به گزارشافکارخبر،دکتر معصومه ابتکار افزود: دستورالعمل جدیدی در ارتباط با ضوابط و مقررات مربوط به آلودگی صوتی در دولت تصویب شده است.

به گفته وی، بحثپرتوها نیزدستورالعمل جدیدی است که دولت آن تصویب کرده است.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: در بحثپرتوهای غیر یون ساز و همین طور آلودگی صوتی، دولت با توجه بیشتر به رعایت اصول محیط زیست این دستورالعمل های جدید را تصویب کرده است.

ابتکار اظهار داشت: این دستورالعمل ها بزودی ابلاغ خواهند شد و بر اساس آن استانداردها را در این زمینه ها می توان بهبود بخشید.

امواج را از نظر ماهیت و اثراتی که بر انسان می گذارند به دو دسته بزرگ امواج یونیزان و امواج غیر یونیزان تقسیم بندی کرده اند. امواج یونیزان آنهایی هستند که انرژی موجود در آنها ماده ای را که آن را دریافت می کند، یونیزاسیون می کند.

در حالی که امواج غیر یونیزان، بخشی از امواج الکترومانیتیک هستند که با جذب شدن در ماده در شرایط عادی در ساختار تشکیلاتی اتم آن ماده تغییری ایجاد نمی کند. البته این دسته از امواج نیز در اثر مواجهه با انسان بسته به ماهیت شان بر بافت های مختلف اثرات مخربی خواهند داشت، مانند امواج مادون قرمز که در صورت برخورد با چشم غیر مسلح سبب ایجاد آب مروارید و یا حتی نابینایی می شود.

علاوه بر امواج غیر یونیزان طبیعی، مانند اشعه هایی که نور خورشید وجود دارند، امروزه وسایل الکتریکی که در صنعت بکار گرفته می شوند و یا مصارف خانگی دارند، مولد امواج غیر یونیزان محسوب می شوند.

امواج ماوراء بنفشي كه در اثر جوشكاري با برق ايجاد مي شوند، امواج مادون قرمزي كه در كوره هاي مذاب توليد مي شوند، امواج ناشي از فرستنده هاي راديويي و ماهواره اي، امواج متساطع از برخي وسايل مثل ماكرويو، تلفن هاي همراه و... همگي جزو امواج غير يونيزاني هستند كه تاثيرات متفاوتي در بدن انسان ايجاد مي كنند.