به گزارش مرکز خبر حوزه، حضرت آيتالله مظاهري، پیش از ظهر امروز در آستانۀ فرارسيدن ماه مبارک رمضان در گردهمایی بزرگ مبلّغان استان اصفهان با اشاره به برخي آيات و روايات، تبليغ علوم ديني را به مثابۀ جهاد في سبيلالله و حتي برتر از آن دانسته و تأکيد کردند: براساس آیات قرآن کريم، احياي يک انسان و هدايت او به اسلام و تشيّع و نيز تلاش براي سازندگي روحي و اخلاقي ديگران و رهانيدن جوانان از انحراف و گمراهي، به اندازۀ زنده کردن همۀ آدميان ارزش دارد و ثوابي بالاتر از ثواب شرکت در جهاد في سبيلالله خواهد داشت.

ایشان حرکت مبلّغان علوم دینی در عضر غیبت را استمرار حرکت انبیای الهی برشمرده و تصریح کردند: رسالت روحانیون و مبلّغان تشیّع، شبیه رسالت انبیای تبلیغی و از جهاتی افضل از رسالت آنان می‌باشد؛ زیرا علاوه بر آن‌که مبلّغان عصر حاضر، به تبلیغ دین اسلام و شریعت محمّدی که افضل ادیان است، می‌پردازند، علم و تقوای آنان اکتسابی است و برای نیل به مقامات علمی و معنوی، همّت و تلاش خود را ضمیمۀ توفیق الهی کرده‌اند که کار ارزشمندی می باشد.

معظّم‌له افزودند: طلبۀ علوم دینی، سرباز حضرت ولی‌عصر «اروحنا فداه» است و باید قدردانِ جایگاه و منزلت خویش باشد. همچنان‌که مردم نیز باید توجّه به منزلت روحانیّت داشته باشند و قدردان این نعمت بزرگ باشند.

*محورهای تبلیغ دین

حضرت آیت‌الله مظاهری در ادامۀ بیانات خود ضرورت تبلیغ علوم دینی در سه محور اعتقادات، اخلاق و احکام را یادآور شده و اظهار داشتند: دین اسلام از سه بخش اساسی اعتقادات، احکام و اخلاق تشکیل شده است و مبلّغ این دین مبین نیز باید تبلیغ خود را بر این سه رکن و سه محور اساسی استوار سازد.

ایشان از کم رنگ شدن بیان احکام و مسائل شرعی در منابر و مجالس وعظ و خطابه انتقاد کرده و افزودند: یک روحانی یا مبلّغ دین باید به رسالۀ عملیّۀ مراجع معظّم تقلید تسلّط کامل داشته باشد و در سخنرانی خود مسائل شرعی را برای مردم تبیین کند و این که امروزه در منابر، مسئله گفته نمی‌شود، رسم غلطی است و موجب می‌شود مردم نسبت به احکام شرعیِ خود، آگاهی لازم را نداشته باشند و اعمال عبادی را به درستی انجام ندهند.

حضرت آیت‌الله مظاهری در ادامه، بر ضرورت احیای اخلاق و فضائل انسانی در جامعه تأکید کرده و خاطرنشان ساختند: بخش مهمّی از جلسۀ وعظ یک مبلّغ علوم دینی، باید به تبیین فضائل و رذائل اخلاقی با تکیه بر آیات و روایات، اختصاص یابد تا پس از ماه مبارک رمضان، رذائل اخلاقی حاکم بر جامعه و مردم، ریشه‌کن یا دست کم سرکوب شده و فضائل نیکوی اخلاقی و صفات حسنه، جایگزین صفات رذیله گردد.

* مبلّغ حقیقی

معظّم‌له، خودسازی و تهذیب نفس مبلّغان را مؤثرترین عامل برای تهذیب مردم دانسته وتاکیدکردند: مبلّغ حقیقی کسی است که قبل از دیگرسازی، به خودسازی بپردازد. یعنی با ریشه‌کن کردن صفات رذیله، نفس خود را مهذّب کرده و دل خویش را به زیور خصائل و فضائل حسنۀ اخلاقی بیاراید و شجرۀ طیّبۀ فضائل اخلاقی را در وجود خود بارور کند، به گونه‌ای که خودش و دیگران از ثمرات ارزشمند آن شجرۀ طیّبه بهره‌مند گردند.

معظّم‌له با تأکید مجدد بر تأثیر فراوان کردار یک مبلّغ در پذیرش گفتار او، به بیان خاطره‌ای از مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی «قدس‌سره» پرداخته و افزودند: استاد بزرگوار ما، حضرت آیت‌الله بروجردی «قدس‌سره» پیش از ایّام تبلیغی، در ضمن درس و به صورت غیرمستقیم ما را نصیحت می‌کردند و می‌فرمودند: «مردم، از عمل ما بیشتر از گفتار ما ساخته می‌شوند».

*انتقاد ازشایعه پراکنی هاو تهمت های سیاسی

حضرت آیت‌الله مظاهری ضمن نکوهش گناهان زبانی که در سال‌های اخیر بیش از گذشته رایج و متأسّفانه در جامعه عادی شده است، بر پرهیز جدّی از گناهانی نظیر غیبت، تهمت، و شایعه تأکید کرده و خاطرنشان کردند: روحانیون و مبلّغین باید مراقب باشند در حین سخنرانی، مرتکب گناهان زبانی و به خصوص غیبت، تهمت یا شایعه سیاسی نشوند، همچنین در برابر گناهان دیگران از خود واکنش مناسب نشان دهند، وگرنه از قبح این گناهان بزرگ نزد مردم کاسته شده و آنان نیز با توجیهاتی نظیر غیبت و تهمت سیاسی، به گناهان زبانی مبتلا می‌گردند.

معظّم‌له ادامه دادند: علاوه بر حفظ قداست جلسات وعظ و خطابه، ممانعت از ورود اقسام گناه به جلسات خصوصی و میهمانی‌ها و نیز جلوگیری از تبدیل آن جلسات به جلسات لغو و بیهوده، همراه با سخنان بی‌نتیجه، برای روحانیون ضروری است؛ زیرا جلسه‌ای که مبلّغ دینی در آن حضور دارد، باید نتیجۀ دنیوی و اخروی داشته باشد و آن مبلّغ وظیفه دارد به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، همۀ جلسات و حتّی میهمانی‌های خانوادگی را به جلسۀ دینی و اخلاقی مبدّل سازد.

*امام خمینی؛ الگو و سرمشق همگان

حضرت آیت‌الله مظاهری با بیان خاطره‌ای از حضرت امام خمینی «قدس‌سره»، سیاست و دیانت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی را اسوه و سرمشق همگان دانسته و تصریح کردند: آن کسانی که به عنوان دفاع از نظام مقدّس جمهوری اسلامی به غیبت یا تهمت سیاسی متوسّل می‌شوند یا برای رقبای خود شایعه‌پردازی می‌کنند، باید بدانند که بنیانگذار این نظام مقدّس و معمار کبیر آن شخصیّت بزرگواری همچون امام راحل «قدس‌سره» است که تقوای ایشان باید سرمشق همگان باشد.

ایشان افزودند: حضرت امام خمینی «قدس‌سره» به اندازه‌ای نسبت به گناه و به ویژه نسبت به غیبت و تهمت، حسّاس بودند که اطّلاع از صحبت یکی از فضلا راجع به یکی از مراجع تقلید که شبهۀ غیبت داشت، لرزه بر اندام امام خمینی انداخت و موجب بیماری ایشان و تعطیلی چند روزۀ درس آن بزرگ مرد شد. اما امروزه متاسّفانه شاهد رواج غیبت و تهمت با توجیه سیاسی و به عنوان دفاع از جمهوری اسلامی هستیم که با روش و منش بنیانگذار آن در تضادّ آشکار است.

* اعتقادات جوانان را نشانه گرفته‌اند!

معظم له در بخش دیگری از سخنان خود، به تشریح گوشه‌هایی از ابعاد جنگ نرم دشمنان تشیّع برای تضعیف اعتقادات جوانان و بدبینی آنان نسبت به مذهب حقّۀ جعفری پرداخته و خاطرنشان ساختند: امروزه دشمنان تشیّع با بهره‌گیری از رسانه‌های متعدّد و ابزارها و تجهیزات مختلف، با هدف تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران، اعتقادات مذهبی جوانان شیعه را نشانه گرفته‌اند و با شایعه‌پراکنی و ایجاد شبهات گوناگون، بنیۀ اعتقادی نسل جوان را متزلزل می‌کنند.

ایشان ادامه دادند: این امر، وظیفۀ روحانیون و مبلّغین را سنگین‌تر کرده و تبلیغ آنان را با دشواری‌های متعدّدی مواجه می‌نماید؛ از این‌رو لازم است که اولاً با ارتقای سطح کیفی منابر و سخنرانی‌ها و غنابخشی به محتوای بیانات خود با بهره‌گیری از آیات نورانی قرآن کریم و روایات روح‌بخش اهل‌بیت «سلام‌الله‌علیهم» جوانان را به سوی خود و به سوی جلسات مذهبی جذب نمایند. ثانیاً با به کارگیری شیوه‌های نوین و جوان‌پسند و نیز با غلبۀ عقل و استدلال بر احساسات، پاسخگوی شبهاتی که از سوی وهابیّت، بهائیّت، تصوّف و عرفان‌های کاذب و نوظهور بر ضدّ تشیّع و روحانیّت مطرح می‌شود، باشند.

*مبلغان به مسائل جناحی وارد نشوند

معظم له بر ضرورت دفاع مبلّغین از حقّانیّت اصل نظام جمهوری اسلامی، بدون ورود به مسائل جناحی و باندی، تأکید کرده و تصریح کردند: نظام مقدّس جمهوری اسلامی که نشأت گرفته از حکومت اسلامی پیامبراکرم «صلی‌الله‌علیه وآله وسلّم» در مدینه می‌باشد و تشکیل آن، آرمان دیرین ائمۀ طاهرین «سلام‌الله‌علیهم» و همۀ فقهای عظام و مراجع تقلید در قرون گذشته است، برکات فراوانی داشته و موجب سرافرازی تشیّع در جهان می‌باشد و چنانچه با موانعی همچون دسیسه‌های دشمنان خارجی و نیز اختلافات و خوسری‌های داخلی مواجه نمی‌شد، اکنون بیش از این ترّقی و پیشرفت کرده بود. ولی در عین حال دفاع از نظام و دست‌ کم دعا برای سربلندی و پیروزی آن، یکی از وظایف مبلّغین است.

حضرت آیت‌الله مظاهری در پایان بر ضرورت تقویت روحیۀ اخلاص در مبلّغان دینی و مذهبی تأکید کرده و افزودند: کسی که برای تبلیغ و ترویج اسلام و تشیّع اعزام می‌شود، باید صرفاً رضایت خداوند متعال را در نظر بگیرد و به گونه‌ای عمل نماید که پس از بازگشت بتواند نتیجه و ثمرۀ تبلیغ خویش را به خدای متعال ارائه دهد.