به گزارش مهر، در روزهای اخیر موج گسترده ای از حملات هکرها به سازمانهای استراتژیک دولتی، شرکتهای بزرگ و موسسات مالی بین المللی انجام شده است.

نتایج تحقیقات نوآورانه ای که محققان هلندی مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه " تونته " و شرکت Quarantainenet، متخصص در سیستمهای امنیتی انجام داده اند نشان می دهد که هکرها از کدام شهرهای دنیا حملات سایبری خود را انجام می دهند.

این محققان که نتایج یافته های خود را به تازگی منتشر کرده اند به مدت یک هفته بر اطلاعات زیرساختهای IT نظارت کردند و موفق شدند آدرسهای IP حملاتی را که جنایتکاران سایبری استفاده کرده اند ردیابی کنند و منطقه جغرافیایی این IP ها را بدست آورند.

این بررسیها نشان می دهد که ساکنان مرکز شهر " چلیابینسک " در روسیه بیشترین تعداد حملات سایبری را انجام داده است. به طوریکه رقم حملات ساکنان این شهر برابر با ۱۲۰ حمله در هر میلیون شهروند است. در رتبه دوم " کوالالامپور "، پایتخت مالزی و در رتبه سوم " بوینس آیرس " پایتخت آرژانتین قرار دارند.

در اتحادیه اروپا شهر " بخارست " بیشترین تعداد حملات را به ثبت رسانده است. این شهر در طبقه بندی جهانی در رتبه هجدهم قرار دارد.

" مگنوس کالکوهل "، عضو تیم لابراتوار تحلیل و تحقیق جهانی کسپراسکای(GReAT) در خصوص حملات هکرها توضیح داد: " به محض اینکه هکرها وارد اکانت کاربر شوند می توانند به راحتی اطلاعات شخصی آنها و دوستانشان را به دست آورند و از اکانت این افراد برای تقویت آسیبهای وارده استفاده کنند. امروز، بیشترین خطراتی که کاربران را تهدید می کند لینکهایی است که با یک کلیک ساده، کاربر را به سوی بارگذاری یک برنامه مخرب هدایت می کنند. "

این کارشناس امنیت انفورماتیکی افزود: " در این لحظه، برنامه های مخرب طرف تاریک خود را نشان می دهند و فرایند سرقت اطلاعات و یا بارگذاری سایر برنامه های مخرب را آغاز می کنند. "

موج گسترده حملات اخیر هکرها

موج گسترده حملات اخیر سایبری از اواسط ماه می ۲۰۱۱ و از زمانی آغاز شد که گروهی موسوم به Lulz Security با حمله به سرویس " پلی استیشن " سونی به اطلاعات حساس(نام، آدرس، رمزعبور و رمز کارتهای اعتباری) بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر این سرویس دسترسی پیدا کرد و توانست ۱۷۵ میلیون دلار خسارت وارد کند.

پس از گذشت حدود یکماه و نیم، این گروه حملات جدیدی را این بار به سرورهای سرویس SonyPictures انجام داد و توانست بیش از یک میلیون رمزعبور، آدرس ایمیل با اکانتهای " جی. میل "، هات میل، AOL و یاهو و سایر اطلاعات شخصی کاربران را سرقت کند.

از دیگر حملات Lulz Security در طول دو ماه اخیر حمله به سایتهای Fox Tv، Fox. com، نینتندو، سیستم عابربانک انگلیس، سنای آمریکا، سیا، اپل و " اف. بی. آی " بود.

دستگیری ۲۱ هکرلیکس

پلیس سایبری در تمام کشورها به عنوان نهادی اجرایی، مسئول دستگیری جنایتکاران انفورماتیکی است. در روزهای اخیر " اف. بی. آی " و وزارت دادگستری آمریکا تائید کردند که در این کشور و در اروپا در مجموع ۲۱ هکر از اعضای گروهی موسوم به " ناشناس " دستگیر شده اند.

این گروه هکرها که شهرت خود را به واسطه حمایت از " جولیان آسانژ "، بنیانگذار ویکی لیکس به دست آورده اند بین روزهای ۶ تا ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰ به سایت بانک آنلاین Paypal حمله کردند.

این اقدام پس از دستیگری " آسانژ " و مسدود شدن حسابهای مالی ویکی لیکس در موسسات مالی Paypal، ویزا و مسترکارت انجام شد.

سرانجام هفته گذشته، " اف. بی. آی " اعلام کرد که از مجموع ۲۱ هکر بازداشتی، ۱۶ هکر در ۹ ایالت آمریکا و ۵ هکر در اروپا(یک نفر در انگلیس و ۴ نفر در هلند) دستگیر شده اند. سن متوسط این هکرها بین ۲۰ تا ۴۲ سال است.

یکی از این هکرها " اسکات آرسیژوسکی "، ۲۱ ساله است. این هکر جوان متهم است که ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱ به سایت سازمان امنیتی " اینفراگارد " در فلوریدا که با " اف. بی. آی " همکاری می کند وارد شده است. وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص توضیح داد که پرونده این جوان در یک دادگاه فدرال به جریان افتاده است.

هکر دیگری به نام " لانس مور "، ۲۱ ساله که نیو مکزیکو دستگیر شد عضو گروه Lulz Security است که حملاتی را به سایت اپراتور تلفنی AT&T آمریکا انجام داد.

این گروه در روزهای اخیر و در پی شکایت " جولیان آسانژ " از مسترکارت و ویزا حملاتی را به این سایتها انجام داد.
Lulz Security همچنین در پی رسوایی بزرگ گروه رسانه ای " راپرت مرداک " هفته گذشته حملات سایبری را به سایتهای برخی از روزنامه های News Corporation انجام داد و به ویژه با نفوذ به روزنامه انگلیسی " سان " خبر جعلی مرگ ارباب رسانه ای آمریکا بر روی سایت این روزنامه منتشر کرد.

دستگیری هکر ۱۹ ساله

پس از حملات دوماه گذشته Lulz Security به سایتهای سونی، Fox Tv، Fox. com، نینتندو، سیستم عابربانک انگلیس، سنای آمریکا، سیا، اپل و " اف. بی. آی "، " اف. بی. آی " و " اسکاتلند یارد " سرانجام موفق شدند هکر ۱۹ ساله ای به نام " رایان کلیری " را در انگلیس دستگیر کنند.

این نوجوان گوشه گیر و آرام که برای چهار سال از خانه خود خارج نشده بود، به عنوان یکی از رهبران گروه LulzSec شناخته می شود. دادگاه رسیدگی به اتهامات این نوجوان در هفته های اخیر اعلام کرد که کلیری مبتلا به اختلالی به نام سندروم آسپرگر شکلی از بیماری اوتیسم و اختلال انزوا طلبی است.

این دادگاه همچنین اعلام کرد که " رایان کلیری " به شدت با هوش است اما در برقراری ارتباط با انسانهای دیگر مشکل دارد. وی اتهام دست داشتن در حملات سایبری متعددی را در پرونده خود دارد و باید همچنان در انتظار رسیدگی های دادگاه باقی بماند.

ماجرای سرقت اطلاعات ۶۷۵ هزار کارت اعتباری

اوایل ماه می ۲۰۱۱ مقامات پلیس در رایانه خانگی یک هکر۲۶ ساله اطلاعات مربوط به بیش از ۶۷۵ هزار کارت اعتباری را پیدا کردند. این هکر جوان در دادگاه فدرال ویرجینیا به دلیل اتهامات فوق مورد محاکمه قرار گرفت.

شرکتهای خدمات کارتهای اعتباری مسیر بیش از ۳۶ میلیون دلار که به واسطه داد و ستدهای تقلبی رد و بدل شده بودند را در میان حسابهایی که توسط هکر جوان مورد حمله قرار گرفته بود، بررسی کردند.

مجازات هایی که در انتظار هکرها است

تحقیقات نشان دادند این جوان در جامعه هکرها برای خود شهرت و اعتباری به وجود آورده و برای یک دهه متوالی است که مشغول سرقت اطلاعات حسابهای بانکی کاربران اینترنتی است.

وی این اطلاعات را به افراد دیگری می فروخته و این افراد از اطلاعات برای خلق داد و ستدهای تقلبی و کلاهبرداری استفاده می کرده اند. به احتمال بالا این هکر جوان به دلیل سرقت این حجم بالا از اطلاعات خصوصی کاربران اینترنتی به مجازات حبسی از دو تا ۱۲ سال محکوم خواهد شد.

دستگیری سلطان هکرها در سال ۲۰۱۰

سال گذشته یک جوان ۲۳ ساله اسلونیایی که با آلوده کردن ۱۲ میلیون رایانه در بیش از ۱۹۰ کشور به سلطان هکرها معروف بود دستگیر شد. سلطان هکرها مسئول ایجاد کد یک ویروس خطرناک بود. این جوان ۲۳ ساله که " ایزردو " نام دارد پس از تجسسهای سخت پنج ماهه پلیس جنایی اسلونی، اف. بی. آی آمریکا و گارد شهری اسپانیا در " ماریبور " اسلونی دستگیر شد.

این جوان یک سازمان جنایتکاری انفورماتیکی به نام " بوت نت ماریپوزا " را ایجاد کرده بود. در این باند تبهکاری، یک جوان ۳۱ ساله اهل باسک اسپانیا کار می کند که اتهام وی سرقت شماره ها و رمزهای عبور کارتهای اعتباری، اطلاعات شخصی و اعتبارات بانکی بیش از ۸۰۰ هزار نفر است.

این سازمان خطرناک موفق شده بود از طریق ضعف امنیتی مرورگر اینترنت اکسپلورر کاربران را شناسایی کرده و سپس پورتهای " یو. اس. بی " آنها را برای ورود به نرم افزار پیامهای فوری " ام. اس. ان " مایکروسافت آلوده کند.

پنج سال زندان برای هکر ۱۸ ساله

در سال ۲۰۰۸ یک هکر ۱۸ ساله نیوزلندی که عضو یک شبکه بزرگ بین المللی از سارقان انفورماتیکی بود توانست اطلاعات بانکی بیش از یک میلیون نفر را سرقت کند. " اوون تار واکر " ۱۸ ساله با اصلیت نیوزلندی به شش مورد اتهام در زمینه سرقتهای رایانه ای متهم شد.

در آن زمان مقامات پلیس نیوزلند اظهار داشتند که این هکر جوان بخشی از یک سازمان سارقان بین المللی است که به ۳/۱ میلیون رایانه آسیب رسانده و با دستیابی به اطلاعات بانکی کاربران این رایانه ها میلیونها دلار به آنها خسارت وارد کرده است. اوون تار واکر به پنج سال زندان محکوم شد.

هکری که به دو میلیون دلار جریمه محکوم شد

در سال ۲۰۰۷ جان شیفر، هکر ۲۶ ساله آمریکایی از سوی مدعی العموم دادگاه لس آنجلس محکوم به کلاهبرداری ۱۹ هزار دلاری از " سیمپل اینترنت "، یک شرکت هلندی تبلیغات آنلاین که وی را به عنوان مشاور استخدام کرده بود، شد.

این هکر آمریکایی روی ۱۵۰ هزار رایانه این شرکت نرم افزار شنود خود را نصب کرده بود و روی ۱۰۰ هزار رایانه شخصی دیگر، برنامه های همکارانش را نصب کرده بود که کدهای جاسوسی را وارد سیستم های رایانه ای می کردند.

این هکر که به عنوان مشاور امنیت رایانه ها بسیار معروف است، در دنیای هکرها با نام مستعار " بات مستر "(استاد بات) به عنوان مختصص حملات " بات نت " مشهور است.

" بات " درحقیقت عنوان برنامه ای است که اگر روی رایانه های شخصی نصب شود، به روش پرقدرتی می تواند از یک رایانه خارجی، سیستم را کنترل کند. درحالی که یک " بات نت " شبکه این رایانه ها است که می تواند با ساخت یک سیستم کنترلی تمام نواسات رایانه ای را ثبت کند.

شیفر با برنامه بات و کدهای جاسوسی نصب شده روی رایانه هایی که برنامه های مایکروسافت را استفاده می کردند، موفق شده بود نام کاربری و رمزعبور این رایانه ها را برای دستیابی به حساب های بانکی بسیاری از کاربران کشف کند.

دادگاه لس آنجلس این هکر را مجرم تشخیص داد. وی ممکن است به پرداخت ۱.۷۵ میلیون دلار جریمه نقدی و حداکثر ۶۰ سال زندان محکوم شود.

هکری که به امید یافتن بیگانگان فضایی به ناسا حمله کرد

در سال ۲۰۰۹ مقامات آمریکایی " گری مک کینون " ۴۳ ساله را متهم کردند که با هک کردن سیستم انفورماتیکی پنتاگون و ناسا در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ موجب وارد آمدن خسارتی بالغ بر ۷۰۰ هزار دلار و از کار انداختن دو هزار رایانه به مدت ۲۴ ساعت شده است.

به گفته مقامات آمریکایی، مک کینون بزرگترین حمله انفورماتیکی نظامی تمام زمانها را انجام داده است و برای محاکمه باید به آمریکا منتقل شود. این درحالی است که وکلای این هکر اظهار داشتند که " مک کینون " به دلایل مشکلات جسمی و روحی قادر نیست برای محاکمه به آمریکا برود.

به گفته این وکلا، این هکر انگلیسی مبتلا به سندروم آسپرگر شکلی از بیماری اوتیسم است و به همین منظور در صورت انتقال وی به آمریکا احتمال بروز یک حمله ذهنی و یا حتی اقدام به خودکشی وجود دارد.

وکلای این هکر همچنان در تلاشند تا دادگاه وی در لندن برگزار شود. درصورتی که دادگاه گری مک کینون در آمریکا برگزار شود وی می تواند به ۷۰ سال زندان محکوم شود. به همین منظور مادر این هکر انگلیسی از باراک اوباما درخواست کمک کرد. جالب است که این هکر مدعی است با هدف یافتن نشانه هایی از بیگانگان فضایی و فعالیت یوفوها به سایتهای پنتاگون و ناسا وارد شده است.