به گزارشافکارنیوز،سردار مهدی ابویی با بیان اینکه در یک دهه پس از انقلاب، میزان شیوع اعتیاد در کشور تا پایان دهه ۶۰ کاهش یافت، در خصوص آمار معتادان در سال ۶۹ اظهار داشت: در برآورد انجام شده در آن سال، تعداد معتادان حرفه‌ای، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و نیمه حرفه‌ای ۷۰۰ هزار نفر تخمین زده شد. این درحالی بود که آمار ۲.۵ میلیون نفری معتادان کشور در سال ۵۵ با جمعیت ۳۰ و خورده‌ای میلیون نفری آن زمان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سال ۶۹ که جمعیت کشور بیش از ۵۰ میلیون نفر بود، رسید.

رئیس پلیس اسبق مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با انتقاد از عملکرد برخی دولتمردان در ابتدای دهه ۷۰، روش آنها را باعثبی ثمر شدن بسیاری از اقدامات انجام شده در دهه ۶۰ عنوان کرد و افزود: یکی از اقدامات نامناسبی که در آن مقطع انجام شد، جمع کردن قرارگاه‌های نظامی شرق کشور بود که توسط کمیته انقلاب اسلامی راه‌اندازی و مدیریت می‌شد. به دنبال جمع کردن این قرارگاه‌ها، دوباره از اوایل دهه ۷۰ و ۷۱، وضعیت امنیتی در شرق کشور رو به بحرانی شدن گذاشت و تقریباً تمامی دستاوردهایی که در دوره گذشته به دست آمده بود، به باد رفت.

وی ادامه داد: این تز آقایون باعثشد تا در آن مقطع تلخ‌ترین اتفاقات رقم بخورد؛ من به خاطر دارم که در اواخر سال ۷۰ یا اوایل ۷۱، همان «…»(بزرگ‌ترین شرور و قاچاقچی شرق کشور که در عملیات مشترک هوانیروز، سپاه و کمیته انقلاب اسلامی در سال ۶۹ مجبور به فرار از منطقه پیرسوران سیستان و عزیمت به کویته پاکستان شده بود که به دلایل امنیتی از آوردن نام وی معذوریم) به انتقام شکستی که در پیرسوران خورده بود، در عملیاتی، ۶۰ نفر از نیروهای ما را به شهادت رساند و با حمله به مقرهای نیروی انتظامی، ۴۰ نفر دیگر را یکجا شهید کرد و ۴۵ تن از اتباع کشورمان را به اسارت گرفت و به افغانستان برد.

ابویی گفت: واقعیت آن است که وضعیت اعتیاد در شهرها هم به مراتب بدتر از سال ۶۷ بود؛ وضعیت به شکلی درآمده بود که در تهران به عنوان ام القرای اسلامی، محله‌هایی همچون «خاک سفید»، ‌ «تپه اکبر آباد»، «باغ فیض» و … به وجود آمده بودند که علناً محل پخش و مصرف مواد مخدر و حضور باندهای قاچاق مواد مخدر در تهران بودند و این در حالی بود که نیروی انتظامی جرات ورود به این محله‌ها و این مناطق را پیدا نمی‌کرد.

رئیس پلیس اسبق مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه این گفتگو با تاکید بر عملکرد ضعیف ستاد با مبارزه با مواد مخدر در یک دهه اخیر، از تولید هروئین و شیشه در کشور و صادرات این روانگردان به کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: علاوه بر این موارد موضوع تولید شیشه در داخل کشور موضوعی است که باید به صورت جدی به آن نگاه کرد چرا که تولید شیشه در کشورمان که نه تنها برای مصرف داخل کشور، که بخشی از آن نیز به کشورهای دیگر صادر می‌شود، به هیچ وجه زیبنده نظام نیست.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر گزارشات نگران کنندهای از استفاده غیرمجاز اسید انیدریک در داخل کشور وجود دارد که این نشان میدهد بخشی از مرفین وارداتی به کشورمان که پیش از این فقط ترانزیت میشد در داخل به هروئین تبدیل میشود.