گروه اجتماعی

- مقام معظم رهبری صبح روز یکشنبه ۱۷ اسفند سال گذشته در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و حفظ محیط زیست با تاکید بر اینکه زمین‌خواری جرم است، پدیده زمین خواری و اخیراً کوه خواری و ساخت و ساز در ارتفاعات را از مسائل رنج آور و اسف بار دانستند و تأکید کردند: باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده کننده بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاهها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانیافکارخبر، متعاقب این فرمایش مقام معظم رهبری تیم ویژه زمین‌خواری در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تشکیل شد. البته هدف از تشکیل این کمیته فعالیت در ایام نوروز بود تا در ایام تعطیلات شاهد زمین خواری نباشیم. قبل از تعطیلات عید محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تاکید کرده بود که کمیته مذکور در ایام نوروز پیگیر مسئله زمین‌خواری است و ضمن برخورد قاطع، هر گونه تخلف را گزارش خواهند کرد.

وی حتی از نظارت این کمیسیون در استانهایی که موضوع زمین‌خواری و سوءاستفاده از زمین، وجود دارد، خبر داد. در همین راستا آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه به دادستان‌های کل کشور ابلاغ کرد تا آن‌ها در ایام نوروز در این زمینه حساسیت لازم را داشته باشند و چه با گزارش و شکایت و چه بدون گزارش و شکایت، موضوع زمین‌خواری را در اسرع وقت رسیدگی کنند.

پور مختار در همین راستا روز سه شنبه ۲۶ اسفند به کلاردشت استان مازنداران رفت و با توصیف این منطقه به «تبدیل بهشت گم شده به جهنم تخلف» از هفت هزار ساخت‌وساز غیرمجاز در این منطقه و ضرورت تخریب این ساخت و سازها خبر داد. در همین زمینه قاسم احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس تاکید داشت که باید با زمین خواران کله گنده منطقه کلاردشت مبارزه شود.

بر اساس اظهارات مسئولین کمیسیون اصل ۹۰ مجلس زمین خواری، کوه خواری، دریاخواری، رودخانه خواری نه تنها در تهران و منطقه لواسان، بلکه در استانهای مازندران، گیلان، گلستان، البرز و خراسان رضوی وجود دارد که باید با عزم جدی با این پدیده شوم مبارزه شود.

روند طولانی تهیه گزارش در این زمینه باعثشده تا مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون چند بار در این راستا توضیح دهد و اینگونه موضوع را توجیه کند: گزارش ها و اطلاعات زیادی در خصوص زمین خواری، کوه خواری و دریا خواری به کمیسیون رسیده که پرونده ای بسیار قطور در این زمینه تشکیل شده است و ما در حال مطالعه این پرونده هستیم و به همین دلیل تهیه گزارش نهایی طولانی شده است.

در هر حال بر اساس اطلاع خبرنگار ما در پرونده تشکیل شده در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نام برخی ذی نفوذان و صاحبان قدرت و همچنین برخی از دستگاهها و سازمانها بعنوان متخلف در زمینه زمین خواری، کوه خواری، دریاخواری و رودخانه خواری ذکر شده است.