستان مشکلی ندارد. در دانشگاهها نیز تعطیلات زمستانی با تعطیلی بین دو ترم همزمان می شود پس ما با بخش‌های اداری و دانشگاهها مشکلی نداریم. در این بین اما، وزارت آموزش و پرورش با تعطیلات زمستانی موافقت نکرده است.

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش اعلام می‌کند که اگر ۶ روز در زمستان تعطیل شود، از آن طرف نمی‌تواند این ۶ روز تعطیلی را از تعطیلات تابستانی کم کرده و یا آن را جبران کند. چرا که تعطیلات تابستانی در برخی از استان‌های جنوبی کشور از اول خرداد ماه آغاز می شود ولی در استانهای سردسیر از اول تیر ماه. بنابراین آنها نمی‌توانند آن را با برنامه آموزشی تطبیق دهند.

سلطانی‌فر گفت: برای در نظر گرفتن تعطیلات زمستانی باید راه حلی برای این منظور با همکاری آقای فانی در وزارت آموزش و پرورش پیدا کنیم. چون مدارس با تعطیلی چند روزه در نیمه های خرداد ماه نیز مواجه هستند.

زمستان برای بسیاری از مردم ایران فصل سفر نیست. در این فصل بسیاری از هتلها به گفته سلطانیفر حتی تا ۶۰ درصد نیز تخفیف میدهند تا اتاق هتلهایشان خالی نماند. از سوی دیگر بسیاری از مراکز تاریخی و دیدنی شهرهای سردسیر در این ایام خالی از گردشگر هستند. آژانس های مسافرتی نیز در این ایام با نبود مسافر مواجه میشوند آن وقت در ایامی مانند نوروز و یا تعطیلات تابستانی آژانس های مسافرتی گرانترین نرخ ها را از مسافران می گیرند، هتلها نرخ اتاق را افزایش می دهند، بلیت اتوبوس و هواپیما به سختی یافت می شود، شهرهای پر گردشگر مانند گیلان و مازندران و خراسان رضوی با حجم انبوه سفرها و جاده ها با بیشترین میزان ترافیک مواجه می شوند. اما اجرای طرح تعطیلات زمستانی برای توزیع سفرها از جمله طرحهایی است که می تواند کمی از این حجم انبوه بکاهد. به شرط آنکه شرایط سفر نیز مهیا شود.