به گزارشافکارنیوز،سادات‌فر در دیدار با معاون تولیت حرم علوی که با حضور نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق همراه بود، اظهار داشت: مراودات میان دو کشور هر چه بیشتر باشد، خدت به زایران نیز بهتر خواهد بود.

وی ادامه داد: هر دو کشور با مشکلاتی روبه‌رو هستند که وابستگی‌های اعتقادی تمامی آنها را می‌پوشاند و موجب پیوند هر چه بیشتر میان دو ملت ایران و عراق می‌شود، بایستی از ظرفیت عظیم عتبات عالیات ایران و عراق در راستای همبستگی دو کشور استفاده شود.

سادات‌فر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری برخی از بزرگراه‌های مهم ایران با نام علمای بزرگ کشور عراق از جمله حکیم و صدر اظهار داشت: پس از ۳۶ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به واسطه خدماتی که امام خمینی(ره) به دو کشور ایران و عراق داشته است، مصوبه‌ای از شهرداری و استانداری نجف اشرف اخذ شده است.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف از تصویب نامگذاری یکی از خیابان‌های شهر نجف با نام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران خبر داد و گفت: به زودی تابلوهای راهنمایی و رانندگی با عنوان امام خمینی(ره) در مکان تصویب شده نصب خواهد شد.

وی در ادامه با بیان این‌که اکنون برای ورود هر زایر ایرانی به عراق ۴۰ دلار و برای ورود هر زایر عراقی به ایران ۳۰ دلار به عنوان هزینه صدور ویزا اخذ می‌شود، تصریح کرد: مذاکراتی میان دستگاه دیپلماسی ایران و عراق برای لغو صدور روادید از سوی هر دو طرف در جریان است.

گفتنی است، در پایان این نشست پیرامون برگزاری مراسم تحویل سال جدید شمسی در حرم مطهر علوی تبادل نظر صورت گرفت که ظهیر شربه معاون تولیت حرم علوی موافقت خود را با برگزاری این مراسم اعلام کرد.

شايان ذكر است، روز ۱۳ مهرماه ۱۳۴۳ حضرت امام به همراه فرزندشان آيه الله حاج آقا مصطفى از تركيه به تبعيدگاه دوم، كشور عراق اعزام شدند. امام خمينى پس از ورود به بغداد براى زيارت مرقد ائمه اطهارعليهالسلام به شهرهاى كاظمين، سامرا و كربلا رفتند ويك هفته بعد به محل اصلى اقامت خود يعنى نجف عزيمت كردند.