به گزارشافکارخبر،دکتر باقر شهنی زاده در حاشیه دهمین همایش انجمن دندانپزشکان عمومی ایران افزود: بر اساس آمار در دهه ۶۰ دی، ام، اف دندان‌ها حدود یک و هشت دهم و درسال۹۲ به پنج و هشت دهم رسیده که زنگ خطر است.

وی ادامه داد: این آمار یعنی هر فرد بالای ۱۲ سال ایرانی حدود ۶ دندان پرشده کشیده و یا پوسیده در دهان خود دارد.

شهنی زاده با بیان اینکه در تهران، دندان‌های کودکان ۴ ساله نسبت به دیگر سنین آمار پوسیدگی بیشتری نشان داده اند، گفت: براساس آمار بدست آمده در سال گذشته افراد بین ۳۳ تا ۴۸ سال ایرانی بیش از ۱۳ درصد پوسیدگی دندان داشته‌اند.

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران افزود: با تلاش و کار صحیح روی آموزش و پیشگیری شاید تا ۵ سال آینده بتوانیم هر سال، ۲ واحد ۲ واحد از درصد پوسیدگی دندان افراد کم کرد.

وی با اشاره به اینکه پوسیدگی دندان در افراد کم درآمد بیشتر و دندان‌های پر شده در افراد با وضعیت درآمدی بالاتر بیشتر است، گفت: افراد زیر خط فقر چون توانایی پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را کمتر دارند تعداد پوسیدگی‌های شدید یا دندان‌های کشیده شده بیشتری دارند.

دکتر شهنی زاده ادامه داد: برای پیشگیری از بروز پوسیدگی باید از کودکی مسواک زدن صحیح و مصرف کمتر شیرینی و شکلات را به کودکان آموزش داد.

وی افزود: خمیر دندان‌های ایرانی و خارجی تاثیری در نگهداری بهتر دندان ها ندارند بلکه توصیه ما این است که با مسواکی که زبر نباشد و با خمیر دندان ایرانی می‌توان به صورت صحیح و مرتب و کشیدن نخ دندان بهتر از دندان‌ها حفاظت کرد.

رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه سازمان‌ها و نهادهای دولتی باید تاکید بیشتری روی بیمه دندانپزشکی کارمندان خود داشته باشند، گفت: دولت با بیمه سلامت و اجرای طرح پیشگیری برای کودکان، کشیدن دندان‌های آسیب دیده، جرم گیری، رادیو گرافی و فیشور سیلندر دندان ها را بیمه کرده است ضمن اینکه برخی از ارگان ها نیز به صورت کامل خدمات دندانپزشکی را پوشش بیمه‌ای می‌دهند.

دهمین کنگره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران که با محور اموزش پیشگیری و ماندگاری درمان در دندانپزشکی و با ارائه ۴۵۰ مقاله در ده رشته تخصصی و ۵۲ میزگرد و نشست تخصصی و ارائه جراحی زنده دندانپزشکی از امروز برگزارشده است تا ۱۳ شهریور در برج میلاد تهران ادامه خواهد داشت.

۲۳۰ غرفه نیز درحاشیه این همایش برای آشنایی دندانپزشکان با مواد و تجهیزات دندانپزشکی ایرانی و خارجی برپاست.