به گزارشافکارنیوز،یکم بهمن ماه سال گذشته خانمی با مراجعه به دادسرای ناحیه یک تهران و طرح شکایتی اعلام داشت که فردی به بهانه استخدام، اقدام به کلاهبرداری چند ده میلیون تومانی از وی کرده است.

این خانم در اظهارات اولیه اش عنوان کرد: فردی به نام وَنداد طی چندین مرحله و به بهانه استخدام در یکی از شرکت های معتبر نفتی، مبلغ ۱۵۷میلیون تومان از من پول دریافت کرد و پس از آن ناپدید شد.

پرونده در پایگاه یکم پلیس آگاهی

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» و به دستور شعبه پنجم بازپرسی دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته


مالباخته پس از حضور در پایگاه یکم پلیس آگاهی، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: چندی پیش در بلوار ارتش با فردی بنام «ونداد» آشنا شدم؛ این شخص خود را یکی از مدیران ارشد پروژه های نفتی معرفی و مدعی بود که با توجه به ارتباطات خوبی که با برخی از مدیران شرکت های نفتی دارد، می تواند افراد را در مشاغل مدیریتی همراه با حقوق های چند میلیون تومانی و … مشغول بکار کند.

مالباخته در خصوص پرداخت مبلغ ۱۵۷ میلیون تومان پول نیز عنوان داشت: زمانیکه موضوع درخواست استخدام خود را برای ونداد مطرح کردم، وی عنوان داشت که برای تسهیل در استخدام به عنوان یکی از مدیران شرکت های نفتی می بایست به بهانه های مختلف از جمله هدیه و … مبالغی را به برخی افراد پرداخت نماید و به این شیوه و طی ۴۹ فقره، مجموعا مبلغ ۱۵۷ میلیون تومان از من پول دریافت کرد اما با وجود پرداخت این پول هیچ خبری از استخدام نشد و هر بار این شخص(ونداد) به بهانه های مختلف رفتن به مأموریت خارج از کشور و ناپدید می شد تا اینکه نهایتا پس از مدتی که وی پاسخگوی تماس ها مکرر من نبود، به درب منزل وی در بلوار ارتش مراجعه و متوجه شدم که محل سکونت خود را تغییر داده است.

شناسایی تعداد دیگری از شکات


با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری از این خانم جوان، کارآگاهان با بررسی پرونده ی شکایت های مشابه در مراجع قضایی و انتظامی موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان و شکات خانمی شدند که تمامی آنها توسط فردی بنام " ونداد " که خود را از مدیران ارشد شرکت های نفتی جنوب کشور معرفی کرده، مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند.

یکی از مالباختگان در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: در یکی از شرکت های فعال در زمینه خدمات اجتماعی مشغول به کار هستم که طی مراجعه شخصی بنام ونداد به شرکت با وی آشنا شدم. مدتی از آشنایی ما دو نفر و طرح پیشنهاد ازدواج از سوی ونداد گذشته بود؛ ونداد خود را به عنوان یکی از مدیران ارشد پروژه های نفتی معرفی کرده بود تا اینکه وی پیشنهاد تأسیس نمایندگی یکی از دفاتر بیمه را مطرح و به این بهانه چندین میلیون تومان از من دریافت نمود و پس از آن ناپدید شد.

شناسایی مجرم سابقه دار


با توجه به شیوه و شگرد متهم تحت تعقیب پرونده در معرفی خود به عنوان یکی از مدیران شرکت های نفتی و استفاده از شیوه و شگرد های مختلف در کلاهبرداری(استخدام در شرکت های نفتی، تأسیس دفاتر بیمه، طرح پیشنهاد ازدواج و …)، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که این شخص می بایست یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبرداری باشد؛ لذا اقدامات برای چهره نگاری از مالباختگان و شناسایی تصویر متهم در دستور کار قرار گرفت و سرانجام تصویر یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبرداری به نام رضا(۴۲ ساله) مورد شناسایی قرار گرفت.

بررسی سوابق متعدد " رضا " نشان داد که وی از سال ۱۳۷۹ تاکنون بیش از ۱۵ بار به اتهام ارتکاب جرایم مختلف بویژه کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، سرقت، خیانت در امانت در شهرهای مختلف تهران، اهواز، بوشهر، شیراز و دشت آزادگان دستگیر و روانه زندان شده است.

دستگیری متهم


با شناسایی دقیق هویت متهم و انجام اقدامات پلیسی، آخرین مخفیگاه " رضا " در منطقه نارمک – میدان ۱۶ شناسایی، این محل تحت مراقبت های پلیسی قرار گرفته و سرانجام متهم در زمان مراجعه به مخفیگاهش، دستگیر و برای انجام تحقیقات به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

سرهنگ کارآگاه رحیم فرزام، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبربه خبرنگار مهر گفت: متهم پس از مواجه حضوری با شکات و مالباختگان صراحتا به کلاهبرداری از تمامی آنها تحت عنوان " مدیر ارشد شرکت های نفتی " و همچنین " طرح پیشنهاد ازدواج " اعتراف کرد.

سرهنگ کارآگاه رحیم فرزام ، گفت : با توجه به شناسایی تعدادی از شکات پرونده و اعتراف صریح متهم به کلاهبرداری مشابه از خانم های جوان ، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهم برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است .