به گزارشافکارنیوز،حسین نحوی‌ نژاد افزود: به منظور نگهداری معلولان در خانواده برنامه ریزی های لازم در سال جاری انجام شده و تلاش می شود تا با تخصیص مبلغی که برای نگهداری هر معلول در مراکز پرداخت می شود، شرایط نگهداری آنها را در میان خانواده ها فراهم کنیم.

وی گفت: سعی داریم ۶۰ درصد از یارانه ای که هم اکنون به مراکز پرداخت می کنیم را برای نگهداری معلولان به والدین آنها ارائه دهیم تا معلولان نیز بتوانند در میان اعضای خانواده زندگی کنند.

نحوی‌ نژاد ادامه داد: البته سازمان بهزیستی برای نگهداری معلولان ضایعه نخاعی نیز حق پرستاری در منازل پرداخت می کند و در مجموع اجرای طرح های این چنینی می تواند خانواده ها را ترغیب به آوردن معلول‌ خود به خانه کند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی از اجرای گسترده طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده در نقاط مختلف کشور خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر این طرح در بخشی از روستاها و شهرهای کشور اجرایی می شود، اما در سال جاری سعی داریم آن را به صورت گسترده اجرایی و در میان خانواده ها نهادینه نماییم.

وی در مورد افزایش یارانه مراکز غیر دولتی بهزیستی نیز تصریح کرد: برنامه ریزی و رایزنی های لازم برای افزایش یارانه این مراکز انجام شده و در اواخر شهریور ماه مبلغ افزایش را اعلام خواهیم کرد.

به گفته نحوی نژاد، در حال حاضر معلولان علاوه بر مستمری از خدمات توانبخشی، هزینه ایاب و ذهاب و... سازمان بهزیستی نیز بهرهمند میشوند و سعی داریم تا پایان سال ارائه این خدمات را ارتقاء دهیم.