به گزارشافکارنیوز،مجید ارشادی با ارائه توصیه‌هایی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها برای داشتن چهارشنبه آخر سال شاد و سالم اظهار داشت: ‌ بخشنامه‌ای در رابطه با چهارشنبه آخر سال به مدارس ارسال شده است و در برنامه‌های صبحگاهی توصیه‌های ایمنی لازم از طریق کارشناسان آتش نشانی، اورژانس و هلال احمر به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

وی افزود: ‌ کلیدواژه‌های لازم در اختیار معلمان قرار گرفته است به‌گونه‌ای که بخشی از کلاس درس به آموزش نکات ایمنی برای گذراندن چهارشنبه آخر سال سالم اختصاص دارد.

کارشناس بهداشت و ایمنی مدارس با اشاره به اینکه جوانان ۱۵ تا ۱۹ سال بیشترین آسیب‌‌ را در چهارشنبه سوری می‌بینند، گفت: تلاش ما بر این است تا در مدارس فعالیت‌های شاد و سالم به‌عنوان جایگزین فعالیت‌های خطرناک به دانش‌آموزان معرفی شوند و بر این اساس معلمان و دانش‌آموزان می‌توانند خاطرات چهارشنبه آخر سال خود را که به‌شیوه سالم و شاد گذرانده‌اند برای سایرین بازگو کنند.

ارشادی ادامه داد: پیشگیری از حوادثو به حداقل رساندن آسیب‌های چهارشنبه آخر سال، هدف اصلی از ارائه آموزش‌های مربوطه در مدارس است و پس از آموزش این نکات به دانش‌آموزان، می‌توان از ظرفیت دانش‌آموزی برای ترویج فرهنگ چهارشنبه آخر سال سالم بهره برد به‌گونه‌ای که هر دانش‌آموز می‌تواند آموزش‌های خود را به سایر دوستان ارائه دهد و خود نه تنها حادثه و حریق ایجاد نکند بلکه مانع از ایجاد چنین حوادثی باشد.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از آسیبها به دانش آموزان در چهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است، گفت: آموزش و فرهنگ سازی در پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال بسیار تأثیرگذار است. دانشآموز اگر از طریق آموزشهای لازم متوجه اثرات مخرب مواد محترقه شود دیگر تمایلی به استفاده از آن ندارد و کنار کشف مواد محترقه باید آموزش و آگاهی لازم نیز به دانشآموزان ارائه شود.