به گزارشافکارنیوز،جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون آموش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که «آیا دریافت وجه هنگام ثبت‌نام از والدین دانش‌آموزان قانونی است؟»، اظهار داشت: آموزش و پرورش بر اساس بخشنامه‌هایی که دارد و گزارشاتی که می‌دهد، اعلام می‌کند وجهی هنگام ثبت‌نام از والدین دریافت نمی‌کند و این یک قانون است.

وی ادامه داد: در آموزش و پرورش مدارس هیأت امنایی داریم که پول دریافت می‌کنند که اعتقاد دارم آن نیز غیر قانونی است؛ در حقیقت مدرسه باید دولتی یا غیردولتی باشد و مدارس حد وسط نداریم.

کوچکی‌نژاد افزود: متأسفانه آموزش و پرورش یکسری مدارس را هیأت امنایی کرده و به اندازه مدارس غیردولتی از مردم پول می‌گیرند و یک تبعیض در آموزش و پرورش شده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: هفته آینده در کمیسیون آموزش و تحقیقات گزارش‌ها را اعلام می‌کنیم و در جاهایی که تخلفی صورت گیرد، تذکر می‌دهیم تا روش را اصلاح کنند.

وی گفت: مدارس هیچ مجوزی برای دریافت وجه هنگام ثبت‌نام ندارند و این امر غیرقانونی است؛ وزیر آموزش و پرورش موظف است تا از دولت هزینه مدارس را بگیرد، البته ما بودجه قرار داده‌ایم‌‌ یعنی ۲۰۰ میلیارد تومان برای آب، برق و گاز مدارس و ۳۲۰ میلیارد تومان برای سرانه واحدهای آموزشی اختصاص یافت.
کوچکی نژاد ادامه داد: وزیر آموزش و پرورش موظف است این مبالغ را از خزانه بگیرد و اگر نمیتواند این مبالغ را بگیرد، باید خود پاسخ دهد و نباید مردم هزینه ضعف مدیریت وزارت آموزش و پرورش را پرداخت کنند.