به گزارشافکارنیوز،سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در یکصد‌ و‌ پنجاه و دومین جلسه شورای شهر تهران اظهار داشت: شهرداری و شورای شهر تهران توجه نسبی به موضوعات اجتماعی داشتند که البته انتظارات ما در این زمینه بیشتر است.

وی تصریح کرد: در شهر تهران اقدامات ارزشمندی انجام شده و در حال انجام است که جای تشکر از شورا و شهرداری را دارد.

هاشمی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی شهرداری تهران در سالهای گذشته اظهار داشت: بدون تعصب می‌گویم که در این دوران اقدامات خوبی صورت گرفته است و بعد از پایان فعالیت قالیباف، ‌ منصفانه می‌توان قضاوت کرد که چه خدماتی در شهر تهران صورت گرفته است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: یکی از اقدامات قابل توجه شهرداری راه‌اندازی بوستان یاس بود که کار ویژه‌ای بود و قطعاً آیندگان به نیکی از آن یاد خواهند کرد.

وی در ادامه با اشاره به نعمات خداوند بشر گفت: امنیت و سلامت دو نعمت بسیار بزرگی است که البته ما پزشکان اعتقاد داریم سلامت مهمتر از امنیت است و در قانون اساسی و در تامین اجتماعی نیز در این موضوع تاکید شده است.

هاشمی ادامه داد: سال گذشته خدمت‌های کلی سلامت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که امیدواریم در عمل هم مجلس و دولت قوانین لازم را متناسب با بندهای کلی سیاست تدوین و اجرا کنند در این سیاست‌ها در گنجینه بایگانی نشوند چرا که سیاست‌ها کلی سلامت ابلاغ شده از سوی رهبری می‌تواند به توسعه خدمات سلامت کمک کند.

وی در ادامه این جلسه با اشاره به بیان برخی از آمارهای حوزه سلامت گفت: از نظر امید به زندگی رتبه ما در بین ۲۲ کشور منطقه، ۱۲ است و از نظر مرگ و میر در رتبه ۱۳ در بین کشورهای منطقه هستیم ضمن اینکه آمار مرگ و میر شیرخواران زیر ۱ سال ۱۱ و کودکان بالای ۵ سال ۱۲ است.

وی گفت: وضعیت ما از نظر پزشک قابل قبول نیست و کمبودهای زیادی را در این بخش احساس می‌کنیم به طوری که کشورهای پاکستان، ‌ افغانستان و عراق از نظر پزشک نیز قبل از کشور ما هستند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: در خصوص پرستار نیز ما با مشکلات عمده‌ای روبرو هستیم که آمار خوبی را در این زمینه نداریم ضمن اینکه در بقیه شاخص‌ها نیز در منطقه وضعیت مناسبی را نداریم.

وی ادامه داد: در سال ۹۰ و در بخش هزینه‌ها بیش از ۵۶ درصد از هزینه‌های درمان از جیب مردم، ۱۷ الی ۱۸ درصد از سهم بیمه‌های پایه و ۱۸ درصد از سوی دولت پرداخت می‌شد.

هاشمی در ادامه با اشاره به آغاز دولت یازدهم و مشکلات و بحران‌های آن موقع گفت: در آن زمان ما با یک بحران شدیدی در زمینه تعطیلی بیمارستان‌ها و کمبود دارو بودیم به طوری که بیمارستان‌ها هزینه تامین پول آب، برق، ‌گاز، را ندارند چه برسد به تامین ابزارهای جراحی، دارویی و …

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: طبق برنامه پنجم توسعه می‌بایستی ۷۰ درصد هزینه‌های درمان توسط دولت و ۳۰ درصد از جیب مردم پرداخت می‌شد که متاسفانه عملا این اتفاق نیفتاده و شاهد بودیم که این رقم به صورت بلعکس پرداخت می‌شد.

هاشمی ادامه داد: قبل از دولت یازدهم ۱۶.۸ درصد مردم تحت پوشش بیمه‌ها نبودند و شهرهایی از جمله قم، ‌تهران و البرز وضعیت بدتری را نسبت به سایر شهرها داشتند.

وی گفت: حجت‌السلام روحانی در دوران انتخابات ریاست جمهوری وعده‌هایی را در حوزه سلامت و بیمه شدن همه ایرانیان مطرح نمود و با آغاز دولت یازدهم نیز شاهد بودیم که حوزه سلامت سرلوحه دولت یازدهم قرار گرفت.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت امیدها برای رفع موانع و مشکلات ایجاد شد و ما اقداماتی را برای حفاظت مالی بیماران صعب‌العلاج و اهمیت تولیدات دارویی داخل انجام دادیم.

هاشمی گفت: در بحثبیمه بالغ بر ۹ میلیون ایرانی که فاقد هر نوع بیمه بودند تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند و در نهایت نیز داروهای جدیدی تحت پوشش‌ بیمه‌ها قرار گرفت.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه صد و پنجاه و دومین جلسه شورای شهر تهران با اشاره به اعزام پزشک عمومی متخصص به مناطق محروم خاطر نشان کرد: استقرار پزشک مقیم در بیمارستان های بالای ۶۴ تخت، افزایش تجهیزات درمانی و دارویی و.. از دیگر اقدامات انجام شده از سوی دولت در طرح تحول نظام سلامت بود.

هاشمی ادامه داد: اصلاح وضعیت هتلینگ‌ بیمارستان‌ها یکی دیگر از موضوعاتی بود که در دستور کار قرار گرفت به طوری که براساس آمار از ۵۷۶ بیمارستان بیش از ۵۰ درصد از بیمارستان‌ها دارای تخت فرسوده هستند که البته این آمار در تهران نگران کننده‌تر است چرا که اکثر بیمارستان‌ها در تهران عمرشان بالای ۵۰ الی ۸۰ سال است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: شورا و شهرداری تهران می‌تواند در ساخت و ایجاد بیمارستان‌ها گام‌های موثری را بردارند و می‌تواند در این زمینه موثر باشند.

وی در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت گفت: برنامه ترویج زایمان طبیعی از دیگر اقدامات این طرح محسوب می‌شود به طوری که بیش از یک دهه گذشته آمار سزارین رو به افزایش بود و با اجرای طرح تحول نظام سلامت آمار سزارین به طور مطلق ۱۰ درصد در بخش دولتی و خصوصی کاهش پیدا کرده است.

هاشمی در ادامه با اشاره به آمادگی وزارت بهداشت جهت واگذاری بیمارستان‌ها، اورژانس هوایی و داخلی به شهرداری گفت: چنانچه شهرداری تهران آماده باش است ما حاضریم تمام بخش‌های درمانی را به شهرداری واگذار کنیم چرا که کار ما سیاست‌گذاری و نظارت است.

وی گفت: در حال حاضر ۱۷ پایگاه آمبولانس هوایی در شهر تهران دایر شده است که البته این تعداد باید به ۴۵ پایگاه هوایی برسد که شهرداری تهران می‌تواند در این زمینه اقدامات موثری را جهت خرید آمبولانس‌های هوایی از شرکت‌های خارجی داشته باشند.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده‌ای نزدیک حمایت‌های دولت و وزارت بهداشت از بیماران صعب‌العلاج افزایش یابد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: اعزام پزشک به مناطق محروم و حاشیه‌ای و در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر از سیاست‌های اصلی وزارت بهداشت است و این سیاست ادامه پیدا خواهد کرد.

به گفته هاشمی تا پایان بهار ۲ هزار خانه بهداشت در شهرها و مناطق محروم راه‌اندازی خواهد شد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش خدمات در حوزه دارویی و تجهیزات پزشکی گفت: در این بخش نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است و داروهای جدیدی تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفته‌اند.

هاشمی گفت: در حال حاضر ۱۰ میلیون و ۱۳۰ هزار حاشیه‌نشینی فاقد خدمات درمانی و بهداشتی هستند که بنا داریم تا پایان شهریور و براساس برنامه‌ای دقیق و مدون مشکلات این افراد را برطرف کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح ارزش نسبی خدمات سلامت گفت: در اصلاح تعرفه‌ای درمانی گفت: این طرح از سال ۸۴ تا ۸۹ به مبسوط مانده بود و سرانجام سال گذشته و با همت وزارت بهداشت و رفاه کتاب ارزش خدمات نسبی سلامت بازنگری و اصلاح شد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جمعیت شهر تهران گفت: به گفته رئیس شورای شهر تهران جمعیت شهر در شبها در تهران ۸ میلیون و در طی روز این رقم به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد و در واقع جمعیت تهران ۱۳ درصد از کل کشور است و داشتن فضاهای سبز می‌تواند در سلامتی و هوای پاک در شهر موثر باشد.

هاشمی در ادامه با انتقاد و نگرانی در خصوص از بین بردن فضاهای سبز در منطقه شهریار گفت: متاسفانه بخش عمده‌ای از این فضاها از بین رفته و ساخت و سازهایی در این منطقه صورت گرفته است که امیدواریم این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

وی اظهار امیدواری کرد: با حمایت شهرداری و شورا سرانه مراکز درمانی در شهر تهران به ۳ برابر افزایش یابد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه انی جلسه با اشاره مجدد به اقدامات شهرداری در خصوص راه‌اندازی سراهای محلات و خانه‌های سلامت گفت: این اقدام موثری در حوزه سلامت و درمان بوده و همچنین ایجاد کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری در شورای شهر تهران نیز قابل توجه و ارزنده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تلاش شورا و شهرداری و تامین زیرساخت‌های لازم، عقب‌ماندگی‌ها در حوزه درمان و سلامت برطرف شود.

هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه بیشترین عامل مرگ و میر ایرانیان بیماری‌های قلبی، عروقی و سکته‌های قلبی و مغزی است گفت: بیش از ۴۰ درصد از آمار مرگ ایرانیان مربوط به این بیماری‌ها است و یکی دیگر از عوامل مرگ ایرانی‌ها حوادثناشی از رانندگی است.

وزیر بهداشت ضمن هشدار به افزایش چاقی در زنان ایرانی گفت: زنان ایرانی از سن ۳۵ سال شروع به چاق شدن می‌کند و پیش‌بینی می‌شود در آینده بیش از یک چهارم مردم کشورمان چاق شوند.

هاشمی ادامه داد: چنانکه بخواهیم نظام سلامت کاملی داشته باشیم باید سلامت مردم را تامین کنیم و بخش‌های کشاورزی، مسکن، آموزش و پرورش و حقوق شهروندی در این زمینه می‌تواند موثر باشد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه جلسه گفت: حضور و مشارکت مردم در تامین سلامت موثر خواهد بود و امیدواریم فضاها و تخت‌های بیمارستانی با مشارکت شهرداری و شورا به ۵ برابر افزایش یابد.

وی در پایان گفت: بنده به عنوان نماینده دولت در صحن علنی شورا عنوان میکنم که آمادگی واگذاری بیمارستانها با همین اعتبارات به شهرداری هستیم و ما میتوانیم با سیاستگذاری و نظارت در حوزه سلامت فعالیت خود را ادامه دهیم.