به گزارشافکارخبر،شهین یاراحمدی گفت: در زنان باردار باسابقه ابتلا به دیابت، عدم کنترل قند خون مطلوب، منجر به مشکلات در مادر و جنین می‌شود و بسیار خطرناک است و کنترل قند خون با انسولین بسیار حیاتی است. این خود مراقبتی می‌تواند از ابتلا به اختلالات مادرزادی، مرگ درون رحمی و دیگر عوارض در نوزادی پیشگیری کند.

وی ادامه داد: کنترل قند خون در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. در زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری، علاوه بر رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی مناسب، در بعضی از موارد در صورت عدم پاسخ به رژیم غذایی مناسب، برای کنترل مطلوب قند خون و پیشگیری از عوارض در مادر و جنین نیاز به انسولین درمانی وجود دارد که با انجام به موقع آن می‌توان از مشکلات ناشی از دیابت در مادر و جنین پیشگیری کرد.

یاراحمدی گفت: پانکراس در افراد سالم، در پاسخ به تغییرات قند خون ناشی از جذب مواد غذایی مصرف‌شده، سیستم خودتنظیمی دارد؛ اما در افراد دیابتی این سیستم مختل بوده و در نتیجه باید از انواع انسولین و دفعات و بازه‌های زمانی مختلف استفاده کرد و تا حد ممکن باید به روند عادی ترشح انسولین در بدن شباهت داشته باشد.

مدیر برنامه سلامت تیروئید وزارت بهداشت افزود: بیماران دیابتی نوع ۱ نیاز دائمی به انسولین درمانی(اغلب ۲ بار در روز یا بیشتر) دارند. مراقبت از بیماران دیابتی مستلزم کار تیمی، ‌ همکاری بین پزشک، پرستار، کارشناس تغذیه، بیمار و خانواده وی است.

عضو هیئت‌علمی وزارت بهداشت افزود: شانس بروز مشکلات عروقی - قلبی و مرگ ناشی از آن در بیماران دیابتی ۴ برابر بیش‌تر از افراد غیر دیابتی گزارش‌شده است؛ اما مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که هیچ‌کدام از روش‌های درمان دیابت ازجمله انسولین درمانی این شانس را افزایش نمی‌دهد.

وی ادامه داد: انسولین درمانی و پایدار بودن قند خون مطلوب موجب کاهش مرگ در موارد سکته‌های قلبی می‌شود. بدیهی است که باید با آموزش خود مراقبتی به بیماران از بروز مشکلات ناشی از این بیماری پیشگیری کرد.

وی درباره نقش انسولین در ایجاد کنترل قندخون مطلوب در زنان باردار دیابتی گفت: همه زنان مبتلابه دیابت نوع ۱ و ۲ باید قبل از بارداری تحت مراقبتهای قبل از بارداری قرار گیرند. این مراقبتها شامل دستیابی به کنترل مطلوب قند خون، ارزیابی عوارض دیابتی، بازنگری داروهای مصرفی و تجویز قرصها جدید توسط پزشک متخصص میشود.