به گزارش مهر، علی اکبر صالحی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه بیست و هشتمین اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق کشور اظهار داشت: بسیاری از مردم شناسان و اندیشمندان در عرصه تحولات یک ملت بررسی کردند که چه عواملی سبب رشد یک جامعه می شود که در این رابطه به ۹ عامل مهم دست یافتند.

وی با اشاره به اینکه عامل نخست اخلاق است، گفت: قانونگرایی، وحدت و یکپارچگی نیز عوامل دیگری هستند که اگر در یک ملت جمع شود سبب پیشرفت آن ملت می شود.

صالحی با طرح این سئوال که باید ببینیم که بعد از انقلاب در چه مسیری حرکت کردیم و بنیان سیاست خارجی ما کجا قرار دارد، افزود: ۳۲ سال پیش امام خمینی(ره) با رهبری خود نشان دادند که دین می تواند عامل محرک جوامع باشد.

وزیر امور خارجه گفت: توحید، متعهد بودن به تعهدات، برقراری روابط دوستانه با تمامی کشورهایی که دست تقاصم ندارند به جز رژیم صهیونیستی که از اساس منفور است از اصول سیاست خارجی ماست.

وی تصریح کرد: شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همه انقلابها جداست و تردیدی نیست که این یک تحفه الهی از طرف خداوند بوده است.

صالحی با بیان اینکه در وزارت خارجه ما رویکرد تداوم و تغییر را در پیش گرفته ایم، تصریح کرد: در سفر به کشورهای دیگر جایگاه ایران را به خوبی می توان در میان کشورهای دیگر دید زیرا ایران در ام القرای اسلام و جهان مورد لطف و محبت مردم قرار دارد.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در کشورهای اطراف رخ داده است گفت: بیداری اسلامی سایر کشورها ناشی از انقلاب اسلامی ایران است و نباید در این مسئله ذره ای تردید کرد.

صالحی یکی از نقایص موجود در وزارت خارجه را مسئله زبان های خارجی عنوان کرد و گفت: یکی از اساسی ترین کارهایی که آموزش و پرورش باید به آن توجه کند تقویت زبان انگلیسی و عربی دانش آموزان است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: باید به زبان عربی و انگلیسی توجه ویژه ای شود زیرا روشهای حاضر روش درستی نیست؛ یک دانش آموز باید به راحتی به عربی و انگلیسی صحبت کند.