به گزارشافکارخبر،مراسم اختتامیه دومین نشست تخصصی صیانت از حقوق بشر در نظام عدالت کیفری ایران و ایتالیا با حضور دبیر ستاد حقوق بشر و رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ایتالیا برگزار شد.

در این مراسم دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان و رئیس هیئت عالیرتبه ایرانی با قدردانی از ابتکار شریف بسیونی در پایه گذاری این گفتگوها که سال گذشته در شهر سیراکوزای ایتالیا برگزار شد گفت: ما فکر می کنیم این اقدام بسیار مفید و سازنده است که توسط ایتالیا آغاز شد و قطعا از توسعه و گسترش آن استقبال می کنیم.

محمدجواد لاریجانی با تشریح برخی از جهات مرتبط با سیستم قضایی و حقوق بشری کشورمان گفت: همانگونه که اشاره کردید سیستم قضایی ما بسیار دقیق، پیچیده و مدرن است و قضات ما با تحصیلات بسیار خوب و تسلط کامل بر قوانین کار خود را انجام می دهند.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: قوانین ما سرچشمه های مختلفی دارد که اساس آن دین مبین اسلام، نیازهای روز جامعه، مصلحت اندیشی و سایر روش های مدرنی است که از تجربیات روز دنیا استخراج و در این قوانین منعکس شده است.

رئیس هیئت عالیرتبه قضایی کشورمان با اشاره به تجربه بزرگ ملت ایران در تشکیل یک نظام سیاسی مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی گفت: آنچه امروز شما می بینید بخشی از همین تجربه بزرگ ملت ما در حوزه قضایی است.

لاریجانی با اشاره به اظهارات پروفسور بسیونی در خصوص بهبود روابط با اروپا گفت: متاسفانه اروپایی ها از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون برخورد نامناسبی را با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفتند، گاهی قهر کردند، گاهی خصومت ورزیدند و حالا خوشبختانه به این نتیجه رسیده اند که این روش ها هیچکدام فایده ای ندارد و بهترین راه پذیرفتن این واقعیت است که تجربه ملت ایران روز به روز پیشرفته تر شده و آثار و برکات بیشتری از خود پدید می آورد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: اروپایی ها هم اکنون از سیاست قهر با ایران دست برداشته اند و متوجه شده اند که ایران کشوری قوی و موثر درمنطقه است و نمی توان آن را نادیده گرفت، لذا ما از این سیاست جدید اروپا در برخورد مناسب با ایران استقبال می کنیم چون تز و باور ما برخورد دوستانه با دنیا است.