به گزارش افکارنیوز، زالو از نرم تنان آبزی است که در شالیزارها و مرداب زندگی می کند. زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی قرار گرفته است. در قانون بو علی سینا فصلی درباره زالو و علایم زالوهای سمی و زالوهای مفید آمده است.

جانور شناسان تا کنون ۶۵۰ نوع زالو را شناسایی کرده اند که برخی از انواع زالو بسیار سمی و خطرناک هستند و بعضی از انواع زالوها مفید و آثار درمانی ارزنده ای دارند که ما در اینجا به آنها اشاره می کنیم.

زالو و خواص آن

خاصیت درمانی زالو در بزاق دهان اوست که ماده ضد انعقاد خون به نام هیرودین است. این ماده موجب رقیق شدن خون و باز شدن گرفتگی رگها و در نتیجه افزایش خون رسانی به مغز و بدن می شود. به عقیده بعضی از کارشناسان۱۰۰ نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو در خون ترشح می شود. خواص درمانی این مواد مورد توجه پزشکان و جراحان سراسر دنیا قرار گرفته است. در اروپا و آمریکا در موارد رگهای قلب، گرافتهای پوستی و زیبایی پوست و جراحی قلب و پیوند اعضا و تقویت سیستم دفاعی بدن از آن استفاده می شود.

کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان و آلمان از تولید و صادرات زالو درآمد هنگفت ارزی بدست می آورند.

برخی از محققان معتقدند که هرگونه عفونت در بدن را بوسیله زالو می توان درمان کرد. هر زالو ۵ تا ۱۵ میلی لیتر خون می مکد(۱۰ برابر حجم بدن خود) در مدت ۱۵ تا ۶۰ دقیقه، پس از جدا شدن زالو خون ریزی ۲ تا ۱۰ ساعت طول می کشد.

بوعلی سینا در قانون می فرماید: «از زالوهایی که کرکهای ریز و نرم دارند یا لاجوردی هستند یا یک خط قرمز در سراسر کمرشان هست پرهیز کنید زیرا دچار بیهوشی، خون ریزی، تب، سستی و قرحه های بدخیم خواهد شد. از زالوهایی که در آبهای خزه دار که محل زیست قورباغه ها است استفاده کنید. از زالو هایی که در آبهای گل آلود سیاه هستند استفاده نکنید. زالو بهتر از حجامت خون فاسد را از عمق بدن بیرون می کشد. اول محل زالو را با آب گرم پاک کنید(از صابونهای عطری استفاده نکنید). جایی را که می خواهید زالو بیندازید اول با دست مالش بدهید تا سرخ شود. اگر جای زالو را با گل سرشوی یا خون بمالند زالو بهتر می گیرد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو محل گزش او را حجامت بدهند. اگر پس از جدا شدن زالو خون بند نیامد پودر مازوج سوخته، نوره یا خاکستر یا پودر نرم زردچوبه استعمال شود.»
در ادامه مواردی از استفاده از این حیوان مفید را که پزشکان متخصص در طب سنتی به آن رسیده اند، بیان می کنیم.

موارد استفاده از زالو در پزشکی


۱ - دُمَل ها، زخم های چرکی و جوش هایی که در اثر عفونت خون یا در اثر ترشح هورمون جنسی در خون(در اوایل بلوغ) بر پوست می شود.
۲ - غده های عفونی زیر پوست که درد دارد
۳ - برای گرفتگی رگهای قلب که موجب عوارض قلبی و تنگی نفس می شود
۴ - عوارض سکته مغزی و نرسیدن خون به مغز به صورت فلج یک طرفه و رعشه و لرزش سر و دستها و ضعف مغز ظاهر می شود.
۵ - عوارض قند بر چشمها
۶ - عوارض قند روی پاها که باعثسیاه شدن و گاه زخم شدن پاها می شود
۷ - واریس و برجسته شدن و ورم کردن رگهای ساق پا که گاه با درد شدیدی همراه است.
۸ - آرتروز مزمن و درد شدید زانو و آب زانو و ورم زانو
۹ - سردرد و سینوزیت مزمن و عفونت سینوسها
۱۰ - کیست و عفونت پستانها
۱۱ - ورم لوزه ها و عفونت آن و خنازیر(زخم خطر ناک گلو)
۱۲ - نقرس و درد شدید پاها
۱۳ - بادسرخ(ورم بینی) و پوست سر
۱۴ - واریکوسل و عوارض بیضه ها و ضعف اسپرم مردان
۱۵ - گل مژه و عفونت چشم

همچنین این پزشکان مدعی هستند می توان امراض صعب العلاج مغز(CXS) پارکینسون، رعشه،(MS) و(VS) گرفتگی عروق مغز، آلزایمر و صرع را معالجه کرد.

با زالو درمانی می توان زخم معده، کولیت روده، پرستات، امراض ریوی، التهاب کبد، کیسه صفرا و بواسیر را معالجه کرد. با زالو درمانی می توان ناباروری مردان(ضعف اسپرم _ واریکوسل)، کاهش میل جنسی و اعتیاد مواد مخدر را معالجه کرد. در خصوص زالو درمانی وزیر بهداشت نیز در مصاحبه ای گفت: حجامت از نظر علمی و در موارد خاص مورد تأیید وزارت بهداشت است اما درباره زالو درمانی هنوز نمی ‌توانیم اعلام نظر کنیم. باید ببینیم افراد و متخصصانی که در زمینه ی طب سنتی به صورت علمی فعالیت می ‌کنند، چه نظری دارند.