به گزارشافکارخبر،با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید شور و شعف خاصی بین خانواده‌ها به ویژه دانش‌آموزان برای تهیه لوازم التحریر مدرسه به وجود می‌آید و آنها را راهی مراکز خرید این محصولات می‌کند.

برای آشنایی از کم و کیف بازار مایحتاج مدرسه دانش‌آموزان به بازار لوازم‌التحریر تهران رفتیم.

از ابتدای ورودی بازار تهران صدای دست فروشان لوازم التحریر مانند سایر کالاهای دیگر توجه‌مان را به خود جلب می‌کند.

هر کس به فراخور سرمایه خود تعدادی دفتر و سایر اقلام مورد نیاز مدرسه را به دست گرفته و با ارائه قیمت‌های نازل‌تر سعی در فروش آن به خریداران دارد.

داستان نوشت افزار در بازار لوازم التحریر تهران کمی متفاوت‌تر و تخصصی‌تر است، در اینجا انواع و اقسام دفتر در سایزها و طرح‌های مختلف به همراه نوشت افزارهای دیگر به فروش می‌رسد.

طرح‌ها حرف اول در جلب مشتریان به خود ایفا می‌کند، از باب اسفنجی، انگیبرد و طرح‌های کارتون‌های خارجی گرفته تا طرح بازی معروف clashofclans که تقریباً همه جلدهای دفاتر مدارس را به تسخیر خود در آورده است؛ اما متاسفانه خبری از طرح‌های ایرانی _ اسلامی به روی دفاتر و ارایه آن در بزرگترین مرکز خرید کشور به چشم نمی‌خورد.

*صبا رجبی دانش‌آموز کلاس ششم که همراه پدرش برای خرید لوازم‌التحریر به بازار آمده است، گفت: طرح کیتی را به دلیل اینکه خیلی قشنگ و جذاب است انتخاب کرده‌ام.

*دلارام مرانکی دانش‌آموز کلاس هشتم نیز افزود: طرح‌‌های کارتونی را به این دلیل انتخاب کردم که مورد توجه دانش‌آموزان است.

وی اضافه کرد: با اینکه من از طرح‌های شهدا و ائمه(ع) خوشم می‌آید اما به دلیل اینکه مورد تمسخر همکلاس‌هایم قرار می‌گیرم مجبور به انتخاب طرح‌های کارتونی هستم.

مرانکی با بیان اینکه نمی‌شود ذهنیت مردم را عوض کرد، گفت: کیفیت تصاویر خارجی خیلی واقعی‌تر از تصاویر ایرانی روی دفاتر است.

*مهدی زادمرد دانش‌آموز کلاس ششم نیز افزود: بیشتر دنبال طرح‌‌های ساده هستم.

*مژگان رحیمی مادری که همراه فرزندش برای خرید لوازم التحریر به بازار آمده است در پاسخ به این پرسش که برای خرید بیشتر دنبال چه طرحی هستید؟، گفت: بنده بیشتر طرح‌های ساده را می‌پسندم، البته باید عکس شهدا در جاهای بهتر از دفاتر به کار برد؛ چرا که دفاتر پاره شده و جایی بهتر از سطل آشغال ندارند اما شهدا خیلی ارزشمند هستند.

*مجیدی خریدار دیگر نوشت افزار با بیان اینکه طرح‌های شاد را می‌پسندد، افزود: اگر طرح ایرانی باشد بهتر است اما وقتی در بازار اثری از طرح‌های ایرانی نیست در نتیجه مجبور به گرایش به سمت طرح‌های خارجی می‌شویم.

*فهیمه روشنی اعتقاد دارد در کل بازار اثری از طرح‌های ایرانی نیست و این طرح‌ها(ایرانی) فقط در نمایشگاه‌های شهرداری بوده که آن هم بسیار گران است.

وقتی از مردم راجع به قیمت لوازم التحریر عرضه شده در بازار می‌پرسم اکثراً قیمت‌ها را نسبت به فروشگاه‌های بیرون بخصوص فروشگاه‌های ایرانی اسلامی ارزان‌تر قلمداد می‌کنند.

*امیر احمدی فروشنده نیز اعتقاد دارد قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تغییر نداشته یا در مواردی ارزان‌تر شده است.

وی بیان داشت: قیمت لوازم التحریر در بازار نسبت به نمایشگاه‌های ایجاد شده در سطح شهر ارزان تر است و تنوع محصولات نیز بیشتر است.

*زهرا امینی مادر دو دانش‌آموز دبستانی و دبیرستانی با بیان اینکه بیشتر طرح‌ها شخصیت‌های کارتونی است، گفت: خرید این طرح‌ها از روی اجبار است و متاسفانه تلویزیون کارتون آنها را پخش می‌کند و دیگر راهی جز خرید آن را نداریم.

بازار کیف نیز از نظر طرح و نقش کاملاً در تسخیر طرح‌های وارداتی و فرهنگ بیگانگان است، در این بازار نیز به ندرت کیف با طرح‌های داخلی می‌توان پیدا کرد.

*محمد عشقی فروشنده با گلایه‌ از وضعیت نابسامان کیف مدارس افزود: امسال وضعیت خرید بسیار بد است و مجبور هستیم برای تامین هزینه اجاره مغازه از عمده فروشی به تک فروشی روی بیاوریم.

یاوری نیز افزود: با توجه به کاهش قیمت‌ها مردم باز هم به سختی خرید می‌کنند.

با بررسی قیمت لوازم التحریر می‌توان ارقام زیر را مشاهده کرد:

دفتر ۵۰ برگ از ۸۰۰ تومان تا ۲۰۰۰ تومان

دفتر ۸۰ برگ ۱۳۰۰ تومان

دفتر ۱۰۰ برگ ۲۳۰۰ تومان تا ۳۰۰۰تومان

مداد مشکی هر عدد ۳۳۰ تومان تا ۵۰۰ تومان

مداد قرمز هر عدد ۵۰۰ تومان تا ۵۸۰ تومان

تراش از ۵۰۰ تومان تا ۱۵۰۰ تومان

پاک کن از ۳۰۰ تومان تا ۵۰۰ تومان

*امسال نیز مانند گذشته سوء مدیریت در طراحی و عرضه محصولات متناسب با شأن فرهنگ جامعه خودنمایی می‌کند

با نگاهی به لوازم التحریر عرضه شده در بازار تهران آنچه بیشتر از همه خودنمایی میکند طرحهای خارجی و شخصیتهای کارتونی و بازیهای رایانهای است که چنبره همهگیری بر بازار محصولات و نوشتافزار زده است و بسیاری از خانوادهه علیرغم میل باطنی و صرف عدم وجود طرحهای ایرانی _ اسلامی و ارایه با قیمت مناسب، به خرید طرحهای وارداتی مجبور میشوند و امسال نیز مانند سنوات گذشته سوء مدیریت در طراحی و عرضه محصولات متناسب با شأن فرهنگ جامعه خودنمایی میکند.