به گزارشافکارنیوز،حسین توکلی مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، با اشاره به ظرفیت‌های پذیرفته شده در آزمون دکترای نیمه متمرکز سال ۱۳۹۴، اظهار داشت: در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال ۱۳۹۴ تعداد ۲۰۱ هزار و ۶۶۰ داوطلب ثبت‌نام کردند که از این میان ۸۷ هزار و ۵۱۲ نفر زن و ۱۱۴ هزار و ۱۴۸ نفر مرد بودند، به عبارت دیگر ۴۳.۴۰ درصد داوطلبان زن و ۵۶.۶۰ درصد آنها مرد بودند.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: از تعداد ۲۰۱ هزار و ۶۶۰ داوطلب ثبت‌نام‌کننده در این آزمون، تعداد ۱۶۴ هزار و ۵۸۷ داوطلب در جلسه آزمون حاضر شدند که از این میان ۳۷ هزار و ۷۰۳ داوطلب غایب بودند. به عبارت دیگر ۸۱.۰۲ درصد داوطلبان ثبت‌نام‌کننده در جلسه آزمون حاضر و ۱۸.۳۸ درصد آنها غایب بودند.

توکلی گفت: از ۱۶۴ هزار و ۵۸۷ داوطلب حاضر در جلسه آزمون دکتری ۷۲ هزار و ۳۵۸ نفر زن و ۹۲ هزار و۲۲۹ نفر مرد بودند.

وی با اشاره به اعلام نتایج اولیه آزمون دکترای نیمه‌متمرکز سال ۹۴ گفت: نتایج اولیه این آزمون به صورت کارنامه تنظیم و امروز بعد از ظهر بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می‌گیرد.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به ظرفیت مجازین به انتخاب رشته در این دوره، تصریح کرد: از تعداد ۱۶۴ هزار و ۵۸۷ داوطلب حاضر در جلسه آزمون برابر با ضوابط تعداد ۵۶ هزار و ۷۴۰ نفر مجاز به انتخاب رشته شدند که از این میان تعداد ۲۳ هزار و ۵۷۸ نفر زن و ۳۳ هزار و ۱۶۲ نفر مرد هستند.

توکلی ادامه داد: داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شدند ضرورت دارد از روز دوشنبه ۳۱ فروردین تا روز پنجشنبه ۳ اردیبهشت‌ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور ضمن دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته تحصیلی از سایت سازمان سنجش و آموزش کشور و مطالعه دقیق دفترچه راهنمای مذکور و اطلاعیه‌های منتشر شده سازمان سنجش با رعایت کلیه ضوابط نسبت به انتخاب حداکثر ۵۰ کد رشته محل از میان کدرشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه خود از کد رشته امتحانی مربوطه انتخاب و براساس اولویت علاقه نسبت به درج آنها در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام کنند.

وی یادآور شد: پس از انتخاب رشته توسط مجازین به انتخاب رشته گزینش علمی مرحله اول داوطلبان به منظور معرفی اولیه آنها به صورت چند برابر ظرفیت با توجه به ظرفیت پذیرش دانشجو در هر یک از کد رشته محل‌های تحصیلی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پذیرنده دانشجو براساس نمره کل حاصل از ۸۰ درصد نمره آزمون و ۲۰ درصد معدل‌های تراز شده دوره کارشناسی و کارشناسی‌ارشد و دیگر ضوابط انجام می‌گیرد.

مشاور عالی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه فهرست اسامی معرفیشدگان چند برابر ظرفیت رشته محلهای مربوط برای شرکت در مصاحبه تخصصی در اردیبهشتماه اعلام میشود، گفت: فهرست اسامی معرفیشدگان چند برابر ظرفیت رشته محلهای تحصیلی برای شرکت در مصاحبه تخصصی بررسی سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی مطابق مصوبه وزارت علوم و حداکثر در ۵ کد رشته امتحانی در نیمه اردیبهشتماه سال ۹۴ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر و دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ابلاغ میشود.