مدیر گروه منطق فهم دین پژوهشکده دین پژوهی، در گفتگو با خبرنگار مرکز خبر حوزه، ضمن تشریح عوامل بروز عرفانهای نوظهور اظهار داشت: وجود عرفانهای نوظهور در جامعه لزوما به این معنا نیست که در دین طرف مقابل کاستی وجود دارد، چرا که بعضی از پیامبران یا امامان ما فرزندانی داشتند که منحرف بودند، ولی این انحراف به این معنا نیست که معصومین کمبود و کاستی در عرصه تربیت فرزندان خود داشته اند، بلکه این زمینهها و گرایشهای گوناگون است که انسان را به بیراهه میکشاند.

*لجاجت، سوق دهنده انسان به سوی عرفان­های نوظهور

حجت­الاسلام والمسلمین شاکرین، با اشاره به برخی عوامل ترک کارهای خوب و گرایش به بدی ها از سوی انسان افزود: عوامل متعددی باعثمی­شود که انسان به بیراهه کشیده شود و یکی از آنها لجاجت بوده و زمینه ای است که انسان جهت­گیری خود را تغییر داده و به سمت عرفان­های باطل سوق پیدا کند.

این استاد حوزه، نیازهای جامعه را مدنظر قرار داد و اضافه کرد: یکی از نیازهای اساسی جامعه که باید مورد توجه قرار گیرد این است که بتوانیم عرفان و سلوک های این عرصه را از جنبه محدود و محصور در شخصیت­های ویژه در آورده و به جوانان عرضه کنیم؛ البته این ارائه باید در سطحی باشد که جامعه بتواند با آن، سلوک و نیازهای خود را برطرف کند.

مدیر گروه منطق فهم دین پژوهشکده دین پژوهی ادامه داد: امروز دانشجویان و جوانان زیادی متقاضی این هستند که متناسب با شرائط سنی، زمان، فعالیت­ها و فضای محیطی اطرافشان مواردی را دریافت کنند که بتوانند سلوک و خودسازی داشته باشند و ضمن درک لذات معنوی، شیرینی ارتباط با معبود خود را بچشند.

*اغراق در عرفان­های نوظهور

این محقق حوزوی، با بیان این­که در رابطه با عرفان­های نوظهور بزرگنمایی شده است، ابراز داشت: با بررسی و واکاوی این عرفان ها طی جلساتی به این نتیجه رسیدیم که دشمنان به صورت عمدی و هدایت­شده در رابطه با عرفان­های نوظهور بزرگنمایی می­کنند تا فضای جامعه را به سمت خود بکشانند، به عنوان مثال اگر فلان گروه در ایران ۱۰ مرکز داشته باشد، آنها در آمارهایی که به صورت پراکنده و وسیع می­دهند، آن گروه را دارای ۵۰ مرکز عنوان می­کنند تا بتوانند ذهنیت­ها را به سمت خود کشانده و نظرها را جلب کنند.

حجت­الاسلام والمسلمین شاکرین، تصریح کرد: ما زمانی که در دانشگاه­ها و جامعه با جوانان روبرو می­شویم، متوجه این نکته می گردیم که بزرگنمایی کذبی در این رابطه انجام شده؛ اما همین مقداری هم که در جامعه وجود دارد، جای لغزش فراوانی است و باید آن را جدی گرفت تا جوانان کمتر دچار گرفتاری شوند.

*لزوم ورود دقیق و عالمانه در مسئله عرفان های کاذب

وی با تأکید بر ورود مراکز ذی­ربط در خصوص عرفان های کاذب و نوظهور به صورت تخصصی اظهار داشت: باید مراکزی به صورت تخصصی، دقیق، حساب­شده و با مطالعات چندجانبه روانشناختی، جامعه­شناختی، مردم­شناختی، فلسفی و اخلاقی وارد این عرصه شده و آثاری را تولید کنند تا جلوی گرفتارشدن جوانان گرفته شود.