به گزارشافکارنیوز،این سازمان وابسته به سازمان ملل متحد هشدار داد: نمی توان هیچ چیزی را درباره آنفلوانزا پیش بینی کرد از جمله این که در چه منطقه ای شیوع پیدا خواهد کرد و ویروس آن از چه نوعی خواهد بود.

سازمان جهانی بهداشت افزود، جهانیان خوش شانس بودند که تازه ترین مورد همه گیری آنفلوانزا که ناشی از ویروس اچ۱ان۱(معروف به آنفلوانزای خوکی) در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بود نسبتا خفیف بوده است. اما نباید فریب این خوش شانسی را خورد.

این سازمان در گزارشی هفت صفحه ای درباره آنفلوانزا اعلام کرد جهان اکنون در بسیاری از سطوح و بیش از هر زمانی در گذشته برای برخورد با شیوع آنفلوانزا آمادگی دارد. سطح آماده باش بالا است و نظارت بیشتری بر شیوع ویروس های خانواده آنفلوانزا در بین حیوانات و انسان ها انجام می شود. با این حال سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد لازم است تلاش های بیشتری در این زمینه انجام شود.

این سازمان افزود: ما نیاز به تحقیقات بیشتر برای تولید واکسن های بهتر و کوتاه تر کردن دوره درمان داریم. این سازمان اعلام کرد، در زمان شیوع گسترده ویروس های خانواده آنفلوانزا، افراد زیادی ظرف سه تا چهار ماه نخست شیوع بیماری که دوره مورد نیاز برای ساخت واکسن کارآمد است جان خود را از دست می دهند