به گزارش ايسنا منطقه همدان، عبدالله جاسبي در آيين افتتاح ۶۰ هزار مترمربع از پروژههاي عمراني دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان افزود: قول ميدهم مجوز تاسيس دانشكده پزشكي همدان را بگيريم و امكانات مورد نياز را فراهم كنيم.

وی ادامه داد: چرا که آمادگی دانشگاه آزاد در ساختمان سازی و تهیه امکانات با کیفیت‌های بالا و با رعایت بخشنامه‌های وزارت مسکن و شهرسازی و شاخص‌هایی که باید داشته باشد، بی‌نظیر است.

وی بیان کرد: ما آمادگی داریم در تمام رشته‌های علوم پزشکی کمک و اقدام کنیم و نگران امکانات آن از نظر مالی و ساختمان نیستیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام‌کرد: می‌توانیم با تقسیم کار این وعده را عملی کنیم؛ مجوز را از وزارت بهداشت شما دریافت کنید، امکانات و راه‌اندازی آن بر عهده ما خواهد بود.

وی تصریح کرد: واحد همدان در مرکز استان واقع شده است باید اداره‌ای برای امور بین‌الملل تاسیس کند.

جاسبی اظهارکرد: باید ارتباط خود را دانشگاه‌های معتبر دنیا زیاد کنیم تا از قافله علوم و تکنولوژی عقب نمانیم چرا که دنیا به سرعت در ایجاد رشته‌های مختلف و فناوری‌های نو در حال حرکت است.

وی بیان کرد: باید در هر مرکز استان شبکه‌ای از فناوری‌های نو تاسیس شود که بر روی رشته‌های جدید کار کند به عنوان مثال در حال حاضر بر روی پیل سوختی برای انرژی‌های نو، جوش هسته‌ای و فیزیک پلاسما کار می‌شود که در کشور ما فقط در واحد علوم تحقیقات این کار صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه باید بر روی رشته‌های جدید و فناوری‌های نو کار شود، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان هم باید در این حوزه ورود پیدا کند چرا که باید به رشته‌های جدید و بین رشته‌ای توجه شود.

جاسبی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد و تاریخ آن می‌تواند یک سرگذشت عبرت‌آموز و آموزنده برای تمام کسانی که می‌خواهند خدمت کنند، باشد.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد بخشی از تاریخ نظام و ماندنی است و حرکت تکاملی خود را طی خواهد کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد زمانی فعالیت خود را آغاز کرد که هیچ چیزی در اختیار نداشتیم به جز یک میلیون تومانی که امام(ره) اهدا کردند و این برای خیلی‌ها باور کردنی نبود به همین علت دهه نخست تاسیس دانشگاه را دهه تثبیت نهادیم.

جاسبی اظهارکرد: دو گروه با ایجاد دانشگاه مخالفت می‌کردند، یک عده از سر دلسوزی و یک عده با غرض ورزی و جهت‌گیری‌های سیاسی نامناسب.

وی بیان کرد: با توکل به خدا و انگیزه خدمت به مردم کار خود را آغاز کرده و مراحل سخت و پرپیچ و خم خود را پشت سر گذاشت و دهه دوم توسعه و دهه سوم کیفیت نام گرفت.

جاسبی اظهارکرد: سال‌های اول وابستگی به فرد وجود داشت اما به تدریج سیستم را از تمرکز کامل خارج کرده و اختیارات را به استان‌ها واگذار کردیم.

وی تصریح کرد: امکان کارکردن به صورت متمرکز دیگر وجود ندارد و واگذاری اختیارات نباید به گونه‌ای باشد که دانشگاه با تغییرات لطمه بخورد.

جاسبی خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی باید حرکت تکاملی خود را طی کند و قله‌های بلند علوم و تکنولوژی را یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد و پرچم جمهوری اسلامی را بر قله‌ها به اهتزاز درخواهند آورد.

وی بیان کرد: به کوری چشم دشمنان نظام جمهوری اسلامی طبق چشم انداز مقام اول را در سال ۱۴۰۴ در همه حوزه‌های علوم و تکنولوژی و تولید علم در منطقه حداقل به دست خواهیم آورد.

وی اذعان کرد: هیچ کس باور نمی‌کرد که دانشگاه آزاد اسلامی به جایگاهی که هم‌اکنون دارد، ‌ برسد حتی خود ما هم باور نمی‌کردیم.

وی گفت: امیدواریم دانشگاه آزاد همان‌طور که موانع و مشکلات را از سر راه برداشته است به حرکت تکاملی خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: سال‌هایی که گذشت سال‌های خیلی سختی برای دانشگاه بود اما هیچ وقت در برابر مشکلات خم به ابرو نیاوردیم و با عشق کار خود را آغاز کردیم.

جاسبی تصریح کرد: ما هیچ وقت در برابر ناملایمات گلایه نکردیم و احساس کردیم که همه این تهدیدها می‌تواند تبدیل به ثروت شود و این درخت تنومند را محکم‌تر و عمیق‌تر کند و شاخه‌هایش سر به آسمان بکشد.

وی بیان کرد: در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی در قله‌هایی از علوم و تکنولوژی ایستاده است و دارای ۴۵۰ واحد و مرکز دانشگاهی در سراسر کشور، با یک میلیون و ۶۰۰ هزار دانشجو و چهار میلیون فارغ‌التحصیل با ۵۰ مرکز پژوهشی و تحقیقاتی و ۲۰ میلیون متر مربع زیربنای رفاهی و آموزشی که سالانه یک میلیون اضافه می‌شود، است.

وی ادامه داد: ۶۰۰ مدرسه وابسته به این دانشگاه است، ۳۰ هزار عضو هیات علمی و ۳۵ هزار عضو غیر هیات علمی با دانشگاه آزاد همکاری دارند، بیش از ۵۰ هزار کارگاه، بیمارستان، درمانگاه، آزمایشگاه و مزرعه در اختیار دانشگاه آزاد است.

جاسبی با بیان اینکه دهه چهارم را دهه رقابت با دانشگاه‌های جهان نامگذاری کرده‌ایم، افزود: در حال افزایش رقابت‌های برون مرزی خود هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشورهای امارات، لبنان، افغانستان، انگلستان و مالزی دانشگاه آزاد شعبه دارد، اضافه کرد: به دنبال آن هستیم که دانشگاه آزاد اسلامی را در کشورهایی مانند کنیا، تاجیکستان و چین گسترش دهیم.

وی با اعلام اینکه در پی تعامل بیشتر با دانشگاه‌های معتبر دنیا هستیم تا سال آینده برای رقابت با این دانشگاه‌ها آماده شویم.

خاطر نشان کرد: در این سه دهه ساخت و ساز خوبی داشتیم و در حال حاضر ۳۰ هزار عضو هیات علمی به صورت تمام وقت داریم و معادل همین تعداد عضو هیات علمی پاره وقت و حق التدریس داریم.

وی تصریح کرد: در دهه اول تامین و جذب هیات علمی انصافا کار مشکلی بود اما به برکت نظام جمهوری اسلامی ایران باید ببینیم که در حوزه آموزش عالی چه معجزه‌ای رخ داده است.

جاسبی با بیان اینکه قبل از انقلاب دانشگاه آزاد ۱۶۵ هزار دانشجو داشت اما اکنون از سه و نیم میلیون نفر هم تجاوز کرده است و در گذشته دنیا به علت تعطیلی دانشگاه‌ها انتقادهای زیادی از جمهوری اسلامی می‌کردند، افزود: چرا دنیا الان در مقابل این همه پیشرفت جمهوری اسلامی سکوت کرده است؟

وی افزود: در حال حاضر در تولید علم در منطقه ما حرف اول را می‌زنیم و دانشگاه آزاد اسلامی در تولید مقالات ISI مقام اول را دارد.

وی با بیان اینکه همه واحدهای دانشگاهی باید این کار را انجام دهند، ادامه داد: در استان هم باید واحد همدان دانشگاه‌های استانی را پشت سر گذارد و قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

جاسبی گفت: ما تلاش فراوانی برای جا افتادن این رشته انجام دادیم؛ در حال حاضر تعداد قبولی فارغ‌التحصیلان ما در رشته پزشکی از دانشگاه‌های دولتی بیشتر و پیشی گرفته است.

جاسبی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد خراسان در دندانپزشکی هر سال در تعداد قبولی مقام اول را به دست می‌آرود و همچنین واحد قزوین در مسابقات روبوکاپ نه تنها در ایران بلکه در منطقه نیز حرف اول را می‌زند.

وی افزود: در زمینه تربیت بدنی ۸۰ درصد کل مدال‌ها، نشان‌ها و امتیازات در سطح مسابقات ملی، بین‌المللی و جهانی به دانشگاه آزاد اسلامی متعلق است.

وی اظهارکرد: برای اینکه با دانشگاه‌های معتبر دنیا به رقابت بپردازیم باید کمربندهای را محکم ببندیم و خیلی کار کنیم.

وي تصريح كرد: با تاسيس شعبه واحد علوم تحقيقات در همدان كه تنها تحصيلات تكميلي را پوشش ميدهد اميدواريم در اين زمينه بتواند آينده درخشاني براي اين شهر داشته باشد.