به گزارشافکارنیوز،زهرا عبداللهی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه لبنیات با بیان اینکه سال گذشته روی تولید محصولات لبنی با چربی کمتر از ۱.۵ درصد تاکید شد، گفت: یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت و دفتر بهبود تغذیه افزایش دسترسی مردم به شیر و لبنیات کم چرب است، زیرا لبنیات و شیر پرچرب به دلیل داشتن اسید چرب اشباع بالا منجر به چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی و بیماری‌های قلبی – عروقی می‌شوند.

تاکید بر تولید پنیر کم نمک و کم چرب


وی افزود: به همین دلیل تاکید ویژه‌ای شد تا صنایع لبنی بیشتر به سمت تولید محصولات کم چرب مانند پنیر، ماست و شیر کم چرب رفته و همچنین در محصولاتی مانند پنیر بر تولید پنیر کم چرب و کم نمک تاکید شد، چرا که یکی از منابع تامین نمک ما بعد از نان، پنیر است و نمک زیاد در پنیر باعثافزایش نمک مصرفی مردم می‌شود. بنابراین تاکید بر تولید پنیر کم نمک و کم چرب، دوغ کم نمک و شیر و ماست کم چرب تاکید شد.

عبداللهی با بیان اینکه وزارت بهداشت به شدت این موضوع را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: درخواست وزارت بهداشت از صنایع لبنی این است که بیشتر به سمت تولید محصولات کم چرب بروند تا سلامت مردم حفظ شود.

کمبود ویتامین D در کشور و لزوم غنی‌سازی شیر


وی با اشاره به برنامه شیر مدرسه و با بیان اینکه اینکه برنامه سال گذشته در مدارس اجرا شد و امسال نیز اجرا خواهد شد، در مورد غنی‌سازی شیر با ویتامین D، گفت: غنی‌سازی شیر با ویتامین D را حتما باید اجرایی کنیم. متاسفانه سال گذشته به دلیل کمبود اعتبارات این کار انجام نشد. اما از آنجایی که در کشور با کمبود ویتامین D به ویژه در کودکان و دانش‌آموزان مواجه هستیم شیر غنی شده با ویتامین D باید در مدارس توزیع شود که امیدواریم بتوانیم امسال این طرح را در مدارس با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط اجرایی کنیم.

شیر غنی‌شده با ویتامین D در بازار موجود است


به گفته وی، به طور کلی غنی‌سازی شیر بازار با ویتامین D نیز مهم است. براین اساس برخی از صنایع غذایی به دنبال پیگیری و درخواست دفتر بهبود تغذیه، اقدام به غنی‌سازی شیر با ویتامین D کرده و در حال حاضر در بازار موجود است و این موضوع به ما کمک می‌کند، زیرا مشکل کمبود ویتامین D در کشور وجود دارد و تنها را تامین آن مصرف مواد غنی شده با ویتامین D است.

غنی‌سازی آرد با ویتامین D در دستور کار


رییس دفتر بهبود تغذیه در پایان افزود: بنابراین برنامه ما این است که تولید شیر غنی شده با ویتامین D با قیمت مناسب فراهم شود. همچنین امسال غنیسازی آرد با ویتامین D را نیز امسال در دستور کار داریم زیرا یکی از راههای مرتفع کردن کمبود ویتامین D علاوه بر شیر میتواند غنیسازی آرد با ویتامین D و نان مصرفی مردم باشد.