به گزارشافکارخبر،ازدواج در دین اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته است و با توجه به این شریعت، زنان مسلمان با مردان مسلمان می‌توانند ازدواج کنند. البته فرقی نمی‌کند دارای چه نژاد و ملیتی باشند و هیچ منعی در خصوص ازدواج یک ملیت با ملیت دیگر در دین اسلام مطرح نشده است اما در سال ۱۳۸۵ طی طرحی ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی غیر قانونی اعلام شد.

وجود مراکز حوزوی و علمی در استان قم سبب شده است تا ۱۰۹ ملیت این استان را برای زندگی انتخاب کنند که در برخی از مواقع آنان زنان ایرانی را برای ازدواج انتخاب می‌کنند و متاسفانه از آنجایی که برخی از بانوان از غیرقانونی بودن ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی آگاهی ندارند به این افراد جواب مثبت می‌دهند.

وجود برخی مشکلات مانند جنگ و شرایط اقتصادی در کشور افغانستان سبب شده بسیاری از اتباع افغانی به صورت قانونی و غیرقانونی به ایران سفر کنند؛ در این میان «عباس شیرمحمدی» مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم در گفت‌و گو با خبرنگار فارس از وجود ۶۵ هزار نفر از اتباع به صورت قانونی، ۴۰ هزار نفر با گذرنامه و حدود ۲۰ هزار نفر از اتباع به صورت غیرقانونی در استان قم خبر داد.

برخی دختران بنا به هر دلیلی با اتباع افغانستانی و عرب به صورت پنهانی و غیرقانونی ازدواج می‌کنند، فرزندان حاصل از این ازدواج که بدون هویت و داشتن شناسنامه به دنیا آمده و بزرگ می‌شوند و نمی‌دانند ایرانی هستند یا خارجی که همه این عوامل در کنار یکدیگر دست به دست یکدیگر می‌دهند تا مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری برای شهر رقم بخورد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با اشاره به غیر قانونی بودن ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: استان قم پنجمین استان کشور است که اتباع خارجی را پذیرش می‌کند و با توجه به این امر وجود اتباع افغانی و عراقی در قم بیش از سایر اتباع خارجی است.

وی افزود: به دلیل اختلافات فرهنگی میان دو ملت، ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی مشکلات بسیاری را برای هر دو به وجود می‌آورد که این مشکلات به مراتب برای زنان ایرانی بیشتر خواهد بود.

شیرمحمدی با اشاره به اینکه ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از سال ۱۳۸۵ طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی غیرقانونی اعلام شده است، گفت: اینگونه ازدواج‌ها بدون هیچ‌گونه ثبت قانونی صورت می‌گیرد از همین رو فرزندان این ازدواج‌ها بدون هویت خواهند بود و از داشتن هر گونه مدرک شناسایی ایرانی بی‌بهره خواهند بود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قم با اشاره به عدم آگاهی خانواده‌های ایرانی از غیرقانونی بودن ازدواج با اتباع خارجی، گفت: در بسیاری از مواقع خانواده‌ها گمان می‌کنند که ازدواج دخترانشان با اتباعی که به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند مشکلی ندارد در حالی که ازدواج با اتباع خارجی در هر صورت غیرقانونی است.

یکی از نتایج اصلی و مخرب ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی قربانی شدن کودکان حاصل از این ازدواج است که از داشتن هرگونه مدرک هویتی بی‌بهره خواهند بود و همین امر طبقاتی همچون عدم حضور در اجتماع و فعالیت در امور مشارکتی و گروهی را به همراه خواهد داشت.

در برخی از محل‌های شهر که اتباع افغانستانی بیشتر در آنجا ساکن هستند شاید بتوان دخترانی را دید که بنا به هر دلیلی با یکی از اتباع افغانستانی ازدواج کرده‌اند؛ مریم. س یکی از همین دختران است که امروز همسرش به دلیل اینکه به صورت غیرقانونی وارد کشور شده بود، از کشور خارج شده است. مریم امروز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، ازدواج شرعی که هنوز ثبت قانونی نشده است.

وی گفت: متاسفانه در سن کمی با علی بنا به درخواست پدرم ازدواج کردم، در آن زمان نمی‌دانستم که در آینده دچار مشکل خواهم شد، البته من هیچ مشکلی با همسرم نداشتم اما از آنجایی که به صورت غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده بود، در یک روز که به دنبال کار بود، ماموران او را دستگیر و از کشور خارج می‌کنند، از آنجایی که من هیچ گونه مدرک قانونی ندارم نمی‌توانم هیچگونه اقدامی برای بازگشت همسرم انجام دهم.

وجود مشکلاتی همچون عدم داشتن مدرک شناسایی، عدم هویت ایرانی، عدم امکان تحصیل فرزندان و بسیاری دیگر از مشکلات سبب شده تا امروز این خانواده‌ها دچار مشکل شوند. مهمترین مشکل این خانواده‌ها در این چند سال عدم حضور فرزندانشان در کلاس‌های درس بوده است. البته امسال طبق دستور رهبر معظم انقلاب تمام دانش‌آموزان اتباع افغانستان فاقد هویت نیز می‌توانند در کنار دیگر دانش‌آموزان از امکان تحصیل برخوردار شوند که با توجه به این امر یکی از مشکلات این خانواده‌ها حل خواهد شد.

هر چند که طبق قانون ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی غیرقانونی است اما بد نیست بدانیم یک سوی این ماجرا به کودکانی باز میگردد که مادران ایرانی دارند و خواسته یا ناخواسته وارد این زندگی بی هویت شدهاند و جا دارد که مسئولان امر برای این مسئله چارهای بیاندیشند.