به گزارشافکارنیوز،خداوند حس زیبایی را در وجود همه انسان‌ها به ودیعه گذاشته و هر انسانی به طور ذاتی عاشق زیبایی و زیبا بودن است و همین حس سبب شده که انسان دائما به دنبال شناخت زیبایی‌ها باشد.

زیبایی و توجه به آن از نظر دین آنقدر مهم است که معصومین(ع) بسیار در روایات به این مسئله تاکید کرده‌اند. خداوند خود زیباست و زیبایی را دوست دارد و لازم است بندگانش هم برای رسیدن به کمال دوست بدارند آنچه را که خداوند و آفریننده زیبایی‌ها دوست دارد.

انسان برای رسیدن به زیبایی راه‌های آن را دنبال می‌کند اما متاسفانه گاه قدم در مسیری می‌گذارد که زیبایی نفسش را هم فدای زیبایی جسمش می‌کند و بی مهابا از آنکه این زیبایی صوری چه تاثیری بر جان و روح و نفسش دارد خود را قربانی بی مبالاتی‌های هواهای نفسانی می‌کند.

امروزه در کشور ما بسیاری از جوانان به میزان قابل توجه به استفاده از لوازم آرایشی روی آورده‌اند و برای داشتن صورتی زیبا دست به هر اقدامی می‌زنند و پوست خود را به تیغ تیز جراحان می‌سپارند. بر اساس برخی آمارها امروزه متاسفانه سهم کشور ما در استفاده از لوازم آرایشی رتبه هفتم در دنیاست و رتبه دوم را در خاورمیانه بعد از عربستان کسب نموده است.

این روزها استفاده از لوازم آرایشی تمام مرزهای سنی را درنوردیده و دغدغه بسیاری از جوانان و حتی برخی کودکان تهیه لوازم آرایشی و بهداشتی شده است. اما با توجه به آمار باید بگوییم که در ایران حدود ۶۰ درصد از این مواد و لوازم قاچاق و به صورت تقلبی است و تنها ۴۰ درصد از لوازم آرایشی و بهداشتی از برندهای معتبر هستند و همین مسئله سبب شده میزان بیماری‌ها و حساسیت‌های پوستی در کشور ما به شدت بالا رود.

جالب است بدانیم که در ایران ۱۴ میلیون نفر از بانوان شهری به طور میانگین ماهانه حدود ۷ دلار و گاه ۱۲ دلار صرف خرید لوازم آرایشی می‌کنند و به این صورت گوی سبقت را از تمام کشورهای منطقه ربوده‌اند.

اگرچه این‌ها همه یک آمار کلی از کشور است اما لازم به ذکر است که جای بانوان قمی هم در این آمار و ارقام خالی نیست و آنها هم در این مسئله نقش خود را بازی می‌کنند اگرچه در این شهر به لحاظ مذهبی بودن و فضای حاکم بر آن این آسیب کمتر به چشم می‌خورد اما باز هم سر زدن به فروشگاه‌های آرایشی و بهداشتی مهر تایید بر این ادعا می‌زند و از میزان بالای مصرف این مواد در شهر حکایت می‌کند. همین امر سبب شده که برای آسیب شناسی این مسئله به سراغ چندین تن از کارشناسان و مشاوران برویم و علت این آسیب را که به طور شدید در میان دختران جوان فراگیر شده است، جویا شویم.

مهدی ملک محمدی روانشناس در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: استفاده فراوان از لوازم آرایشی در جامعه ایرانی به یک معضل تبدل شده است.

وی گفت: از آنجا که ظاهر افراد است که سبب قضاوت دیگران می‌شود، توجه به ظاهر میان جامعه ایرانی بسیار قابل توجه است و همین امر سبب می‌شود که فرد برای برقراری رابطه با دیگران به دنبال بهترین نوع از آراستگی و زیبایی باشد.

ملک محمدی ادامه داد: حال این مسئله در افرادی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند پررنگ‌تر است و فرد مدام سعی دارد برای ایجاد قضاوتی خوب در مورد خود، به دنبال ایجاد تغییر در چهره باشد بی‌آنکه بداند قضاوت‌های دیگران ماندگار نخواهد بود.

وی علت دیگر استفاده از لوازم آرایشی را سرایت باور دانست و گفت: افراد برای حضور در اجتماع به این باور رسیده‌اند که باید حتما آرایش کنند و این باور از طریق یک فرد به فرد دیگر منتقل شده و به یک امر مسری در جامعه تبدیل شده است. نشانه این مسری بودن پایین آمدن سن استفاده از لوازم آرایشی است.

این روانشناس به نقش شبکه‌های ماهواره‌ای نیز در ترویج این مسئله اشاره کرد و گفت: اثری که برنامه‌های ماهواره‌ای در گسترش این امر دارند قابل اغماض نیست و تصاویر به نمایش گذاشته در این رسانه‌ها بر استفاده از لوازم آرایشی تاکید می‌کند.

ملک محمدی در ادامه به دلیل همه گیر شدن استفاده از لوازم آرایشی اشاره و بیان کرد: من سال‌هاست که با قشر جوان در ارتباطم و آشنایی با آنها نشان داد که استفاده از لوازم آرایشی برای برخی از جوانان به یک ارزش تبدیل شده چون در غیر این صورت از سوی همسالان خود به عنوان عقب افتاده تلقی می‌شوند و از سوی آنها مورد فشار قرار می‌گیرد که توانایی مقابله با آن را ندارد و ناچارا مجبور به استفاده از این وسایل می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه کمبود اعتماد به‌نفس سبب استفاده از این وسایل می‌شود ادامه داد: افرادی که دارای اعتمادبنفسی ضعیف و شکست خورده هستند برای جبران آن به لوازم آرایشی روی آورده و از آن مدد می‌گیرند. این افراد سعی دارند برای دور شدن از استرس‌ها و مشکلات با استفاده از لوازم آرایشی ذهن خود را کمتر متوجه درگیری‌ها و مشکلات کرده اما این عامل تنها برای مدتی کوتاه آنها را کمک می‌کند.

در این خصوص نیز فاطمه احمدی محقق و پژوهشگر حوزوی بیان کرد: بیشتر لوازم آرایشی به صورت قاچاق به کشور وارد می گردد و باید بدانیم که در بسیاری از کشورهای غربی بانوان تا سن ۳۵ سالگی به ندرت از لوازم آرایشی استفاده می‌کنند اما سن آرایش در کشور ما به حدود ۱۵ سالگی رسیده است.

وی گفت: تا چند سال پیش اگر دختران مجرد از لوازم آرایش استفاده می‌کردند یک ناهنجاری بزرگ محسوب می‌شد و مورد انتقاد قرار می‌گرفت اما اکنون حتی پسرها هم به این معضل دچار شده‌اند.

این محقق و پژوهشگر حوزه مسایل اجتماعی با اشاره بر نقش مهم رسانه‌ها و خانواده در مقابله با این نوع از فرهنگ غربی اضافه کرد: همه خانواده‌ها و مربیان و همچنین رسانه‌های متعهد به اسلام و انقلاب باید برای مقابله با ترویج فرهنگ ابتذال آمیز غربی و موج مدگرایی متناسب با حیطه وظایف خود به اقدامات فرهنگی دست زنند و جلوی این مشکل را بگیرند.

زهرا تاجیک، استاد جامعه الزهرا(س) نیز ترویج استفاده بیش از حد لوازم آرایشی در اجتماع را از شیوه‌های اصلی تهاجم فرهنگی خواند و گفت: دشمنان به دنبال حیازدایی در جامعه ما هستند و آنها به هیچ عنوان خیر و صلاح بانوان جامعه ما را نمی‌خواهند.

وی با بیان اینکه استکبار می‌خواهد فرهنگ خود را بر زنان مسلمان چیره کند، ادامه داد: آنان به دنبال گرفتن هویت شخصیتی بانوان هستند و با ورود به متن زندگی ما می‌خواهند به اهداف شوم خود برسند.

عضو انجمن تعلیم و تربیت اسلامی حوزه علمیه قم عنوان کرد: باید از گسترش فرهنگ غربی به ویژه در بانوان جلوگیری کنیم چون می‌تواند آسیب‌های فراوانی را در جامعه ایجاد کند.

وی گفت: متاسفانه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی به دلیل گرایش به تفکرات غربی و فاصله گرفتن از آموزه‌های دینی صورت می‌گیرد.

تاجیک به تاثیر شبکه‌های مبتذل ماهواره‌ای اشاره کرد و نقش رسانه‌ها را در ایجاد و هویت بخشی فرهنگی به یک جامعه مهم خواند و خواستار نظارت و کنترل رسانه ملی از سوی مسئولان شد.

با این حساب باید بگوییم که معضلی که امروزه در جامعه ما فراگیر شده یک توطئه در قالب جنگ نرم دشمن است و باید با فرهنگ سازی و آموزش و آگاهی دادن به افراد آنها را از این خطر جدی مطلع و بر حذر داریم. متاسفانه دشمنان اسلام با دست گذاشتن بر احساسات و تمایلات جوانی سعی در تخریب عواطف انسانی دارند و از آنجا که بانوان و مادران نقش اصلی را در تکامل و رسیدن به ارزش‌ها و باورها دارند بنا بر این آنها می‌توانند به راحتی با دست گرفتن این قشر و تضعیف روحیه و آسیب وارد کردن به آنها به اهداف پلید خود دست یابند.

باید باور داشته باشیم که زیبایی ظاهر ملاک دوست داشتن ما نیست. باید بدانیم آنچه سبب زیبایی میشود سیرت و ذات درونی افراد است نه زیبایی که با بزک کردن و در معرض دید قرار گرفتن بدست آید. باید به نسل جوان بقبولانیم که اعتماد به نفس آنها در گروی باور داشتن خود است نه مدادهای رنگین، باید بدانیم که زیبایی ما با تیغهای جراحی بدست نمیآید زیبایی ما اندیشه و باور ماست. بدانیم که ان الله جمیل و یحب الجمال اما نه زیبایی که هواهای نفسانی و شیطانی را در ما میپروراند و شعلههای بی پروایی و بیحیایی را در ما زبانه می کشد.