به گزارشافکارخبر،غلامرضا انصاری در جریان یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران و در نطق پیش از دستور ضمن تبریک ولادت حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع) و روز پزشک، اظهارداشت: روز پزشک را به همه سفیدپوشان جامعه پزشکی تبریک عرض می‌کنم.

وی با اشاره به مدیریت شورا و گذشت ۱۶ سال از عمر شورای شهر تهران، بیان داشت: متأسفانه هنوز ساختار اداری شورا شکل نگرفته است و منابع مالی اختصاصی در اختیار این نهاد نیست.

انصاری در ادامه با اشاره به انتخابات هیأت رئیسه شورای شهر تهران در سومین سال از شورای چهارمین اظهارداشت: درخواست داریم این انتخابات در روز سه‌شنبه و در حضور رسانه‌ها و خبرنگاران انجام پذیرد.

عضو شورای شهر تهران بیان داشت: به دور از ملاحظات سیاسی، همه در مقابل شهروندان تهرانی مسئولیم و مسئولیتی که به عهده ما قرار داده شده است بایستی در حد وسعمان به سرانجام برسانیم.

انصاری با بیان اینکه شهر تهران از لحاظ موقعیت مکانی بر روی پهنه گسل‌های فعالی چون گسل شمال تهران، ری و … واقع شده است، گفت: از لحاظ لرزه خیزی با خطر نسبی بسیار زیادی روبرو هستیم و این در حالی است که وجود بافت‌های فرسوده، تمرکز جمعیتی بالا و مرکزیت سیاسی و اقتصادی کلان‌شهر تهران اثرات این پدیده را بسیار مخرب‌تر کرده است و بنابراین ضروری است استراتژی مناسبی برای کاهش آسیب‌پذیری شهر از ابعاد گوناگون تدوین شود.

وی افزود: مصوبه‌ای در شورای سوم تهیه و تدوین شد که در آن ارائه برنامه جامع کاهش خطرپذیری لرزه‌ای شهر تهران پیش‌بینی شده است که در متن مصوبه و در ماده واحده ان این موارد آورده شده است که شهرداری تهران(سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران) وفق تبصره دوم این مصوبه موظف است با همکاری سایر مراجع ذیربط حداکثر ظرف مدت ۱۸ ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه نسبت به تهیه و تدوین برنامه تفضیلی جهت عملیات عنوان «برنامه جامع کاهش خطر پذیری لرزه‌ای شهر تهران» با استفاده از اسناد پیوست اقدام و پس از تائید شورای عالی نهاد مطالعات و تهیه طرح‌های توسعه شهری، گزارش آن را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه نماید.

انصاری ادامه داد: امروز شاید بتوانیم بپرسیم این ابر شهر که هر روز توسعه بیشتری پیدا می‌کند آیا در برابر خطرات لرزه‌ای ایمن است؟ اگر ایمن است به چه میزان و با چه معیاری؟ و اگر نیست باز هم به چه میزان و چه معیاری؟

عضو شورای شهر تهران گفت: بررسی لرزه‌ای تاریخی تهران آنچه را مسلم نموده وقوع حوادثی در گذشته است که همگان بر آن صحه می‌‌گذارند و اندیشمندان این علم وقوع یک حادثه را نیز قریب‌الوقوع می‌دانند.

انصاری تاکید کرد: اگر نگاهی به مطالعات انجام شده در خصوص میزان خسارات ناشی از لرزش گسل‌های تهران بیاندازیم خواهیم دید که حتی یک لرزش کوچک نظم این شهر را بهم خواهد زد و در جایی که یک شایعه یا درز یک خبر و انتشار آنی در شبکه‌های مجازی، امنیت روانی شهروندان را به مخاطره می‌اندازد، واقعاً یک لرزش نسبتاً شدید اگر ویرانی هم به دنبال نداشته باشد، چه بر سر این شهر خواهد آمد!

وی گفت: شهر تهران در وضعیت عادی هم، بحرانی است، ترافیک سنگین، مسدود شدن خیابان‌ها و بزرگراه‌ها و … همه گواه آن است که اگر تهدید متصور شود، این شهر قفل خواهد شد و علی‌القاعده کاری از دست سازمان‌های امدادی هم بر نخواهد آمد و قوی‌ترین و چابک‌ترین نیروهای امدادی در این وضعیت زمین‌گیر خواهند شد، ورودی‌ها و خروجی‌های شهر تهران ظرفیت تخلیه اضطراری را نخواهند داشت و در این زمینه کافی است به خروجی‌های شهر در تعطیلات چند روزه نگاهی بیندازیم و خواهیم دید عجله برای خروج از شهر باعثترافیک‌های چند ساعته خواهد شد که تازه این در شرایط عادی است و خطری کسی را تهدید نکرده است که بخواهد از آن فرار کند.

انصاری افزود: قطعاً پیامد یک زلزله تنها تخریب نیست و مطالعات انجام گرفته در این زمینه حاکی از آن است که ما با یک حادثه چند بعدی مواجه هستیم که کار را بسیار سخت‌تر خواهد کرد.

وی در ادامه جلسه با طرح چند پرسش ادامه داد: سازمان‌های متولی چه اقداماتی را بر وفق چرخه مدیریت بحران در دستور کار خود قرار داده‌اند؟ وضعیت استان‌های معین و طرح‌های عملیاتی آنها برای ورود به تهران چگونه است و آیا نیازی به ورودی استان‌های معین است؟ وضعیت شریانهای حیاتی چگونه است و اینکه آیا قادر خواهیم بود پس از بحران همچنان خدمات‌دهی به مردم را ارائه دهیم؟ وضعیت اسکان و تغذیه مردم به چه صورت خواهد بود و چه برنامه‌ای برای تخلیه اضطراری شهر در دستور کار داریم؟

عضو شورای شهر تهران در پایان نطق پیش از دستور خود تاکید کرد: مشخص نیست قوانین، آئین نامهها و دستورالعملهای موجود تا چه میزان برای هماهنگی و تبیین وظایف ایفا میکنند و در واقع چقدر برای حادثه تهران آمادهایم؟