به گزارشافکارنیوز،سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در همایش سازمان‌های مردم نهاد سلامت که با حضور رئیس جمهور، وزیر امور خارجه، وزیر کار، وزیر کشور، وزیر نیرو و رئیس سازمان جهانی بهداشت برگزار شد، گفت: یکی از افتخارات ایران است که در منطقه نقش اول را در پیوند اعضای مختلف داشته باشد.

وی با بیان اینکه روز پزشک را به تمام پزشکان تبریک می‌گویم، گفت: صالحی به خوبی پزشک، پرستار و تیم درمانی را تشریح کردند و گفتند که پزشک واسطی است بین بیمار و خداوند که به اذن خدا حیات می‌بخشد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: من هم به عنوان مسئول حوزه سلامت از آقایان ظریف و صالحی و تمام تیم هسته‌ای بویژه رئیس جمهور که شاهد بودیم در چند وقت گذشته شب و روز تلاش کردند تشکر می‌کنم.

هاشمی توافق هسته‌ای را آغازی برای پیشرفت در کشور در همه حوزه‌ها عنوان کرد و گفت: حتماً نسل‌های آینده قدردان این موضوع خواهند بود.

وی در مورد مخالفت هایی که با تیم هسته‌ای و توافق انجام شده صورت می‌گیرد گفت: خداوند می‌فرماید در مقابل همه نعمتهای خدا گاهی اوقات نیز غفرانی صورت می‌گیرد.

وی خطاب به روحانی گفت: شما کار بسیار بزرگی کرده‌اید و ما که در حوزه سلامت هستیم می دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد، درست است که می‌گفتند دارو تحریم نیست اما این یک دروغ آشکار بود.

وزیر بهداشت افزود: ما در واردات سمومی که در تولید غذا نیز استفاده می‌شد مشکل داشتیم و مجبور بودیم نازلترین سموم را وارد کنیم که در کیفیت غذا تاثیر منفی داشت.

به گزارشافکارنیوز،وزیر بهداشت در مورد تحریم دارو و تجهیزات پزشکی نیز گفت: با وجود اینکه ۹۶ درصد مواد اولیه دارو در داخل کشور تولید می‌شود اما باز هم در این حوزه مشکلاتی داشتیم و باید بگویم که خوشبختانه واردات دارو به کشور به بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی نیز مشکلاتی داشتیم که امیدواریم برطرف شود.

وی با اشاره به حضار حاضر در همایش خطاب به رئیس جمهور گفت: این افراد هیچکدام کارمند دولت نیستند بلکه جزء شریف‌ترین انسان‌ها هستند که بی تفاوتی نسبت به سلامت جامعه ندارند و با علاقه شخصی، سازمان‌های مردم نهاد را تشکیل داده تا سلامت را ارتقاء دهند.

هاشمی با بیان اینکه ۱۰۰ سازمان مردم نهاد ملی و ۵۰۰ سازمان مردم نهاد مربوط به بیماری‌های مختلف موفق به دریافت مجوز شده‌اند، گفت: مفتخریم که در این دولت و با حمایت‌های رئیس جمهور و وزیر کشور درخواست سازمان‌های مردم نهاد ظرف ۳ ماه بررسی و ثبت می‌شود در حالی که من خود برای ثبت یک نهاد خیریه چند سال وقت گذاشتم.

هاشمی با انتقاد از کسانی که حوزه سلامت را دولتی می پندارند گفت: زمانی در وزارت بهداشت تصور این بود که همه کارها با دولت است و تنها حضور مردم را بر نمیتابیدند اما اکنون شرایط عوض شده گرچه زمان میبرد که همه کارشناسان و مسئولان درک کنند که حضور مردم چقدر موثرتر از حضور دولت است بخصوص در بخش سلامت و بهداشت که عمدتاً با فرهنگسازی کارها پیش میرود.