شرايط جديد بخشودگي اضافه خدمت سربازان

افکار نیوز: سازمان وظیفه عمومی ناجا شرایط جدید بخشودگی اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه سربازان را اعلام کرد.

به گزارش افکار نیوز به نقل از سایت اداره اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا، سردار «محمدجواد زاده کمند» در این رابطه گفت: در بررسی مجدد ضوابط اجرایی بخشش اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه سربازان از سوی شورای هماهنگی وظیفه عمومی کشور، اصلاحاتی انجام گرفته و شرایط ۱۷گانه زیر به عنوان شرایط جدید بخشودگی اضافه خدمت سربازان به تصویب این شورا رسیده است.

۱. حداقل ۶ماه خدمت سربازان بومی و غیربومی در مناطق جنگی و عملیاتی که به تناسب نوع منطقه –که از سوی ستادکل نیروهای مسلح تعیین شده است -، موجب یک تا سه ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.


۲. حداقل ۹ماه خدمت سربازان غیربومی در مناطق محروم و بد آب و هوا که برابر ابلاغیه دولت در گروه ۹ و ۸ و ۷ هستند موجب بخشش دوماه اضافه خدمت و در گروه ۶ و ۵ و ۴، موجب بخشش یکماه اضافه خدمت خواهد گردید.


۳. ابراز شجاعت و فداکاری قابل ملاحظه در انجام ماموریت‌های عملیاتی با تائید فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح که موجب یکماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.

۴. خدمت در مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شده از سوی ستادکل نیروهای مسلح که موجب یکماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.

۵. سربازانی که براساس دستورالعمل‌های نیروهای مسلح به عنوان سرباز نمونه انتخاب می‌شوند از یکماه بخشودگی اضافه خدمت برخوردار خواهند شد.

۶. سربازانی که در حین انجام ماموریت جانباز حداقل ۵درصد و یا از کار افتاده حداقل ۱۰درصد می‌شوند از یکماه بخشودگی اضافه خدمت بهره‌مند خواهند شد.

۷. حداقل ۱۲ماه خدمت در یگانها و مراکزی که بیش از ۸۰۰کیلومتر با محل سکونت سرباز فاصله داشته باشد موجب دوماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد و اگر فاصله محل خدمت بیش از ۴۰۰کیلومتر باشد مدت بخشودگی یک ماه خواهد بود.

۸. نوآوری، ابتکار و خلاقیت سربازان در دوران خدمت برابر مصادیق ابلاغی از سوی ستادکل نیروهای مسلح که موجب یک‌ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.

۹. حفظ حداقل ۱۰ جزء و یا ۵ جزء قرآن کریم به ترتیب موجب بخشودگی دوماه و یک‌ماه اضافه خدمت خواهد شد.

۱۰. فوت پدر، مادر، همسر و فرزند سرباز در حین خدمت که موجب بخشودگی دوماه از اضافه خدمت وی خواهد شد.

۱۱. فوت یکی از اعضای درجه یک سرباز در زمان مشمولیت(پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر، فرزند) که موجب سه ماه تاخیر در ارسال مدارک در زمان تعیین شده و یا سه ماه تاخیر در اعزام به خدمت در زمان مندرج در برگ سبز گردیده باشد موجب برخورداری از سه ماه بخشودگی اضافه خدمت خواهد شد.

۱۲. بروز بلایای طبیعی(سیل، زلزله، طوفان، صاعقه) و یا حوادثقهریه(سقوط هواپیما، تصادف منجر به فوت یا جراحت که فرد به دیه یا حبس محکوم شده باشد، آتش سوزی، غرق شدن) که خود یا یکی از اعضای درجه یک خانواده(پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و فرزند) او آسیب دیده و علت غیبت آنان(که حداکثر بیش از ۶ماه نباید باشد) در اثر این موضوع بوده باشد موجب بخشش سه ماه اضافه خدمت خواهد شد.

۱۳. اشکالات اداری وارده بر سایر دستگاه‌های مرتبط با امور مشمول که موجب تاخیر در حضور مشمول در خدمت گردیده است(مثل پست، دانشگاه‌ها، مدارس و…) که با ارائه مدارک مستدل و مستند و در صورت احراز عدم قصور مشمول، سه ماه اضافه خدمت بخشیده خواهد شد.

۱۴. مشمولانی که در طول مدت غیبت یا حین خدمت شرایط معافیت پدر، مادر، برادر، خواهر بیمار یا صغار و یا یکی از معافیتهای مقرر در قانون را تحصیل کرده باشند از دوماه بخشش اضافه خدمت برخوردار می‌گردند.

۱۵. چنانچه مشمول در زمان غیبت شرایط استفاده از ماده ۱۲۷ را دارا بوده و بدلیل عدم آگاهی، از این امتیاز استفاده ننموده باشد، سه ماه اضافه خدمت وی بخشیده می‌شود.

ماده ۱۲۷: از دو یا سه برادر واجد شرایط اعزام به خدمت یکی از آنان که سن او از دیگران کمتر است بشرطی که خود و برادری که به خدمت رفته است فاقد غیبت باشند با ارائه گواهی اشتغال به خدمت برادر یا برادران دیگر می‌تواند به تاریخ خاتمه خدمت برادر یا یکی از برادران دفترچه آماده به خدمت دریافت نماید.

۱۶. مشمولانی که قبل از زمان تعیین شده برای ارسال مدارک و یا قبل از موعد اعزام، به دلیل بیماری یا سانحه در بیمارستان بستری و دارای طول درمان بوده و میزان و علت ایجاد غیبت به همین دلیل باشد با ارائه مدارک مستند و قابل قبول، از سه ماه بخشودگی اضافه خدمت بهره‌مند خواهند شد.

۱۷. سربازان متاهل که حداکثر با یکسال غیبت به خدمت اعزام شده‌اند و یا سربازان متاهل دارای فرزند که همسر آنان فوت نموده یا مطلقه باشد از دوماه بخشودگی اضافه خدمت بهره‌مند خواهند شد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: نکته مهمی که مشمولان و سربازان باید به آن توجه نمایند این است که منبعد بخشودگی اضافه خدمت مربوط به بندهای ۱ تا ۱۰ توسط یگانهای خدمتی آنان و بندهای ۱۱ تا ۱۷ توسط رده‌های وظیفه عمومی در سراسر کشور بررسی و انجام خواهد گرفت.

سردار زاده کمند یادآور شد: حسن اخلاق و رفتار سرباز در حین خدمت، عدم غیبت منجر به فرار در طول خدمت و رضایت یگان خدمتی از عملکرد او، به عنوان شرط اصلی در بهره‌مندی سربازان از بخشودگی اضافه خدمت محسوب می‌شود.

وی افزود: بخشودگی اضافه خدمت سربازان صرفاً در شش ماهه آخر خدمت سربازی قابل رسیدگی و انجام خواهد بود.

انتهای پیام / ب.