به گزارشافکارنیوز،سعدالله نصیری‌قیداری از برگزاری ‌شورای گسترش آموزش‌عالی و تصمیم‌گیری پیرامون رشته‌هایی که عمرشان تمام شده و رشته‌های جدید خبر داد و اظهار داشت: ‌شورای برنامه‌ریزی گسترش هفته آینده برگزار می‌شود البته در روند اجرایی این شورا برخی اصلاحات انجام شده و بعد از این به کار گرفته می‌شود.

وی افزود: در این شورا دو کمیسیون پیش‌بینی شده زیر مجموعه شورای گسترش است که یکی کمیسیون آموزش و دیگری پژوهش است هرچند پیش از این دو کمیسیون ادغام شده بود.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: در برنامه وزیر علوم شاهد بودیم برخی رشته‌ها متناسب با نیازهای امروز نیستند که باید رشته‌های جدیدتری را جایگزین آن‌ها کنیم. برخی رشته‌هایی که به صورت بین رشته‌ای هستند باید در شورای برنامه‌ریزی وزارت علوم تعریف شوند و در نهایت سرفصل‌ها مشخص شده و متناسب با نیازهای کشور به دانشگاه‌های متقاضی واگذار شوند.

فرهادی پیگیر برگشت اختیارات وزات‌علوم است


نصیری قیداری در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر نامه فرهادی به رئیس‌جمهور در مورد برگشت اختیارات وزات‌ علوم اظهار داشت: براساس قوانین مصوب مجلس چه قانون تاسیس وزارت علوم و چه اصلاح قانون وزارت‌خانه و یا اهداف تشکیل آن که همه این‌ها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، برخی اختیارات به وزارت علوم واگذار شده است.

وی افزود: این اختیارات به تدریج از وزارت علوم خارج شده و در اختیار مسئولان نهادهای دیگر قرار گرفته است که در این زمینه در شورای معاونین وزارت علوم بحثشده و مقرر شد وزیر علوم این اختیارات را از طریق ریاست جمهوری پیگیری کند و در صورت امکان این اختیارات دوباره به وزارت علوم بازگردانده شود.

تکلیف دانشگاه‌هایی که با سرپرستی اداره می‌شود به تدریج مشخص می‌شود


معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مورد تعیین تکلیف دانشگاه‌هایی که با سرپرستی اداره می‌شوند ‌اظهار داشت: تعیین تکلیف دانشگاه‌هایی که با سرپرست ادراه می‌شوند به مرور انجام خواهد شد، هرچند تاکنون حدود ۶۰ سرپرست برای دانشگاه‌ها معرفی شدند.

نصیری قیداری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی دستورات متعددی را در جلسات خود دارد، وقت کمی برای پرداختن به امور سرپرستهای دانشگاهها دارد که در همین راستا به تدریج سرپرستها به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی میشوند.