به گزارشافکارنیوز،حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی در همایش چشم‌انداز حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر با بیان اینکه این امر روزی ماندگار در تاریخ ملت ایران را رقم زد، اظهار داشت: این امر بسیار خوب است که به موضوع کودکان و نوجوانان توجه می‌کنیم و در این خصوص تلاش می‌شود تا تمام مشکلات حل شود.

وی با بیان اینکه ما چالش‌ها را بررسی و هماهنگی‌های لازم را برای بهتر کردن وضعیت نوجوانان به کار می‌بریم گفت: با تشکل مرجع حقوق کودک که متشکل از دستگاه‌ها و قوای سه‌گانه است توانستیم اقدامی ارزشمند برای ساماندهی موضوعات مربوط به کودکان و نوجوانان انجام دهیم. در واقع این ستاد برای تمام دستگاه‌های موظف بحثکودکان را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه بیش از ۲۲ میلیون نفر از شهروندان ما زیر ۱۸ سال هستند که این جامعه‌ای بسیار بزرگ و تعیین کننده است افزود: اگر به انسان و سرمایه انسانی فکر می‌کنیم باید ضروری‌ترین اقدام ما مربوط به کودکان و نوجوانان باشد و بدانیم که این بخش حساس و تعیین‌کننده است. توجه به حقوق کودک توجه حیات و تداوم انسانی است.

پورمحمدی گفت: باید بدانیم که از آینده چه می‌خواهیم و دیدگاه‌ها و رویکردهای خود را در این زمینه محقق کنیم و ببینیم چه کارهایی برای کودکان و نوجوانان باید انجام دهیم چرا که هر چه سرمایه‌گذاری در راستای کودکان و نوجوانان صورت گیرد نه تنها کاری حاشیه‌ای و امور تزئینی محسوب نمی‌شود بلکه اندوخته‌ای بالا بوده و باعثرشد و افزودن سرمایه است.

وی گفت: امسال مرجع ملی حقوق کودک آموزش همگانی و فراگیر کودکان را مد نظر قرار داده است ولی ما در اصل آموزش و تداوم آن دچا رمشکل هستیم؛ به طور کلی موضوع آموزش در نظر گرفته شده است تا بتوانیم شاهد اقدامات خوبی در این زمینه باشیم.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه کودکان چه گناهی دارند، کودکان حقی بر دوش تمام سرزمین ما دارند که باید ادا شود، بنابراین با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری هر کودک باید از حق آموزش برخوردار باشد، اظهار داشت: امر آموزش همگانی و عمومی که امسال در مرجع ملی حقوق کودک مد نظر است می‌تواند عزم و اراده ما را در این خصوص نشان دهد. همچنین باید بگویم برگزاری چنین همایش‌هایی نشان از توجه و حساسیت ما به بحثکودکان است.

پورمحمدی با بیان اینکه سال گذشته موضوع کودک‌آزاری و مشکلات مختلف آن را طی ۴ نشست تخصصی با حضور صاحبان امور ادیان برگزار کردیم، گفت: امسال در حوزه آموزش برنامه‌هایی را پیش رو خواهیم داشت؛ در خصوص مسائل روانی، اجتماعی و کودک می‌توانیم از معارف امام سجاد(ع) ‌ بهره‌مند شویم چرا که فوق‌العاده راهگشا است.

وی با بیان اینکه برخی افراد در خصوص محیط زیست، هوا و رعایت آلودگی هوا و دریا صحبت می‌کنند و در این زمینه دستاوردهای نوین و جدیدی دارند ولی خود، لایه ازون را نابود می‌کنند. همچنین ما در راستای حقوق کودک شاهد ادعای برخی افراد در زمینه حفظ حقوق بشر هستیم ولی در خصوص پایمال شدن حقوق کودک صحبت و دفاعی نمی‌کنند.

پورمحمدی در خصوص کمک‌رسانی از سوی کشتی و هواپیما به کشور یمن، افزود: هواپیما و کشتی کمک‌رسانی نتوانست به کشتی یمن برسد و در کشور مقابل آن کمک‌رسانی تخلیه شد و وعده دادند که دو هفته دیگر کمک‌ها به یمن می‌رسد که باید بگویم نوش‌دارو پس از مرگ سهراب.

وزیر دادگستری ادامه داد: کودکان و زنان بیگناه زیر دستان افراد مدعی حقوق بشر قتل عام می‌شوند؛ ادعای حقوق بشر این افراد گوش همه را کر کرده است ولی به راحتی کودکان و زنان را قتل عام می‌کنند که باید بگویم این یک رسوایی است و بشری مفلوک هستند. دغدغه تمام بشر این است که چه مصیبتی بر سر آنها خواهد آمد.

وی ادامه داد: برخی والدین به تغذیه و درمان کودکان خود یا بی‌توجه بوده یا نمی‌توانند از عهده آن بر بیایند بنابراین طی اثبات که این والدین نمی‌توانند از عهده مخارج کودکان بر بیایند باید خیرخواه بود تا مشکلات آنها حل شود. در حقیقت اگر علم عدم توانایی این امر برای ما اثبات شد می‌توان در این زمینه اقدامی جدی انجام داد.

پورمحمدی ادامه داد: یکی از مسائل عمده در کشور این است که اقدامات زیادی صورت می‌گیرد ولی شاهد عدم اطلاعات کافی و ناهماهنگی هستیم. در واقع باید اطلاعات کافی داشته باشیم تا کاستی‌ها و ظرفیت‌ها برای بهبود وضعیت مشخص شود. که ما از سال گذشته هدفمان در مرجع ملی حقوق کودک این امر بوده که هدف مشخص و به نتیجه‌ای مطلوب برسیم. بانک و سامانه جامعی طراحی شده تا بتوانیم تلاقی و تبادل اطلاعات را شاهد باشیم همچنین چند بانک را نیز خواهیم داشت تا کسری اطلاعات جبران شود و کاستی‌ها و کمبودها را شناخته و به دنبال وضعیت بهتر باشیم. در حقیقت بانک و سامانه جامع در تمام ارگان‌ها برای وجود اطلاعات کافی طراحی خواهد شد.

وی ادامه داد: هماهنگی و هم‌افزایی از اموری است که باید به آن توجه بسیاری کرد و همچنین ظرفیت‌ها را جمع‌آوری کرده تا به راندمان بالا برسیم و در کنارش تعامل و هم‌افزایی انسانی داشته باشیم و در روابط اجتماعی نیز مرزبندی جاهلانه را بشکنیم چرا که در جامعه‌ای که آن را مدیرتی می‌کنیم باید تمام کاستی‌ها و کمبودها شناسایی و ارزیابی شود تا وضعیت بهتری داشته باشیم که خوشبختانه رسالت اصلی ما در این زمینه است.

وزیر دادگستری ادامه داد: بحثهماهنگی در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان باعثترویج و تقویت تفکر می‌شود که باید بگویم نیاز، حفظ و درک مشترک تا وجود نداشته باشد نمی‌توانیم شاهد عمل مشترک حتی با زور قانون باشیم. چرا که درک و فهم و حس و نیاز پایه اصلی محسوب می‌شود که خوشبختانه در دولت جهت‌گیری‌مان در این زمینه است و ما در ستاد حقوق بشر و قوای سه‌گانه هماهنگی‌های بسیاری در خصوص حفظ حقوق بشر و رعایت حقوق شهروندی داریم که باید همه کمک کنند.

پورمحمدی بیان کرد: همه را دعوت به حق و قانونمداری کرده و توصیه میکنیم که همه سختکوش بوده و مقاومت داشته باشند.