به گزارشافکارخبر،محمود خدادوست به مناسبت هفته دولت با اشاره به سابقه طولانی طب سنتی در کشور اظهار کرد: این طب در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد. بر خلاف بسیاری از مکاتب طبی دیگر کشورها که ممکن است بیشتر طب بومی باشند ما مکتبی طبی با منابع غنی و معتبر از جمله کتاب قانون را داریم که بیش از ۵۰ سال در دانشکده‌های پزشکی اروپا به عنوان مرجع اصلی پزشکی تدریس می‌شد.

وی با بیان اینکه برخی از جامعه پزشکی ورود طب سنتی را به پزشکی برنمی‌تابند، افزود: ‌ ما قابلیت‌های این طب را نمی‌شناسیم و فکر می‌کنیم استفاده از آن یعنی بازگشت به عقب. سازمان بهداشت جهانی از سال ۱۹۷۸ استفاده از ظرفیت این طب را در نظام سلامت مورد توجه قرار دارد. طب سنتی که این سازمان تعریف کرده است بیشتر به طب بومی نزدیک است. در حالی که مکتب طبی ما یک مکتب کاملاً شناخته شده در دنیا است. تا سال ۲۰۰۷ کشورهای عضو باید طب سنتی را در نظام سلامت خود ادغام کنند؛ چرا که این طب در هر کشور ریشه در فرهنگ و باور مردم دارد و قابلیت پذیرش بیشتری دارد.

خدادوست افزود: همچنین دسترسی به خدمات طب سنتی راحت‌تر و ارزان‌تر است. استفاده از ظرفیت دانش بومی هر کشور در حوزه طب سنتی کمک به اقتصاد سلامت آن کشور می‌کند. کشور چین در سال ۱۹۵۱ میلادی در قانون اساسی خود تصویب کرد که متولیان سلامت موظف هستند که طب سنتی را در کنار طب رایج هم آموزش دهند و هم استفاده کنند. در حالی که در کمیسیون شورای صحت در بیش از ۱۰۰ سال پیش استفاده از طب سنتی در آموزش نظام پزشکی ممنوع شد.

معاون طب سنتی وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل شورای سیاستگذاری طب سنتی در سال گذشته گفت: ‌ این شورا به ریاست وزیر بهداشت و افراد شاخصی مثل دکتر ولایتی و همچنین رئیس انجمن علمی طب سنتی و روسای دانشگاه‌های طب سنتی تشکیل و مقرر شد که هرآنچه در این شورا مورد تصویب قرار گیرد، توسط وزیر ابلاغ شود و همه معاونت‌ها و روسای دانشگاه‌ها مکلف به اجرای آن شوند.

به گفته خدادوست راه‌اندازی ۱۰ دانشگاه کلان منطقه‌ای دانشکده طب سنتی، گنجاندن دو واحد درسی آشنایی با اصول طب سنتی در برنامه آموزشی همه گروه‌های پزشکی و همچنین ادغام خدمات طب سنتی در نظام سلامت و آشنایی دست اندرکاران نظام سلامت با قابلیت‌های طب سنتی از برنامه‌های این معاونت است.

وی ادامه داد: ‌ در کمیته راهبردی آموزش وزارت بهداشت، برنامه آموزشی طب سنتی جزو برنامه‌های مصوب کارکنان وزارت بهداشت قرار گرفت. همچنین هر همایشی که مشمول بازآموزی پزشکان باشد اگر یک پنل تخصصی طب سنتی داشته باشد دارای یک امتیاز ویژه برای پزشکان خواهد بود.

بسته‌های آموزش طب سنتی برای پزشکان خانواده


خدادوست اظهار کرد: ما در حال تدوین بسته‌های آموزشی ویژه بهورزان، کارشناسان و پزشکان مراکز بهداشتی درمانی و همچنین پزشکان خانواده هستیم. در فاز اول در ۱۰ استان منتخب، ۱۰ شهرستان به عنوان پایلوت انتخاب می‌شوند و این بسته‌ها در این سطوح آموزش داده می‌شوند که امیدواریم از مهرماه این آموزش ها در این ۱۰ شهرستان آغاز شود.

وی ادامه داد: با این کار خدمات طب سنتی با تاکید بر پیشگیری و اصلاح سبک زندگی در این سطح به بهورزان، کارشناسان و پزشکان خانواده صورت می‌گیرد که آنها هم بتوانند این آموزش‌ها را در سطح محیطی انجام دهند.

خدادوست با بیان اینکه ما متولی ارائه برنامه‌ها و سیاستگذاری‌هایی که در حوزه طب سنتی صورت می‌گرفت، نداشتیم، افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی از اواخر سال گذشته در تشکیلات خود برای ارتقا و توسعه طب سنتی چارتی ایجاد کردند که از امسال به تدریج این ادارات شکل می‌گیرند.

وی با اشاره به ورود شاخص‌های طب سنتی و ارزیابی سالانه دانشگاه‌ها گفت: شاخص‌های طب سنتی تعریف شده است و به دانشگاه‌ها اعلام شده است که جزو تکالیف آنها قرار گرفت که یک برنامه عملیاتی برای طب سنتی داشته باشند. همچنین تبدیل دکترای طب سنتی به دستیاری در دستور کار قرار گرفته است که به کمیسیون تدوین دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت رفته است. تاکید وزیر بهداشت هم بر این است که در سال ۹۵ این رشته به عنوان رشته دستیاری در دفترچه اعلام شود.

۲۰ سلامتکده طب سنتی در حال طراحی است


معاون طب سنتی وزارت بهداشت از احداث۲۰ سلامتکده طب سنتی با معماری سنتی و ایرانی – اسلامی خبر داد و افزود: نقشه این سلامتکده‌ها در حال طراحی است و قرار است در ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرایی شوند. ما در حال حاضر ۱۰ سلامتکده طب سنتی مستقل در کشور داریم، همچنین ۱۹ محل ارائه خدمات طب سنتی در کنار طب رایج نیز در حال فعالیت هستند.

خدادوست با اشاره به اقبال مردم به استفاده از ظرفیت‌های این طب گفت: ما بنا نداریم تنها به واسطه همین تعداد فارغ التحصیل ارائه خدمت کنیم. ما پیش نویس آیین نامه‌ای با هماهنگی دفتر حقوقی معاونت درمان تحت عنوان آیین نامه ساماندهی ارائه دهندگان طب سنتی آغاز کردیم. بر اساس برآورد ما بیش از ۶ تا هفت هزار پزشک عمومی داریم که خدمات طب سنتی ارائه می‌دهند که طبق قانون پزشک مجاز است تا زمانی که شکایتی نشود هر خدمتی را از جمله طب سنتی می‌تواند ارائه کند. هر زمان این آیین نامه تدوین شد پزشکانی که مدعی آشنایی با این طب هستند آزمونی را می‌گذرانند و در محدوده خاصی خدمات طب سنتی را ارائه می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین این پزشکان قبل از آزمون دورههایی را تحت نظر انجمن علمی طب سنتی میگذرانند. بعد از این آزمون تنها کسانی که گواهینامه طب سنتی دارند میتوانند در مطبها ارائه خدمت کنند.