به گزارشافکارخبر،پس از گذشت ۸ روز از انتشار گزارش خبرگزاری مهر در مورد آزار معلولان در یک مرکز خصوصی نگهداری از معلولان حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی استان البرز در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: استفاده از طناب و زنجیر برای نگهداری معلولان جسمی و ذهنی در این مرکز محرز شده در حالی که طبق استانداردهای تعریف شده مرکز نگهداری از معلولان موظف است تا خدمات‌رسانی مطلوبی را به معلولان ارائه دهد اما متاسفانه این مرکز برای اینکه پول کمتری هزینه کند به جای استخدام پرستار از طناب و زنجیر برای نگهداری معلولان استفاده کرده است.

وی افزود: در بازرسی‌ها آثار ضرب و جرح در ۲۰ معلول این مرکز مشاهده شده و ۲ نفر از معلولان آسیب جدی دیده اند. در این خصوص خانواده این معلولان به بهزیستی شکایت کرده‌اند و طبق بررسی‌های انجام شده صحت و سقم مساله مورد بررسی قرار گرفته است. نمونه آن اینکه مشخص شده خدمه و آشپز با پوشیدن لباس پرستاری اقدام به نگهداری از معلولان کرده اند که در اولین اقدام این مرکز پلمب و پرونده به دادستانی فردیس ارسال شد.

دادستان استان البرز همچنین بخش دیگری از گزارش مهر مبنی بر تخلف مالی این مرکز را تائید کرد و گفت: مطابق قانون بهزیستی برای نگهداری هر معلول باید ماهانه ۴۰۰ هزار تومان پرداخت شود که در برخی از موارد این مبلغ به یک میلیون تومان هم رسیده و یارانه معلولانی که از این مرکز رفته اند هم مجددا از سازمان بهزیستی گرفته شده است.

پیگیری حقوقی آزارمعلولان دریک مرکز / برخورد با خاطیان درصورت اثبات


دکتر انوشیروان محسنی بند‌پی هم در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آزار و اذیت معلولان در یکی از مراکز نگهداری آنها، گفت: در حال حاضر سازمان از نظر حقوقی این موضوع را بررسی می‌کند.

وی در مورد بستن معلولان در مرکز گفت: پروتکلی که به لحاظ درمانی، پزشک مرکز تجویز کرده که در آن ساعت خاص باید معلول تحت کنترل باشد، بررسی می‌شود و اگر خارج از آن، معلول را کنترل کرده باشد، قطعاً با آنها برخورد خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی در مورد انتشار فیلمی از آزار معلولان در این مرکز گفت: باید فیلم را ببینیم و سپس در مورد آن نظر خود را اعلام خواهیم کرد، اما باید بیشتر دقت کنیم چون فردی که مرکزی را راه‌اندازی می‌کند، اولین نیت او خیرخواهانه است و شاید یک پرسنل و فردی در آن مرکز کار اشتباهی انجام دهد، اما نیت بانی و خیر مرکز نیست.

بندپی افزود: ما برای رسیدگی به امور معلولان و ارائه خدمات به آنها حساسیت خاصی داریم چون متولیان امور آنها هستیم و در همین رابطه رئیس‌جمهور نیز در لایحه حمایت از حقوق معلولان، پیگیری کارهای حقوقی و قضایی معلولان را به سازمان بهزیستی محول کرده است.

وی تصریح کرد: موظف هستیم تمام پیگیری‌های لازم را برای حفظ کرامت معلولانی که در مراکز نگهداری می‌شوند، انجام دهیم و یا هر فرد و هر مرکزی که خطایی انجام دهد، در ادامه همکاری آنها تجدیدنظر خواهیم کرد.

همچنین مدیرکل بهزیستی استان البرز نیز در این خصوص اعلام کرده است که هیچ سگ و زنجیری در مرکز نگهداری معلولان پیدا نشده و از آنجایی که احتمالاتی در خصوص صحت اطلاعات منتشر شده، وجود داشت، بهزیستی استان البرز بر اساس اختیارات خود، اقدام به پلمب مرکز کرده است.