به گزارشافکارنیوز،مهدی داوری معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران در این باره گفت: با توجه به فرا رسیدن لیالی قدر و این که بسیاری از هموطنان در این ایام در اماکن مذهبی حضور یافته و تا ساعاتی از شب مشغول راز و نیاز می‌شوند به همین خاطر سازمان آتش نشانی همانند سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای پوشش ایمنی این اماکن بکار خواهد بست.

وی افزود: در این ایام علاوه بر اکیپ‌های سیار، تمامی ۱۱۶ ایستگاه ویژه خاموش کردن آتش سوزی‌ها و ۱۷ ایستگاه امداد و نجات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هم به منظور کمک به ایمنی محل‌های برگزاری مراسم در محدوده عملیاتی خود بویژه اماکن مهم مانند مرقد حضرت امام(ره)، حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، امام زاده صالح(ع)، امامزاده علی اکبر(ع)، امازاده عینعلی، مهدیه تهران، مسجد ارک و ده ها مکان دیگر، آمادگی کامل دارند.

داوری در ادامه اظهار داشت: آتش نشانان با بهره گیری ازده‌ها دستگاه خودرو و موتور سیکلت آتش نشانی از ۱۴ تا ۱۹ تیر ماه با استقرار در خیابان‌ها، میادین پر تردد، مقابل اماکن مذهبی و محل‌های برگزاری مراسم پرفیض قدر ازیک ساعت پیش از برگزاری مراسم تا پایان آن و نیز تخلیه کامل شبستان‌های این مراکز مذهبی از مردم، پوشش ایمنی مناسب را فراهم می‌کنند.

معاون عملیات آتش نشانی تهران از هموطنان گرامی درخواست کرد مثل سال‌های گذشته با نیروهای آتش نشانی همکاری داشته باشند و در صورت بروز حادثه ضمن حفظ خونسردی سریعا محل را ترک کنند.
وی همچنین تصریح کرد: در این شب‌ها اعضای هیئت امنای اماکن مذهبی وظیفه مهمی برعهده دارند و بهتر است گروهی را تحت عنوان تیم ایمنی و یا گروه ایمنی از جوانان همان محل انتخاب کنند تا به خوبی بر وضعیت ایمنی آن مراکز مذهبی نظارت دائم داشته باشند.

وی همچنین توصیه کرد که در این شب‌ها لازم است همه درهای ورود و خروج این مکان‌های مذهبی باز باشد و خاموش کننده‌ها هم در دسترس باشند و نیز افراد سالخورده و کودکان در نزدیک ترین محل تا درهای خروجی اسکان داده شوند.

داوری با اشاره به این که پیش از شروع مراسم حتما وسایل برقی و سیم کشی‌ها توسط افراد متخصص کاملا بازبینی شود، افزود: درصورت بروز حادثه علاوه بر تماس فوری با سامانه ۱۲۵ و اعلام آن به آتش نشانی، نسبت به تخلیه مردم بویژه کودکان، سالخوردگان و بانوان اقدام شود.
معاون عملیات آتش نشانی یادآور شد: کارشناسان آتش نشانی در روزهای گذشته، کار بازدید و سرکشی از بسیاری از اماکن مذهبی و نیز ارائه تذکرات ایمنی لازم به مسئولان این اماکن را انجام داده اند.