به گزارشافکارنیوز،دکتر سیدموید علویان در نشستی خبری گفت: به دنبال فعالیت‌های انجام شده از سوی وزارت بهداشت و مراکز علمی، ایران توانسته است در زمینه بیماری‌های کبدی به پایین‌ترین سطح شیوع در منطقه دست یابد. در زمینه درمان‌های جدید هپاتیت C این نوید را می‌دهیم که داروهای جدید از طریق تولید داخل به زودی وارد بازار می‌شوند. بر این اساس مردم باید آسوده باشند؛ چراکه بخش علمی کشور فعال بوده و با تمام مجامع علمی دنیا نیز در ارتباط است.

روند رو به رشد بیماری «کبد چرب»؛ حاصل تغذیه‌ ناسالم


وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سوالی در رابطه با بیماری کبد چرب، گفت: این بیماری رو به ازدیاد است؛ این در حالی است که کبد چرب قابل درمان و پیشگیری است، به شرط آنکه فرهنگ تغذیه مردم و همچنین تحرک مورد توجه قرار گیرد. مردم باید از آثار زیانبار کم تحرکی، مصرف غذاهای آماده و پرچرب استفاده زیاد از نمک و موارد اینچنینی آگاه باشند؛ چراکه کبد چرب نمایانگر وضعیت بد متابولیک در بدن فرد است. مردم باید به تحرک، تغذیه مناسب و پرهیز از رفتارهای پرخطر تشویق شوند.

کاهش جدی هپاتیت B در کشور به جز ۲ استان


رییس شبکه هپاتیت کشور درباره شیوع بیماری هپاتیت در ایران نیز گفت: شیوع هپاتیت B در اکثر استان‌های کشور به جز دو استان سیستان و بلوچستان و گلستان زیر دو درصد است. طی ۲۰ سال اخیر و از حدود سال ۷۳ به دنبال آغاز واکسیناسیون هپاتیت B، کاهش جدی بروز این بیماری را شاهد هستیم. در حال حاضر بروز این بیماری در سنین زیر ۲۰ سال بسیار نادراست و این نوید را می‌دهیم که در ۲۰ سال آینده افراد زیر ۴۰ سال مبتلا به این بیماری را نخواهیم داشت. البته باز هم تاکید می‌کنیم اساس این بیماری توجه به اصول پیشگیرانه است.

وی افزود: درباره درمان هپاتیت B نیز باید بگویم که تمام داروهای این بیماری در کشور تولید می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار دارد. در عین حال باید تاکید کنیم که به هپاتیت نباید به عنوان انگ نگریسته شود، چراکه این بیماری یکی از بیماری‌هایی است که می‌توان با آن زندگی کرد، ازدواج کرد و بچه دار شد. اما تمام این موارد نیازمند اقدامات پیشگیرانه

است.

شیوع نیم درصدی هپاتیت C در جمعیت عادی ایران


علویان درباره بیماری شیوع هپاتیت C در کشور نیز گفت: در مورد این بیماری نیز ایران در میان کشورهای منطقه از کمترین شیوع برخوردار است. شیوع این بیماری در جمعیت عادی کشور زیر نیم درصد است. البته بیشترین شیوع آن در بیماران هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی و همچنین معتادان تزریقی است. براین اساس کسانی که سابقه تزریق خون قبل از سال ۷۵ را داشته‌اند ممکن است در معرض این بیماری قرار گرفته باشند.

روند درمان بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی مبتلا به هپاتیت C

زنگ خطر هپاتیت C در معتادان همچنان نواخته می‌شود

علویان درباره چگونگی درمان بیماران هموفیلی، تالاسمی و دیالیزی مبتلا به هپاتیت C گفت: در این زمینه موفقیت‌های خوبی داشته‌ایم به طوری که از ۵۰۰۰ بیمار هموفیل، ۳ تا ۴ هزار نفر هپاتیت C داشتند که بیش از ۹۰ درصد آنها شناسایی و ۷۰ درصدشان درمان شده‌اند که این امر موفقیت بسیار بزرگی است، اما این بیماری در معتادان تزریقی همچنان زنگ‌های خطر را به صدا در می‌آورد. زنگ خطر مبتلا به هپاتیت C در معتادان تزریقی حائز اهمیت است.

به گفته وی تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت B و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C در کشور وجود دارند.

هدف‌گذاری برای ایران عاری از هپاتیت C تا ۲۰۳۵


علویان در پاسخ به سوالی درباره پیوند کبد نیز گفت: پیوند کبد متفاوت از پیوندهای دیگر است. به طوری که با گذر زمان وضع بیمار بسیار بهتر از قبل می‌شود. اما باز هم تاکید می‌شود که پیشگیری همواره بهتر از درمان است. هدف‌گذاری شبکه هپاتیت ایران بر آن است که تا سال ۲۰۳۵ ایران عاری از هپاتیت C داشته باشیم. بنابراین در این جهت باید بیماری‌یابی، درمان و پیشگیری فعال داشته باشیم.

افراد پرخطر شناسایی و حمایت شوند


علویان در پاسخ به سوال ایسنا درباره شیوع هپاتیت در جمع معتادان در کمپ‌های ترک اعتیاد، گفت: اعتیاد یک مقوله اجتماعی است و معتاد یک بیمار است. این مبحثجنبه‌های مختلفی دارد که یک وجه آن هپاتیت است. بنابراین معتادان نیز باید آموزش‌های لازم را دریافت کرده و در صورت بیماری، درمان شوند. معتاد باید بداند که تزریق مشترک باعثانتقال بیماری می‌شود. در عین حال افراد پرخطر باید شناسایی و حمایت شوند. حمایت از فردی که رفتاری پرخطر دارد یا آموزش وی، به معنی حمایت از این رفتار نیست بلکه به معنی حمایت از جامعه است. کاهش رفتارهای پرخطر در جامعه هدف اصلی ما است. کنترل هپاتیت C میان معتادان نیازمند این نگاه است. بنابراین اگر آموزش‌های لازم در کمپ‌های ترک اعتیاد برقرار نباشد، احتمال شیوع بیشتر بیماری‌ها وجود دارد.

آموزش‌های عمومی فعال شود


وی از چاقی به عنوان بمبی یاد کرد که ناشی از شهرنشینی، کم تحرکی و بد غذایی است و ادامه داد: مردم ما کم تحرک شده‌اند و به سمت غذاهای آماده حرکت کرده‌اند. در این زمینه نمی‌توان تنها به صورت نصیحت عمل کرد. مدل‌های آموزشی ما باید باید از حالت غیرفعال به صورت فعال در آید. جامعه باید آموزش‌های لازم را دریافت کند تا به این ترتیب خود مردم تصمیم بگیرند.

عوارض کاهش وزن یکباره بر کبد


وی افزود: در این میان استفاده از سبزیجات و میوه‌جات، آنتی‌اکسیدان‌ها، مصرف ماهی و همچنین پرتحرکی و در یک کلام ترویج زندگی سالم باید صورت گیرد، چراکه کبد چرب و چاقی ناشی از رژیم‌های غذایی نامناسب است. البته در این میان برخی‌ها برای خود سخت می‌گیرند و به یکباره ساختار کاهش وزن هستند. این در حالی است که کاهش وزن یکباره عوارض زیادی بر روی کبد می‌گذارد.

۶ خردادماه؛ ششمین کنفرانس بین‌المللی هپاتیت در تهران برگزار می‌شود


علویان در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به برگزاری ششمین کنفرانس بین‌المللی هپاتیت تهران گفت: این کنگره به همت شبکه هپاتیت ایران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله و ۵۰ مرکز علمی در کشور و همچنین ۴ مرکز علمی خارج از کشور با همکاری جامعه کبدی اروپا، ششم، هفتم و هشتم خردادماه در تهران و ۹ خردادماه در شیراز برگزار می‌شود.

وی در این باره افزود: تلاش می‌کنیم تا بتوانیم در زمینه آموزش، پژوهش، درمان و تازه‌های علوم پزشکی و مسائل علوم پایه اقدامات لازم انجام شود و همچنین کمکی باشد برای سیاستگذاران تا در زمینه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری بتوانیم انسجام علمی خوبی برای جامعه ایرانی داشته باشیم. برگزاری اینچنین کنگره‌هایی نویدی است برای سلامت و درمان بهتر بیماری‌ها.

رییس شبکه هپاتیت ایران با اشاره به ارسال ۱۸۰ مقاله به دبیرخانه این کنگره افزود: بیش از ۶۰ نفر از سخنرانان این کنگره را افراد صاحب‌نام خارج و داخل تشکیل می‌دهند. در این کنگره بیش از ۳۰ سمپوزیوم و پانل در رابطه با بیماری‌های کبدی، تشخیص، پیشگیری و درمان این بیماری‌ها برگزار می‌شود. در این کنگره پانل‌های خاصی برای دندانپزشکان، پرستاران و همچنین ارتباط بیماران با جامعه برگزار خواهد شد. اساس این کنگره آن است که بتوانیم تازه‌های این علم را برای همکاران مطرح کنیم و انسجام لازم در این بیماری برقرار شود.

رییس ششمین کنگره بینالمللی هپاتیت تهران از ارائه پنجمین جایزه کوثر در ششمین کنگره هپاتیت تهران خبر داد و گفت: این جایزه به افراد برجسته که حداقل ۴۰ سال در زمینه بیماریهای کبدی فعالیت کردهاند، ارائه میشود. امسال برای نخستین بار جایزه یاس نیز به دانشجوی نخبه و برتر در زمینه موضوع مرتبط با کبد اهدا خواهد شد. از همکاران خواستار آن هستیم که در این کنگره حضور جدی داشته باشند.