امام جمعه اصفهان با اشاره به ضرورت گسترش برنامه های تفسیر قرآن، اخلاص را لازمه تأثیرگذاری در بیان تفسیر دانست.

به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، در همایش ائمه جماعات مفسر قرآن گفت: ماه رمضان بهار قرآن است و باید از این فرصت نهایت استفاده قرآن را برد.

وی به برگزاری جلسات تفسیری خود در سال‌های گذشته و همچنین جلسات تفسیری آیت الله سید حسن امامی در اصفهان در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: این برنامه ها با هدف ترویج فرهنگ تفسیر قرآن در اصفهان برگزار شد ولی برگزاری این‌گونه جلسات در اصفهان هنوز ضعیف است.

امام جمعه اصفهان بر ضرورت انجام برنامه‌های فرهنگی در مساجد به منظور جذب افراد به سوی برنامه‌های قرآنی اشاره کرد و گفت: اگر امام جماعتی نتواند کار فرهنگی لازم در حیطه خود را انجام دهد، از نظر معنوی این مکان را غصب و مردم را معطل کرده است.

وی با بیان این‌که مفسر قرآن در ابتدا باید قرآن را برای ارتقای دانش و معرفت خود مطالعه کند، گفت: ارائه مطالب به مخاطب باید در درجه بعدی مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله طباطبایی نژاد بیان داشت: توجه به ظاهر آیات باید در برنامه های تفسیری مدنظر مفسر باشد چرا که در برخی از موارد آنقدر می خواهیم از باطن قرآن بگوییم که اصل و ظاهر را فراموش می کنیم.

وی با انتقاد از برخی تاویل های صورت گرفته بر اساس احادیثضعیف، اظهار داشت: برخی با استناد به هر حدیثضعیفی سعی می کنند آیات قرآن را به همدیگر بچسبانند تا جایی که منجر به حرف‌های کفر آمیز می‌شود.

امام جمعه اصفهان بیان داشت: درست است که قرآن محکم و متشابه دارد ولی الفاظ آن برای هدایت مردم عادی است؛ از همین رو باید از حجیت همین ظواهر دست برنداشت.

وی با اشاره به حدیثی که قرآن را دارای هفتاد بطن معرفی می کند، گفت: بطن قرآن را امام معصوم می داند و دانستن بطن قرآن کار ما نیست؛ بنابر این‌ باید به همین ظواهر توجه کافی داشتن باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با تاکید بر اینکه در هنگام بیان تفسیر باید سطح مخاطب لحاظ شود، افزود: اگر تفسیر در محیطی علمی و حوزوی است بیان اقوال مختلف، مرجع استناد سخنان و امثال آن ضروری است؛ اما در جایی که مخاطب ما مردم عادی هستند باید از این کارها پرهیز کرد.

وی ادامه داد: نباید با پرداختن به مسائل غیر ضروری مردم را گیج و سردرگم کرد؛ بلکه باید به جنبه‌های کاربردی آیات به ویژه بخش‌های اخلاقی که در زندگی مورد احتیاج است، بیشتر توجه شود.

آیت الله طباطبایی نژاد اخلاص را لازمه تأثیر‌گذاری در بیان تفسیر دانست و ابراز داشت: قرآن نور است و از این نور نباید در کارهایی که شائبه فضل فروشی و خودنمایی از آن می رود، استفاه کرد.

وی با بیان این‌که بسیاری از مردم از پرسیدن احکام مورد احتیاج خود امتناع می‌کنند، گفت: روحانیون در برنامه‌های خود حتی در جلسات تفسیری خود باید به بیان احکام بپردازند.