به گزارشافکارخبر،امیری اصفهانی در کارگروه رسانه مطبوعات شورای پیشگیری از جرم خراسان رضوی که در دادگستری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: تقویت و ارتقای مسئولیت پذیری اجتماعی وظیفه سنگینی است که بر دوش رسانه‌ها قرار دارد.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضائیه در زمینه برخورد با مجرمین بیان کرد: در برخود با مجرمین سعی در حذف عوامل انحراف و باز اجتماعی شدن آنان داریم و گاهی مجرم را سبب عبرت آفرینی برای سایرین نیز می‌کنیم.

امیری اصفهانی تاکید کرد: برخورد و مقابله با مجرمین برای کاهش جرایم کافی نیست و مدیریت پیشگیری از وقوع جرم بر اساس بند ۵ اصل ۱۵۶ قانون اساسی توسط قوه قضائه پیگیری می‌شود که نتایج بهتری را نسبت به برخورد به دنبال دارد.

وی پیرامون وظایف تعیین‌شده در اصل ۱۵۶ قانون اساسی برای قوه قضائیه خاطرنشان کرد: وظایفی همچون کشف جرم و تعقیب مجرم، گسترش عدالت و احیای حقوق جامعه، نظارت بر حسن اجرای قوانین، رفع اختلاف و خصومت میان مردم و رسیدگی به دعاوی و پیشگیری از وقوع جرم از جمله وظایف تعیین شده برای قوه قضائیه در اصل ۱۵۶ قانون اساسی است.

امیری اصفهانی اصلی‌ترین حوزه در پیشگیری از وقوع جرم را حوزه فرهنگی و اجتماعی دانست و افزود: اصلی‌ترین حوزه در پیشگیری از وقوع جرم، حوزه فرهنگی و اجتماعی است که بیشترین مخاطب را دارد و نیاز به ورود وزارت آموزش و پرورش در این حوزه داریم.

وی ادامه داد: در صورت ورود نظام آموزشی به حوزه پیشگیری، دوره پیش دبستانی، مقطع ابتدایی و در صورت الزام متوسطه دوره اول درگیر آموزش های پیشگیرانه میشود.