به گزارشافکارخبر،سید جواد علوی کارشناس طب سنتی اظهار داشت: هیکل نخستین جزء و از مهمترین شاخصه‌های تعیین مزاج است. رطوبت موجب درشتی هیکل و خشکی عامل لاغری فرد است و گرمی بدن موجب عضلانی شدن فرد و سردی موجب افزایش چربی بدن خواهد بود.

علوی ادامه داد: هیکل درشت، در هر منطقه یا کشوری متفاوت است، به‌عنوان مثال افراد درشت‌هیکل اروپا با افراد آسیایی متفاوت است، مثلاً یک فرد درشت‌هیکل اروپایی در مقایسه با یک فرد درشت‌هیکل ژاپنی از نظر اندازه اندام‌ها تفاوت دارد، یا اینکه یک فرد درشت‌هیکل ژاپنی ممکن است با یک فرد اندام کوچک اروپایی یکی باشد و درشتی هیکل را باید با افراد همان کشور مقایسه کرد.

به‌گفته، استخوان بندی بدن از دیگر معیارهای سنجش مزاج است به‌طوری که استخوان بندی مچ دست می‌تواند معیار خوبی باشد.

گرمی موجب رشد استخوان‌ها و استخوان بندی درشت و محکم است.

این کارشناس طب سنتی افزود: اگر مزاج فرد، گرم و تر باشد، گرمی آن عامل عضلانی شدن و تر بودن آن موجب درشتی هیکل است.

پس دموی‌ها درشت و عضلانی هستند و اگر فرد درشت‌هیکل، سرد و تر باشد، درشتی ناشی از چربی است؛ یعنی بلغمی‌ها درشت هستند، اما چربی بر عضله غلبه می‌کند و در حقیقت این‌ افراد چاق هستند.

تفکیک دموی‌ها از بلغمی‌ها در نگاه اول مشکل است چرا که هر دو هیکل درشت دارند ولی در افراد عضلانی(دموی‌ها) مفاصل بدن واضح هستند؛ سرشانه‌ها، آرنج, مچ دست و سایر مفاصل بدن واضح هستند؛ زیرا عضله در نزدیکی مفصل تمام می‌شود و مفصل واضح است.

ــ اما درشتی بلغمیها یا افراد چاق با مزاج سرد و مرطوب حالت بُشکهای یا یکنواخت دارد، دست از شانه تا مچ دست یکنواخت چاق است و مفاصل شانه و آرنج و مچ، بهخوبی دیده نمیشود.