گروه اجتماعی -محمد علی پورشیرازی با بیان این مطلب گفت: دولتمردان در این مدت نتوانسته اند طرح های کارشناسی شده و جایگزین مسکن مهر را ارائه دهند در حالی که می توانستند به جای انتقادات فراوان طرح هایی را که مانند مسکن اجتماعی، حمایتی، امید و… را مطرح کرده بودند، عملیاتی کنند.

به گزارشافکارخبر،وی تصریح کرد: چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم دولت سعی کرد با پرده برداری از طرحهای مختلفی به منظور خانه دار کردن مردم انها را به صاحب خانه شدن در قالب طرح مسکن اجتماعی امیدوار سازد.

وی تاکید کرد: در آن زمان کارشناسان و فعالان صنعت ساختمان نیز بارها دادند که چنین طرح هایی با واقعیت جامعه و فضای بازار مسکن همخوانی ندارد و نمی تواند نیازهای متقاضیان و منافع آنها را تامین کند.

وی توضیح داد: دولت تقریبا ۲ سال زمان داشته که جزئیات طرح مسکن اجتماعی را تدیون و اعلام کند و همچنین براسا اظهارات مسوولان قرار بود که امسال این پروژه کلید بخورد اما تا کنون که ۶ ماه از سال سپری شده شاهد هیچ گونه اقدام عملی در این بخش نبوده ایم.

پورشیرازی تصریح کرد: با این روند بعید به نظر می رسد مردم بتوانند از طریق مسکن اجتماعی صاحب خانه شوند.

وی درباره پروژه مسکن مهر و ایرادات آن گفت: یکی از مهمترین نقاط ضعف این پروژه مکان یابی آن بود؛ مسکن مهر نباید در حاشیه شهرهای بزرگ از جمله تهران ساخته می شد زیرا مردم ساکن در شهرستانها به مهاجرت به به حاشیه شهرهای بزرگ ترغیب شدند در حالی که امکانات برای پذیرایی از این جمعیت آماده نبود.

این کارشناس حوزه مسکن عنوان کرد: مشکل بعدی نیز تحت تاثیر مکان یابی اشتباه اتفاق افتاد و سبب شد تا دولت نتواند زیر ساخت های مناسب و کافی در اختیار این پروژه قرار دهد برای نمونه اکنون بخشی از این پروژه به اتمام رسیده اما هنوز زیر ساخت های لازم به آن اختصاص نیافته است.

وی اظهار داشت: مردم با مسکن مهر به خانه دار شدن امیدوار شدند اما در چند سال گذشته و با به سرانجام نرسیدن این طرح امید خود را به طرح های دولتی از دست داده اند و متاسفانه دولت هم نتوانسته اقدام موثری برای اتمام هرچه سریعتر این طرح ملی و تحویل واحدها به متقاضیان انجام دهد.

پورشیرازی بیان کرد: عملکرد دولت در ۲ سال گذشته نشان می دهد هیچ برنامه مشخص و مدونی برای رونق بازار مسکن و ساخت خانه های ارزان قیمت وجود ندارد در حالی که دولت بر اساس قانون اساسی موظف است مسکن را به عنوان یکی از نیازهای اولیه و اصلی بشررا به راحترین و بهترین شکل تامین کرده و در اختیار مردم قرار دهد.

وی تاکید کرد: اما متاسفانه طرح های دولتهای مختلف به منظور خانه دار کردن مردم چندان موفق نبوده و مردم بیش از پیش از امکان صاحب خانه شدن فاصله گرفته اند.

وی گفت: مردم توان اقتصادی ندارند که خانه های ساخته شده از سوی بخش خصوصی را خریداری کنند بنابراین دولت باید هرچه سریعتر یا مسکن مهر را به اتمام برساند و یا با ساخت مسکن ارزان و با کیفیت نیاز هموطنان را پاسخ دهد.

این کارشناس بازار مسکن افزود: هموطنان استان های کمتر برخوردار در انتظار حمایت های دولتی هستند زیرا اگر کار و مسکن این عزیزان تامین شود حتم بدانید مهاجرت به هشرهای بزرگ اتفاق نمی افتد.
وی تاکید کرد: دولت به تنهایی قادر به خروج از رکود بازار مسکن نیست و برای ساخت مسکن ارزان قیمت باید زمینه های حضور فعالان بخش خصوصی و سرمایه گذاری در این بخش را فراهم کند.

وی عنوان کرد: با کاهش هزینه های ساخت و ثبات قیمت مصالحی ساختمانی می توان سرمایه گذاران را برای بازگشت به این بخش تشویق کرد.

پورشیرازی در پایان خاطر نشان کرد: اعطای وام های ۵۰، ۸۰ و یا ۱۰۰ میلیونی دردی را دوا نیم کند زیرا قیمت ها به قدری افزایش یافته این تسهیلات در برابر آن مانند قطره ای در دریاست.