به گزارشافکارنیوز،مسلما شیوه زندگی مدرن امروز اصلا برای سلامتی خوب نیست. رژیم های غذایی نوین و بی تحرکی زمینه ساز چاقی می شود و همچنین شرایط شغلی نیز عموما با استرس و تنهایی همراه است که این دو عامل موجب افزایش ابتلا به بسیاری از بیماری ها از افسردگی تا ناراحتی های قلبی عروقی خواهد شد.

اما برای دوری از این بیماری ها می توان روی چرت بعد از ظهر حساب ویژه ای باز کرد. در واقع تحقیقی در این باره ثابت می کند که این استراحت کوتاه روزانه در کاهش ابتلا به بیماری های قلبی مؤثر است. در مقایسه با افرادی که بعد از ظهرها نمی خوابند، کسانی که استراحت حدود ۳۰ دقیقه ای در بعد از ظهر دارند در وضعیت بهتری از نظر سلامت قلب هستند.

همچنین چرت بعد از ظهر برای مردان اهمیت بالاتری دارد و به نظر می رسد تغییر در برنامه کاری و اختصاص زمانی کوتاه برای استراحت در سلامت آنها مفید خواهد بود.

نیرویی محرک


جالب است بدانید که در آخر زمان استراحت نیمروزی بدن دو هورمون آدرنالین و نوآدرنالین را آزاد می کند. این هورمون ها در بیدار شدن نقش دارند زیرا ریتم قلب را تحریک می کنند و توان بالایی به مغز می بخشد. این تاثیر محرکی موجب می شود تا پس از بیدار شدن انرژی لازم برای نیمه دوم روز تامین شود. این حالت پس از خواب شبانه نیز احساس می شود و به همین دلیل عموما ده دقیقه پس از بیدار شدن در بهترین حالت هستیم.

عامل افزایش خلاقیت


بهترین ایده ها و تصمیم ها پس از استراحت نیمروزی به ذهن می رسد. در مدت چرت بعد از ظهر فعالیت مغز کاهش می یابد اما متوقف نمی شود. ضمیر ناخودآگاه فعال است و ما نسبت به ذخیره سازی تصاویری که در مدت بیداری دیده ایم آزاد خواهیم بود. این پدیده طی زمان چرت بعد از ظهر نسب به خواب شبانه بیشتر ابراز می شود زیرا خواب سبک تری است و برای استراحت مغز مناسب تر است.

مشاوری خوب


چرت بعد از ظهر فرصتی را فراهم می کند تا راه حل های مسائل مختلف در ضمیر ناخودآگاه بهتر به مغز برسد. معمولا همه ما راهکارهای مناسبی پس از بیدار شدن نیمروزی پیدا کرده ایم. این حالت پس از خواب شبانه احساس نمی شود زیرا با یک مرحله بیدار شدن تمام می شود. چنین وضعیتی می تواند راهکاری عالی برای حل مسائل پیچیده باشد.

جبران تاثیرات منفی کمبود خواب


امروزه بسیاری از ما شب ها به اندازه کافی نمی خوابیم و دچار کم خوابی هستیم. این در حالی است که کمبود خواب باعث ایجاد احساس خستگی، استرس، کاهش توجه و تمرکز، اختلال در یادگیری کودکان و نوجوانان، کاهش قدرت بازدهی، افزایش احتمال ابتلا به دیابت، چاقی و... می شود. چرت بعد از ظهر می تواند این تاثیرات منفی را جبران کند.