به گزارش مرکز خبر حوزه، حجتالاسلام و المسلمین ماندگاری شب گذشته در طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی با که موضوعویژگیهای فرد و جامعه توحیدی در اقتصاد، بازار، کسب و تجارت در پارک فرهنگی تفریحی بهشت ایران گلپایگان برگزار شد، با اشاره به اینکه انسان موحد و معتقد به توحید، زیباترین تأثیرش را در مسئله اقتصاد، تجارت و کسب و کار به خدای متعال نشان میدهد، اظهار داشت: خدای متعال یکی از شاخصههای تشخیص ایمان ما را در بحث رزق و روزی و تلاشمان قرار داده و باید در این راه خود را به خالقمان به نحو احسنت نشان دهیم.

وی ویژگی­های مسلمان معتقد را مدنظر قرار داد و افزود: باورهای درونی، اظهارهای لسانی، عمل و سیره از ویژگی­های یک مسلمان معتقد به خدای متعال است.

رئیس هیئت امنای مؤسسه تفحص سیره شهدا، با بیان این­که ما در طول روز چندین مرتبه کلمه لا اله الا الله را تکرار می­کنیم، ادامه داد: تکرار این جمله باید همراه با اعتقاد درونی باشد و اگر قرار باشد فقط زبانی این جمله را تکرار کنیم، نمی­توانیم به خود معتقد واقعی بگوییم.

این استاد حوزه با اشاره به این­که باید در حرکات روزانه­مان نشانی از اعتقاد به خدای متعال وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید به نحوی در رفتار و کردارمان عمل کنیم که نشانی از اعتقاد به رازقیت و مدیریت خداوند متعال در عالم در آن به چشم نخورد.

*ابراز تأسف از کم‌رنگ‌شدن یاد خدا در مسائل اقتصادی

حجت­الاسلام والمسلمین ماندگاری تصریح کرد: متأسفانه در جامعه امروز در مسائل اقتصادی، وجود و یاد خداوند متعال کم­رنگ است و در باورمان این نکته نقش بسته است که هرچه داریم از خود بوده و خودمان توانستیم همه آنچیزهایی را که داریم به دست آوریم.

وی با بیان این­که در محاسبات خود باید خدای متعال را هم به حساب بیاوریم، اذعان داشت: در بسیاری از محاسبات ما جای خدای متعال خالی است و نشانی از اعتقاد به خالق عالم دیده نمی­شود؛ در حالی که همه چیز ما به دست اوست و تا او نخواهد؛ چیزی به دست نمی­آوریم.

رئیس هیئت امنای مؤسسه تفحص سیره شهدا در ادامه به اصولی که تاجران و کاسبان باید به آن اهتمام ویژه داشته باشند، اشاره کرد و ابراز داشت: نخستین اصل این است که انسان موحد در رفتار خود نشان دهد خالقی نیز دارد.

این استاد حوزه اصل دیگر را تحرک در زندگی ذکر کرد و با اشاره به این جمله معروف که خدای متعال می­فرماید از شما حرکت و از من برکت، گفت: تا ما حرکتی نداشته باشیم، برکتی به دست نمی­آوریم و با این حرکت است که می­توانیم به زندگی روزمره خود ادامه دهیم.

حجت­الاسلام والمسلمین ماندگاری اصل سوم را تحرک در چارچوب آیین­نامه خدای متعال عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: آیین­نامه خداوند متعال را باید از دو کتاب خلقت تکوین و تشریع به دست بیاوریم.

*دچار افراط و تفریط در کار نشویم

وی افزود: در کتاب خلقت تکوین خدای متعال آمده که در کسب و کار خود نباید افراط و تفریط داشته باشیم؛ اما متأسفانه ما دچار زندگی شده­ و بیشتر اوقات آن را در حال کارکردن هستیم و یکی از دلائل آن وجود مسابقاتی در زندگی نظیر به رخ کشیدن خانه، ماشین، موبایل، لباس و … به دیگران است.

رئیس هیئت امنای مؤسسه تفحص سیره شهدا کتاب خلقت تشریع را همان قرآن و عترت دانست و ابراز داشت: خدای متعال در قرآن کریم زندگی زنبور عسل را آورده و در آن آمده که زنبور عسل ده درصد از تلاش خود را صرف زندگی خود می­کند و مابقی را به انفاق می­پردازد، آیا غیر از معصومین ما کسی را سراغ داریم که همانند زنبور عسل زندگی کند؟!

*اعتقاد خود به کارگردان عالم را محکم کنیم

این پژوهشگر حوزوی به ویژگی­های انسان موحد اشاره کرد و گفت: انسان موحد داده­های خدا را نعمت، نداده­ها را حکمت و گرفته­های خدا را امتحان و تربیت می­داند.

حجتالاسلام والمسلمین ماندگاری در پایان تصریح کرد: در زندگی باید به کارگردان عالم اعتقاد داشته و این اعتقاد خود را نسبت به او محکم و استوار کنیم.