به گزارشافکارنیوز،فرمانده پلیس راهور خراسان رضوی ظهر شنبه در نشست با اصحاب رسانه ضمن تشریح برنامه های پلیس راهور در تابستان امسال گفت: طرح تابستانی پلیس راهور در دو مرحله از نیمه خرداد تا اول ماه مبارک رمضان و از عید فطر تا اول مهر اجرا خواهد شد.

سرهنگ حمیدرضا گرایلی ادامه داد: با توجه به شرایط منطقه و مشکلات ایجاد شده در کشورهای همسایه پیش بینی می کنیم حضور زائران خارجی در تابستان افزایش پیدا کند.

اعمال محدودیت های ترافیکی


سرهنگ گرایلی به تعطیلات نیمه خرداد و همزمانی شب های برات اشاره کرد و گفت: حضور مردم جهت برپایی مراسم شب های برات در آرامستان های استان از صبح شروع و تا ساعات پایانی روز ادامه می یابد.

وی با بیان اینکه بازگشت مردم از آرمستان ها به صورت همزمان بار ترافیکی ایجاد می کند افزود: برای حل مشکل ترافیک در ورودی شهر محدودیت هایی در نظر گرفته شده است.

سرهنگ گرایلی ادامه داد: در خروجی شهر به سمت بهشت رضا راه فرعی از انتهای بولوار صبا در نظر گرفته شده که رانندگان می توانند از این طریق وارد جاده قدیم نیشابور شوند.

وی به کنارگذر شمالی مشهد اشاره کرد و گفت: همشهریان می توانند از طریق این کنارگذر و راستگرد جاده قدیم فریمان به سمت بهشت رضا عزیمت کنند.

سرهنگ گرایلی زیارتگاه خواجه ربیع را از دیگر آرامستان های پرتردد در ایام برات دانست و افزود: جهت جلوگیری از توقف وسایل نقلیه در مسیرهای پررفت و آمد مأموران حضور دائم خواهند داشت.

وی با بیان این که علائم و تابلوها جهت راهنمایی شهروندان به میزان کافی نصب شده است افزود: جهت کنترل ترافیک شهروندانی که از بهشت رضا به مشهد بازمی گردند می توانند علاوه از آزادراه از کناگذر آن که توسط زیرگذر محل دسترسی به آن فراهم شده است استفاده کنند.

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی از به کارگیری تمام نیروهای پلیس جهت اجرای طرح های تابستانه خبر داد و گفت: عمده فعالیت ها در هسته مرکزی شهر و توقف گاه ها و زیارتگاه ها و کنترل ترافیک این منطقه خواهد بود.

وی به حجم گسترده عابران پیاده در اطراف حرم پس از اقامه نمازهای جماعت اشاره کرد و افزود: در خیابان های مشرف به حرم مطهر علاوه بر طرح زوج و فرد در ساعات حضور گسترده عابران محدودیت کامل تردد خودروها برقرار خواهد شد.

سرهنگ گرایلی به شهروندان توصیه کرد در این زمان از مسیرهای فرعی استفاده کنند و فضا را برای زائران قرار دهند.

وی از حضور موتورسواران کارشناس تصادف در مسیرهای پرتردد خبر داد و گفت: در تصادف هایی که خسارت کمتر از ۵میلیون تومان است با رویت مدارک شناسایی و بیمه نیازی به حضور مأموران نیست و مردم از ایجاد ترافیک در این مواقع جلوگیری کنند.

خراسان رضوی با کاهش آمار متوفیان سوانح رانندگی روبرو است


سرهنگ گرایلی آمارهای متوفقیان دو ماه اول سال گذشته و سال جاری را ارائه کرد و گفت: طبق آمارها خراسان رضوی در کاهش آمار متوفقیان تصادفات درون شهری مقام دوم و در کاهش متوفقیان برون شهری مقام سوم را در کشور کسب کرده است.

وی به افزایش آمار تصادفات در فروردین ماه اشاره کرد و افزود: متوفیان تصادفات در اردیبهشت سال گذشته ۲۵ نفر و امسال ۲۱ نفر بوده است.

سرهنگ گرایلی ادامه داد: متوفیان سال ۹۴ در دو ماه اول سال ۵۶ نفر بوده است که ۴۳ نفر در مشهد رخ داده است که این آمار نسبت به سال گذشته ۱۲درصد رشد داشته است.

وی با بیان این که تک نرخی شدن بنزین میل استفاده از موتور سیکلت را افزایش داده است گفت: ۴۰درصد متوفیان تصادفات راکبین موتور سیکلت ها هستند و این امر لزوم بازآموزی فرهنگ استفاده از این وسیله را روشن می کند.

آمادگی کامل نیروهای پلیس راه


فرمانده پلیس راه خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در راستای کنترل حجم ترافیک در روزهای آتی از شهروندان می خواهیم تا با استفاده از کنارگذر آزادراه شهید شوشتری و محور فریمان با پلیس همکاری کنند.

محمد صفایی با بیان اینکه آمادگی کامل در کنترل ترافیک محورهای ورودی مشهد را داریم افزود: در صورت پس زدگی بار ترافیک رانندگان به محور قدیم نیشابور هدایت می شوند و برای این امر تابلوهای مورد نیاز نصب شده است.

رئیس پلیس راه خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اینکه تنها درب جنوب شرقی بهشت رضا جهت تردد خودروهای سواری در نظر گرفته شده است خیابان های منتهی به خیابان مرکزی بهشت رضا مسدود شده و شهروندان می توانند از پارکینگ های در نظر گرفته شده استفاده کنند.

وی با بیان اینکه خروجی بهشت رضا تنها از ضلع غربی امکان پذیر است گفت: در صورت وجود ترافیک سنگین مأموران پلیس راه رانندگان را به دور برگردان محور فریمان هدایت مییکنند که از این مسیر دسترسی به آزادراه شهید شوشتری فراهم شده است.

سرهنگ صفایی ادامه داد: وسایل نقلیه سنگین جهت طی مسیر به سمت فریمان از آزادراه شهید شوشتری و پل مهدی آباد به سمت فریمان انتخاب مسیر کنند.

وی با اشاره به عزیمت کاروان های زیارتی در ۱۳ خرداد گفت: برای رانندگان و بسیج یاران دوره های آموزشی برگزار کردیم و علاوه بر همراهی اتوبوس ها، ‌ تردد آن ها در همه پاسگاه ها کنترل می شود.

حضور پلیس در آرامستان ها پررنگ تر می شود


در این نشست همچنین حجت نیک مرام، فرمانده نیروی انتظامی مشهد گفت: از ۱۰ خرداد طرح انتظامی معطوف به آرامستان های بهشت رضا و خواجه ربیع آغاز می شود و حضور فیزیکی پلیس محسوس تر از گذشته خواهد بود.

وی با بیان این که مرکز فرویت های پلیسی ۱۱۰ به صورت لحظه ای رصد می شود افزود: به دلیل استقبال مردم از مراسم نمیه شعبان در حسینیه ها و تکایا این محل ها تحت پوشش نیروی انتظامی خواهد بود.

فرمانده انتظامی مشهد ادامه داد: به دلیل همزمانی ایام برات و نیمه خرداد و اعزام کاروان های زیارتی به حرم امام خمینی(ره) این کاروان ها به صورت ویژه تحت کنترل نیروی انتظامی خواهد بود.

وی ادامه داد: معضل عمده در این ایام گم شدن کودکان و سالخوردگان است که در این زمینه به مردم توصیه می کنیم شماره همراه و آدرس خود را به کودکان و سالخوردگان همراه خود بدهند.

سرهنگ نیک مرام از مردم خواست وسایل مزاحم تردد همراه خود نداشته باشند و ادامه داد: وجوه نقد، اشیاء قیمتی و تعدد ساک و چمدان توجه سارقان را جلب می کند و مشکلاتی برای زائران به وجود می آورد.

وی تأكيد كرد: مردم حتی الامكان از وسايل نقليه عمومی استفاده كنند تا با كمترين حادثه و مشكل مواجه شوند.